Obnovené americko-čínské napětí vrhá stín na finanční trhy
Akciový trh si minulý týden nevedl nejlépe a své obchodování uzavřel s týdenní ztrátou. Ve středu sice akcie rostly o 2,66 %, další dny však přehouply týden do červených čísel. Negativní nálada se přenesla i do úvodu tohoto týdne.
Jedním z důvodů je opětovně rostoucí napětí mezi USA a Čínou. Donald Trump a jeho administrativa stále častěji ukazují prstem na Čínu jako na původce onemocnění covid-19, který nedostatkem transparentnosti v počátečních fázích přispěl k celosvětovému rozšíření nemoci.
Trump proto opět začal uvažovat o nových clech na čínské zboží. Ve čtvrtek se dostala na veřejnost i myšlenka o zákazu investovat prostředky amerických vládních penzijních fondů do čínských akcií. Zdrojem informací byl uniklý dokument Republikánské strany, jehož cílem bylo svést se na vlně negativního postoje voličů vůči Číně.
Buffett se ztrátou vycouval z leteckého odvětví
Americký legendární investor Warren Buffett mezitím oznámil, že se zbavil všech akcí leteckých společností. Buffettův fond Berkshire Hathaway měl v portfoliu přibližně 10 % akcií čtyř největších v USA kótovaných leteckých dopravců. O prodeji všech informoval na výroční valné hromadě Berkshire Hathaway.
Buffett při té příležitosti řekl: "Svět se pro letecké společnosti změnil. Sice nevím, jaké změny ho čekají, ale doufám, že se napraví přiměřeně rychle." Dalším důležitým bodem valné hromady bylo zjištění, že Berkshire nehledá žádné nové akvizice, ale místo toho bude držet hotovost.
Tento týden očekáváme finanční výsledky dalších společností, které by mohly ovlivnit náladu na akciových trzích. Patří mezi ně například Disney (v úterý), Paypal (ve středu), Shopify (ve středu), Uber (ve čtvrtek), Booking (ve čtvrtek) a Siemens (v pátek).
- Konec -
O autorovi:
Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.
Globální online investiční banka
Skupina Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let poskytuje jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím svých technologií a zkušeností. Mnohokrát oceněné obchodovací platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.
Více informací na:www.saxobank.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory