Letecké společnosti padají do propasti
"Některé státy zakázaly cesty do zahraničí, jiné svým občanům důrazně doporučují, aby nikam necestovali. Výsledkem je obrovský propad v poptávce po nákupu letenek. Letecké společnosti mají ohromné ztráty, některé pravděpodobně zbankrotují," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Letecké společnosti se ještě nevzpamatovaly z uzemnění Boeingů 737 MAX a již čelí další obrovské krizi. Kvůli pandemii koronaviru se výrazně omezila letecká přeprava. To vede ke zničujícímu propadu příjmů leteckých společností. Mnohé z nich se dostávají do neřešitelné situace. Buď dostanou vládní podporu, nebo zbankrotují.
Tři největší světové aliance, které reprezentují 58 leteckých společností, již vyzvaly vlády, aby pomohly celému leteckému odvětví. V případě, že vlády nepomohou, některé letecké společnosti ukončí svou činnost již do konce května. Jiné zbankrotují o několik měsíců později.
Rozsah prohlubující se krize vyjádřil například největší evropský nízkonákladový dopravce Ryanair. Ten uvedl, že během příštích sedmi až deseti dnů uzemní většinu svých letadel. Do budoucna přitom nemůže vyloučit uzemnění celé flotily o velikosti 470 letadel.
Podobná prohlášení vydávají i další letecké společnosti. Například společnost Austrian Airlines pozastaví všechny lety již od 19. března. American Airlines sníží svou mezinárodní kapacitu pro přepravu o tři čtvrtiny. United Airlines uvedly, že v dubnu a květnu sníží svou kapacitu na polovinu.
Špatné výsledky leteckých společností jsou patrné na burzách po celém světě. Například akcie společnosti Ryanair se ještě na začátku února obchodovaly zhruba za 16 eur za kus. Dnes se obchodují za méně než 9 eur za kus. Podobně je na tom i společnost Lufthansa, jejíž hodnota se od února propadla o více než 40 procent.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?