Tooze: Spojené státy jsou velkou verzí toho, co se děje v Itálii
Historik Adam Tooze z Columbia University po roce 2008 tvrdil, že američtí politici se připravovali na krizi, která se nikdy nedostavila, a nakonec přišla krize úplně jiná, která je zastihla nepřipravené. Nyní v rozhovoru pro Vox tvrdí, že na finančních trzích se v mnoha ohledech opakuje vývoj roku 2008, někdy s úplně stejnými hráči. Fed a ECB tak vědí, co mají dělat. To, co tuto krizi spouští, je ale něco úplně nového. Špatným směrem se pak možná ubíráme na fiskální rovině, když hovoříme o tom, že potřebujeme něco, jako je válečná mobilizace. Skutečným cílem by totiž mělo být něco mnohem jemnějšího – udržet ekonomiku při životě, když jsme ji cíleně poslali do kómatu. A zároveň řešit zdraví veřejnosti.
Čínská komunistická strana je podle historika nyní výrazně konzervativní v tom smyslu, že chápe následující: Vše se musí změnit, pokud chceme, aby věci zůstaly stejné. Naopak americká vláda podobných úvah není schopna, tudíž nejedná dostatečně razantně, aby situaci stabilizovala. Z geopolitického hlediska je pak podle Tooze nyní nejzranitelnější Itálie s celou eurozónou, některé rozvíjející se země, ale také Čína, kde „může být situace méně stabilní, než by si Peking přál“. A problémy mohou nastat i v zemích OPEC, konkrétně v těch, které mají vyšší mezní náklady těžby a na které značně doléhají nízké ceny ropy.
„Lidé, kteří tvrdí, že bychom se měli vracet do práce, prostě nechápou realitu. Ve skutečnosti jsou Spojené státy mnohem větší verzí toho, co probíhá v Itálii. Takový je realistický pohled,“ tvrdí Tooze. Konzervativní politici a ekonomové v USA tak podle něj prosazují „nerealistický realismus“, když tvrdí, že řadu firem stejně nepůjde zachránit a tudíž by se na pokusy o záchranu nemělo plýtvat penězi daňových poplatníků. Podle historika by taková strategie vyvolala „katastrofický kolaps“ v ekonomické aktivitě a zaměstnanosti. „Pokud v následujících měsících ztratíme 10 milionů pracovních míst, podobné argumenty půjdou ven z okna a jednoznačnou prioritou bude zachránit, co se dá.“
Monetární politika může v současné situaci pomoci, ale hlavním nebezpečím je padající domino bankrotů firem. Prevence takového vývoje by pak měla být v rukou politiků a ne centrálních bank. Jinak řečeno, nestačí snahy o stabilizaci finančního sektoru, protože jeho problémy jednak nebudou tak silné jako v roce 2008 a také nejsou tím, co spustilo krizi. Nutná jsou cílená opatření, která pomohou krachujícím podnikům a lidem, kteří ztrácejí zaměstnání a příjmy.
Zdroj: Vox, VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?