TNBiz (TN.cz)
Ze světa  |  04.04.2020 12:23:14

Koronavirus jen jako začátek? Sibiř je časovaná bomba.

Pandemie nového koronaviru by mohla být jen první z řady velkých zdravotnických krizí, kterým bude lidstvo v nadcházejících letech čelit, bojí se vědci. Důvodem jsou viry a bakterie, které jsou zamrzlé v permafrostu. Kvůli globálnímu oteplování ale staletí zamrzlá půda rozmrzá a z ní se viry dostávají na světlo světa.

Hlasy, že lidstvu hrozí pandemie, se objevovaly už několik posledních let. Nákazu si ale ani tak nespojovaly s novým virem, jakožto s těmi, které jsme v minulosti už dokázali vymýtit. Jenže mnohdy jen zdánlivě.

 

Před čtyřmi roky zemřel na Sibiři dvanáctiletý chlapec na antrax, další lidé skončili v nemocnici. Původcem nemoci byl zřejmě sob, který se nakazil v polovině minulého století. Zvíře na antrax zemřelo, jeho tělo ale zůstalo v permafrostu až do chvíle, kdy poloostrov Jamal zasáhla nebývalá vlna veder, a led roztál. Tlející mršina infikovala půdu a podzemní vodu, antraxem se nakazili další soby a následně také lidé.

 

Jak už před třemi lety připomněla britská stanice BBC, tohle je ještě ta lepší varianta onemocnění, které se dá z permafrostu chytit. Antrax je poměrně dobře zmapovanou nákazou,bylo  teprve druhou, na kterou lidstvo vyvinulo očkování.

 

V zamrzlé půdě se ale skrývají i další nebezpečí. Ať už to jsou právě zmíněné neštovice či dýmějový mor, ale hlavně pak viry a bakterie, které neznáme. Globální oteplování tak může způsobit, že roztají i viry a bakterie, které byli původci smrtících nákaz našich vzdálených předků.

 

 

 

První v řadě by mohly udeřit nemoci 19. a první poloviny 20. století. Kmeny virů se totiž našly v mrtvolách pod permafrostem pohřbených, ať už jde o španělskou chřipku na Aljašce, nebo o dýmějový mor a neštovice na Sibiři.

 


"Pefmafrost mikroby a viry velmi dobře uchovává, protože je studený, není tam žádný kyslík a je tam tma. Patogeny, které mohou nakazit lidi nebo zvířata, mohou být uchovány ve starých vrstvách permafrostu, včetně těch, které v minulosti způsobily globální epidemie," varoval v BBC biolog Jean-Michel Claverie.

 

 

 

Studie NASA z roku 2005 odhalila mikroby, které byly na Aljašce zmrzlé 32 tisíc let. Když led rozmrzl, bakterie ožily. Na Antarktidě našli dokonce bakterii, která byla v ledu zmrzlá 100 000 let. Ne všechny bakterie ale přežijí nehostinné podmínky. Třeba bakterie, která je původcem antraxu, vytváří spory a ty jí umožní přežít dlouhodobě v nehostinných podmínkách. Přežívat v permafrostu dokážou i viry.

 

Podle Claverieho hrozí, že bychom se mohli nakazit třeba viry, které trápily před 30 až 40 tisíci lety neandrtálce. Díky globálnímu oteplování a tání ledovců se totiž Sibiř stává více dostupnou a těžba ropy, zemního plynu a nerostů se posouvá i do míst, kde by dříve nebyla možná či by se ekonomicky nevyplatila.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688