Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  01.06.2020 08:43:42

Fondy se připravují na novou vlnu tržního pesimismu

Na světových trzích se stále drží relativně dobrá nálada, byť už není tak bez poskvrny, jako byla před více než dvěma týdny. To samé se však nedá říci o devizových futures pozicích fondů. Ty se dle posledních dat evidentně připravují na další možnou vlnu tržního pesimismu.

Při pohledu na hedgeové fondy a jejich pozice vidíme, že se již několik týdnů vezou na jedné vlně. Jak je vidět z dat CFTC, největší poptávka v rámci skupiny měn G10 je po defenzivních a nízkovýnosových měnách, naopak sázky na pokles se hromadí u těch rizikových a procyklických. Proměnné, které stojí za tímto trendem, mohou být různé. Defenzivní pozice bychom mohli ztotožnit se strachem z vypuknutí druhé vlny pandemie, na kterou by mohly navázat nové uzavírky. V posledních dnech tuto obavu navíc doplnily obnovené geopolitické hrozby spojené zejména s americko-čínskými vztahy.

Nervozita z těchto hrozeb žene fondy především do bezpečných přístavů. V týdnu k úterý 26. května byly dle dat CFTC navýšeny především čisté pozice na posílení japonského jenu, a to o 7 tisíc na celkových 35 tisíc. V případě švýcarského franku zůstal objem čistých longů beze změny na 9 tisících. Stojí ale za připomenutí, že fondy na tuto měnu sázely poměrně intenzivně již v předchozích týdnech. Dělo se tak v souvislosti s tím, jak se množily spekulace o možném „ústupu“ švýcarské centrální banky, která při pohledu na kurz evidentně - prostřednictvím intervencí - „brání“ hranici 1,0500 franku za euro.

Vůbec největší otevřená pozice stále spadá pod euro. Fondy sázejí na posílení společné evropské měny, a to prostřednictvím 75 tisíc otevřených čistých long pozic. V tomto případě se zřejmě mísí optimismus spojený nejen s otevíráním evropských ekonomik, ale především s očekávanou koordinovanou fiskální pomocí. Dnes již víme, že Evropská komise navrhla záchranný fond disponující prostředky za 750 miliard euro, z toho by dle návrhu mělo být 500 miliard formou grantů a 250 miliard formu půjček.

I přesto, že forma pomoci byla očekávána již před minulým týdnem, kdy Evropská komise svůj plán zveřejnila, mohli bychom se dočkat dalšího mírného nárůstu eurových long pozic, zejména z titulu nad očekávání vyššího objemu pomoci. Najdou se ale i rizika, a to například nesouhlas na konečné formě záchrany, obzvláště ve vztahu k diskuzi mezi tím, zda má pomoc mít převážně formu darů oproti půjčkám. I přesto, že se tak euro veze na pozitivní vlně, sílící neshody by jeho rally mohly minimálně přibrzdit. To samé lze říci o případné eskalaci geopolitických sporů, především mezi USA a Čínou. V tomto případě bychom však spíše čekali intenzivnější reakci asijských měn než té společné evropské. U té se pravděpodobněji dočkáme scénáře „sell on rally“, který ostatně naznačuje i zvýšený krátký konec časové křivky implikované volatility eura proti dolaru.

Čisté short pozice vůči dolaru pak vidíme u čtyř měn, a to libry a trojice dolarů – kanadského, australského a novozélandského. U britské měny jsou proměnné celkem jasné. Jde o strach z nezvládnutí pandemie koronaviru v souvislosti s otevíráním ekonomiky a vedle toho o nervozitu spjatou s brexitovým tranzitním obdobím či možností zavedení záporných sazeb, které již trhy evidentně reflektují. Čisté shorty trojice dolarů jsou pak jasným důkazem odklonu od rizika směrem k bezpečnějším přístavům. Nejvíce shortů přitom pozorujeme u australského dolaru, u kterého roli navíc sehrává nedávný spor s Čínou.

