Celková důvěra v tuzemské ekonomice v květnu mírně vzrostla
Důvěra v české ekonomice se v květnu mírně zlepšila, a to díky spotřebitelům a mírně lepší náladě v průmyslu. V případě služeb, stavebnictví a obchodu se ale důvěra zhoršila a nálada mezi podnikateli tak klesla na své nové historické minimum. Ekonomika se potýká s dopady koronaviru a souvisejících restrikcí, jež mají negativní dopad na výrobu, služby a obchod. Postupné uvolňování restrikcí v květnu udělalo zjevně radost spotřebitelům, celkově ale průzkum v tuzemské ekonomice podporuje domněnku, že letošní druhé čtvrtletí bude v znamení prudkého propadu HDP.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice v květnu mírně vzrostla a odlepila se tak od svého historického dna, jež bylo vykázáno letos v dubnu. Výrazně se zlepšila nálada mezi spotřebiteli, čemuž jistě napomohlo uvolňování restrikcí a otevírání obchodů a provozoven ve službách.
Na straně spotřebitelů se snížily obavy z nezaměstnanosti a ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní situace pro příštích dvanáct měsíců.Přesto ale lze čekat, že spotřebitelská důvěra bude v dalších měsících procházet výkyvy, neboť koronavirus a s ním související restrikce budou mít celkem nevyhnutelně nepříznivý dopad na tuzemský trh práce.Podnikatelská důvěra v květnu dále klesla na své nové historické minimum.
Zlepšila se důvěra v průmyslu, kde sice zkolabovalo hodnocení stávající poptávky, zlepšilo se ale očekávání ohledně výroby či exportní poptávky do dalších měsíců.Náladě v průmyslu samozřejmě pomáhá rozjezd výroby v tuzemských podnicích, do dalších měsíců ale bude klíčové i to, jak se budou uvolňovat restrikce na straně našich významných obchodních partnerů a jak se tedy bude oživovat vzájemný obchod a výroba, která je též v rámci výrobních řetězců mezinárodně provázána.
Zhoršila se důvěra ve stavebnictví a službách, mírně se zhoršila i nálada v obchodu. V obchodu i službách by se v červnu měla nálada vydat nahoru s tím, jak se uvolňují omezení, která ještě v části května dopadala na provozovny v těchto sektorech a odvětvích. I tak ale budou některá odvětví služeb nadále pociťovat přetrvávající dopad omezení na cestovní ruch. Výkyvy zřejmě bude procházet nálada ve stavebnictví, kde dopady krize spjaté s koronavirem mohou přicházet se zpožděním.
Květnový průzkum důvěry v české ekonomice vykazuje smíšený obrázek: nálada mezi spotřebiteli se zlepšila možná výrazněji, než se dalo předpokládat, určitým zklamáním naopak může být další zhoršení nálady mezi podnikateli. Do dalších měsíců lze čekat, že se důvěra podnikatelů odlepí ode dna, pomoci by tomu měl i vývoj v obchodu a službách, spolu s dalším zlepšením důvěry v průmyslu. Nálada spotřebitelů může ve zbytku roku procházet výkyvy s tím, jak se stávající propad ekonomické aktivity projeví s určitým zpožděním na trhu práce v podobě nárůstu nezaměstnanosti.
Celkově průzkum důvěry za květen potvrzuje, že letošní druhé čtvrtletí bude ve znamení prudkého propadu HDP v mezičtvrtletním i meziročním vyjádření. Za celý rok 2020 čekám pokles HDP o 7,3 %, v roce 2021 by se ale česká ekonomika měla vydat k růstu a HDP by se měl za celý rok 2021 zvýšit zhruba o 5 %.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Celková důvěra v tuzemské ekonomice v květnu mírně vzrostla
- Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejnižší od března 2021 (Komentář)
- ČR - celková důvěra v ekonomiku se v říjnu mírně snížila
- ČR: Celková důvěra v ekonomiku je mírně nižší
- Celková důvěra v ekonomiku se v září mírně zvýšila
- Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v únoru mírně zvýšila
- ČSÚ: Celková důvěra v ekonomiku v lednu mírně klesla
- Důvěra v tuzemské ekonomice v dubnu vzrostla na nejvyšší úroveň od loňského března
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA