Koronavirus jen jako začátek? Sibiř je časovaná bomba.
Pandemie nového koronaviru by mohla být jen první z řady velkých zdravotnických krizí, kterým bude lidstvo v nadcházejících letech čelit, bojí se vědci. Důvodem jsou viry a bakterie, které jsou zamrzlé v permafrostu. Kvůli globálnímu oteplování ale staletí zamrzlá půda rozmrzá a z ní se viry dostávají na světlo světa.
Hlasy, že lidstvu hrozí pandemie, se objevovaly už několik posledních let. Nákazu si ale ani tak nespojovaly s novým virem, jakožto s těmi, které jsme v minulosti už dokázali vymýtit. Jenže mnohdy jen zdánlivě.
Před čtyřmi roky zemřel na Sibiři dvanáctiletý chlapec na antrax, další lidé skončili v nemocnici. Původcem nemoci byl zřejmě sob, který se nakazil v polovině minulého století. Zvíře na antrax zemřelo, jeho tělo ale zůstalo v permafrostu až do chvíle, kdy poloostrov Jamal zasáhla nebývalá vlna veder, a led roztál. Tlející mršina infikovala půdu a podzemní vodu, antraxem se nakazili další soby a následně také lidé.
Jak už před třemi lety připomněla britská stanice BBC, tohle je ještě ta lepší varianta onemocnění, které se dá z permafrostu chytit. Antrax je poměrně dobře zmapovanou nákazou,bylo teprve druhou, na kterou lidstvo vyvinulo očkování.
V zamrzlé půdě se ale skrývají i další nebezpečí. Ať už to jsou právě zmíněné neštovice či dýmějový mor, ale hlavně pak viry a bakterie, které neznáme. Globální oteplování tak může způsobit, že roztají i viry a bakterie, které byli původci smrtících nákaz našich vzdálených předků.
První v řadě by mohly udeřit nemoci 19. a první poloviny 20. století. Kmeny virů se totiž našly v mrtvolách pod permafrostem pohřbených, ať už jde o španělskou chřipku na Aljašce, nebo o dýmějový mor a neštovice na Sibiři.
"Pefmafrost mikroby a viry velmi dobře uchovává, protože je studený, není tam žádný kyslík a je tam tma. Patogeny, které mohou nakazit lidi nebo zvířata, mohou být uchovány ve starých vrstvách permafrostu, včetně těch, které v minulosti způsobily globální epidemie," varoval v BBC biolog Jean-Michel Claverie.
Studie NASA z roku 2005 odhalila mikroby, které byly na Aljašce zmrzlé 32 tisíc let. Když led rozmrzl, bakterie ožily. Na Antarktidě našli dokonce bakterii, která byla v ledu zmrzlá 100 000 let. Ne všechny bakterie ale přežijí nehostinné podmínky. Třeba bakterie, která je původcem antraxu, vytváří spory a ty jí umožní přežít dlouhodobě v nehostinných podmínkách. Přežívat v permafrostu dokážou i viry.
Podle Claverieho hrozí, že bychom se mohli nakazit třeba viry, které trápily před 30 až 40 tisíci lety neandrtálce. Díky globálnímu oteplování a tání ledovců se totiž Sibiř stává více dostupnou a těžba ropy, zemního plynu a nerostů se posouvá i do míst, kde by dříve nebyla možná či by se ekonomicky nevyplatila.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?