Pokud se zaměříme na širší trhy, obzvláště ten americký, vidíme dva proti sobě jdoucí výhledy. Zatímco akcie rostou, roste i poptávka po dluhopisech, a to především těch na dlouhém konci výnosové křivky (reflektováno například poklesem výnosu 30letého amerického dluhopisu ve srovnání se začátkem roku). Zatímco prvním případ, který je evidentně podpořen činností centrálních bank a jejich dodávek likvidity, bychom mohli spojit s obnovou ve tvaru „V“, ve druhém je vidět nejistota a strach z mnohem horšího, tedy pomalejšího, scénáře obnovy.

Během aktuálního měsíce budeme sledovat především ECB a Fed. Evropská měnová autorita nejenže spustí další kolo dlouhodobých půjček v rámci programu TLRTO, u kterých se očekává poptávka až po jednom bilionu eur, nadto by měla také navýšit objem prostředků programu PEPP, a to již na zasedání v tento čtvrtek. Odhady trhu pracují s minimálním navýšením o 500 miliard euro, cokoli nižšího tak bude vnímáno negativně. U americké centrální banky pak bude sledovaný především avizovaný začátek programu Main Street Lending Program.

Zapomínat nelze ani na geopolitické spory, byť se dá předpokládat, že páteční vystoupení amerického prezidenta Trumpa k dění v Číně, potažmo Hongkongu, patrně nevyvolá žádnou vlnu paniky globálního charakteru. Díky činnosti centrálních bank se tak dají předpokládat pokračující dodávky likvidity podporující zejména akcie a ovlivňující celkovou tržní náladu směrem k riziku.

Vydrží-li - přes všechna aktuální rizika, včetně nepokojů v USA zpomalujících otevření ekonomiky - relativně optimistická tržní nálada, mohl by setrvat sentiment nahrávající silnějším rizikovým měnám, a to zejména vůči americkému dolaru (už dnes ráno vidíme pokračující všeobecné oslabování USD, včetně DXY a BBDXY). To se týká i koruny, a to nejen vůči zeleným bankovkám, ale i euru, která stále reflektuje, byť dnes již o něco slabší než v dubnu, pozitivní korelaci s rizikovými aktivy, např. s americkými akciovými indexy. Vedle toho bude klíčový vývoj eura a jeho vliv na měny regionu střední a východní Evropy. Proto budeme pečlivě sledovat dopady čtvrtečního zasedání ECB, od aktualizované prognózy přes změny nástrojů měnové politiky (především program PEPP) až po případné komentáře k nedávnému rozhodnutí německého ústavního soudu k programu QE.

Zajímavé bude rovněž sledovat, zda u dluhopisů zesílí posun po výnosové křivce směrem k delšímu konci. V případě americké ekonomiky se totiž množí spekulace, že by krátký konec mohl zaznamenat mírný nárůst, a to vinou emisní činnosti vlády ve spojené s potenciálně slábnoucí poptávkou trhu. V takovém případě by mohlo docházet k nežádoucímu utahování měnových podmínek skrze vyšší kratší tržní sazby, což by opět připomnělo možnost zavedení cílování americké výnosové křivky. Ostatně již několikrát zaznělo, že Fed by tento nástroj mohl využít jako komplement ke své forward guidance.

Každopádně ale nečekáme výraznější nárůst mezibankovní sazby Libor. U jejího evropského ekvivalentu - Euriboru - bychom naopak mohli vidět další pokles. Citelný vliv by v tomto případě mělo mít především další kolo dlouhodobých půjček TLTRO.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1144 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1074 do 1,1194 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,91 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,81 až 27,02 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,98 až 24,37 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 11:59  Graf dne - COTTON (08.11.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Pá 11:26  Nezaměstnanost v říjnu klesla, trh práce však značí napětí Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688