(Kurzy.cz)
PMI v eurozóně a v Německu v únoru na vzestupu
První odhad německého indexu nákupních manažerů za únor naznačil mírný hospodářský růst i přesto, že ukázal na propad exportní výkonnosti. Celkový PMI se oproti počátku roku takřka nezměnil (snížil se o desetinu bodu na 51,1), což bylo dáno protichůdnými pohyby v jeho struktuře. Průmyslový PMI si připsal 2,5 bodu a pokračuje tak jeho postupný vzestup z pásma hluboké kontrakce, naopak ukazatel ze služeb si oproti lednu pohoršil. Výrobní PMI svojí hodnotou 47,8 bodu dosáhl na třináctiměsíční maximum. Respondenti přitom již začali pociťovat delší dodací doby materiálů a komponent z Číny vlivem epidemie koronaviru. Podle vyjádření společnosti Markit economics odhadující ukazatele PMI však tato skutečnost indexu paradoxně pomohla dosáhnout vyšších úrovní. Podle našeho názoru však váznoucí dodávky musí nutně omezovat výrobu a růst ukazatele tak jde proti intuici. Vliv epidemie byl vidět na únorovém poklesu exportní výkonnosti. Sentiment ve službách se sice oproti lednu snížil, nicméně stále platí, že domácí poptávka udržuje německou ekonomiku nad vodou. Znepokojení z dalších dopadů koronaviru na globální obchodní vztahy se pak projevilo i v poklesu očekávání na příštích dvanáct měsíců. Dnešní pozitivní výsledky jsou v rozporu s úterními ZWE indexy, které zaznamenaly výrazný propad.
Únorový PMI z eurozóny dosáhl na šestiměsíční maximum, a naznačil, že evropské hospodářství se začíná pozvolna zvedat. Mírně si přitom polepšil jak ukazatel ze sektoru služeb (z lednových 52,5 na 52,8 bodu), tak i z výroby (ze 47,9 na 49,1 bodu). Ukazatele PMI za první dva měsíce letošního roku v souhrnu naznačují, že by si ekonomika evropské měnové unie měla v prvním čtvrtletí polepšit o 0,2 % mezikvartálně. Jako v případě Německa sektor služeb zatím vykazuje příznivý vývoj a udržuje ekonomiku na mírné růstové trajektorii. Výhled na další období však zůstává nejistý, hlavní hrozba je spatřována ve vlivu koronaviru na mezinárodní obchodní vazby, poptávku i turismus.
Dnešní příznivější data z evropské výroby i služeb pomohla společné evropské měně, která následně posílila oproti dolaru o 0,2 %, záhy však část svých zisků ztratila. Kurz koruny je dnes naproti tomu poměrně stabilní poblíž úrovně EUR/CZK 25,06.
Autor: Luboš Růžička, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?