Češi chtějí více spořit, banky je ztrestají nulovými úroky
Z nedávného průzkumu zpracovaného agenturou IPSOS vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů si chtějí naspořit alespoň tříměsíční finanční rezervu pro nenadálé situace. Češi si tak vzali ponaučení ze stávající koronavirové pandemie a chtějí být v budoucnu na obdobné situace lépe připraveni. Aktuální situace na trhu z hlediska výše výnosů z vkladů snaze Čechů více spořit ale bohužel příliš nenahrává.
Úrokové sazby míří k nule
Česká národní banka v rámci svého úsilí podpořit krizí sužovanou ekonomiku přistoupila v březnu ke dvojímu snížení základní dvoutýdenní repo sazby z původních 2,25 % až na 1 %. A vzhledem k tomu, že ČNB letos očekává propad tuzemské ekonomiky o osm procent, přistoupila bankovní rada na svém zasedání na začátku května k dalšímu významnému snížení základní sazby až na aktuálních 0,25 %.
Tyto kroky nezůstaly dlouho bez odezvy u komerčních bank, které již přistoupily k výraznému snižování výnosů z vkladů. Úrokové sazby na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech tak například snížila ČSOB, Expobank, Wüstenrot, Creditas, Sberbank, Trinity Bank, Air Bank, Equa bank, Fio banka, ale také J&T Banka nebo Waldviertler Sparkasse Bank.
Inflace roste
To bude na jedné straně znamenat s postupem času levné hypotéky, ale na straně druhé také téměř nulové úroky na oblíbených spořicích účtech a termínovaných vkladech. Držet peníze na bankovních vkladech se tak nevyplatí. Tím spíše ne v situaci, kdy míra inflace v posledních týdnech a měsících výrazně vzrostla.
Asi každý z nás zaznamenal, že významně podražilo ovoce a zelenina, ale také trvanlivé potraviny nebo vepřové. Na vině je narušení mezinárodního obchodu způsobené pandemií koronaviru, pokles kurzu koruny, ale také sucho. Zvyšování cen přitom zdaleka nemusí být konec.
Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen
Zdroj: Český statistický úřad
Znehodnocování úspor
Aktuální průměrný výnos na pětiletém termínovaném vkladu činí jen něco málo přes 1 %. Sazby na oblíbených spořicích účtech jsou většinou pod 1 %. Při zohlednění míry inflace, která v březnu činila 3,4 %, to znamená, že ročně přijdeme o více než 2 % z hodnoty našich úspor. Vyhlídky na zlepšení jsou bohužel poměrně mizivé – období nulových sazeb a pumpování peněz do ekonomiky zřejmě bude trvat roky a zdaleka se nebude týkat jen České republiky.
Jak tedy nad inflací vyzrát?
Je tedy zřejmé, že se bude ještě více posilovat stávající trend, kdy Češi stále častěji využívají alternativní možnosti uložení volných prostředků a oblibují si nové způsoby, které jim umožňují jednoduše a rychle investovat své úspory s atraktivním výnosem.
K těmto možnostem patří například P2P (peer-to-peer) nebo P2B (peer-to-business) platformy, které propojují lidi, respektive firmy, které si potřebují půjčit, s investory, kteří mají volné zdroje a hledají způsob, jak je zhodnotit. Investor se tak dostává v podstatě do pozice banky a získává podíl na výnosu z poskytnutého úvěru. Tyto platformy se těší velké oblibě zejména v Anglii a Spojených státech, kde mají více než desetiletou historii a miliardové obraty. V České republice patří k P2B platformám i společnost RONDA INVEST, která se mimo jiné vyznačuje tím, že:
- financuje životaschopné projekty malých a středních podnikatelů podnikajících v tuzemsku
- nejprve každý projekt důkladně prověřuje, financuje z vlastních zdrojů a teprve následně umožňuje investorům do nich investovat
- všechny projekty, které nabízí k investování, jsou zajištěny bonitními nemovitostmi ve vybraných lokalitách České republiky, čímž je významně eliminováno riziko, které investoři podstupují
- nabízí investorům výnos až 6 % ročně
- investovat je možné od 1.000 Kč, a to jednoduše ONLINE z pohodlí domova
- investor neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky
- investoři dostávají výnosy každý měsíc na svůj účet
- všichni investoři dostávají své výnosy včas, a to i ve stávající nelehké době
Srovnání výnosu pětiletého termínovaného vkladu, míry inflace a výnosu modelového portfolia RONDY INVEST
Zdroj: www.finparada.cz , Český statistický úřad, RONDA INVEST
Modelové portfolio RONDY INVEST je složeno ze všech úvěrů, které jsou v aktuální nabídce k investování a vychází z předpokladu, že investor investuje do každého úvěru stejnou částku. Všechny investice mají cílovou dobu splatnosti do 5 let.
Graf výše znázorňuje srovnání průměrného ročního výnosu pětiletého termínovaného vkladu, míry inflace z března 2020 a ročního výnosu modelového portfolia u RONDY INVEST.
Modelové portfolio RONDY INVEST s přehledem překonává vysokou inflaci i přesto, že se jedná o poměrně bezpečnou investici zajištěnou nemovitostmi.
Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo využijte bezplatnou telefonní linku 800 023 099 či e-mail: info@rondainvest.cz.
Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?