Komodity  |  06.02.2020 08:14:34

Koronavirus citelně zlevňuje Čechům benzín i naftu. Naděje na jeho účinnou léčbu však od včerejška ropu zdražuje, nicméně zlevňování pohonných hmot bude ještě pokračovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zrychlily své zlevňování. Benzín zlevnil o 22 haléřů na litr, nafta o 26, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,04 koruny za litr, zatímco nafta za 31,69 koruny za litr. V obou případech jde o nejnižší cenu od letošního 2. ledna.
Dá-li se v případě šíření koranavirové infekce hovořit alespoň o něčem, co není vyloženě jen negativní, pak o tom, že i českým řidičům zlevňuje pohonné hmoty. V příštím týdnu lze očekávat další zlevňování, v rozsahu kolem dvaceti haléřů. Obava z dalšího šíření nákazy totiž ochromuje zejména čínskou ekonomiku která je největším světovým dovozcem ropy. Pokud tedy tento dovozce zaznamená kvůli koronaviru významný a trvalejší výpadek ekonomické aktivity, tamní dopravy i průmyslu, o ropu bude celosvětově citelně nižší zájem. A právě tato možná vyhlídka ji v uplynulé době citelně zlevnila..
Ropa typu Brent z důvodu obav z šíření nákazy koronavirem zlevnila mezi 21. lednem a předvčerejškem o zhruba osmnáct procent. Předevčírem se její cena propadla dokonce pod 54 dolarů za barel, tedy nejníže od konce roku 2018. Včera a dnes její cena roste.
Za růstem však je dost možná jen přechodně optimistické naladění světových trhů, které živí naděje na průlom v boji s nákazou čínského koronaviru. Čínští vědci totiž podali žádost o uznání místního patentu na léčebný prostředek, který by na nový typ koronaviru mohl účinkovat. Optimismus trhů zvyšuje poptávku po rizikovějších aktivech třeba právě typu ropy nebo české koruny, zatímco snižuje poptávku po tradičních bezpečných útočištích typu japonského jenu či amerických nebo německých dluhopisů.
Koruna včera odpoledne středoevropského času během obchodování zhodnotila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od října 2012. Zhodnotila na úroveň kursu 25,023, což je její absolutně nejsilnější hodnota vůči jednotné evropské měně za celé období od 31. října 2012. Poslední říjnový den před osmi lety euro vyšlo i jen na 24,931 koruny. Je tedy patrné, že české měně příliš nechybí, aby prolomila psychologickou hranici 25 korun za euro. Ke zdolání této úrovně bude potřebovat další pozitivní zprávy ze světových trhů, zejména pokračující zklidňování situace kolem koronavirové nákazy. Barel ropy Brent předevčírem vyšel v korunách na méně než 1230 , tedy nejméně taktéž od konce roku 2018. Právě toto zlevnění se ještě v cenách benzínu i nafty v ČR projeví, takže budou zlevňovat i příští týden.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND
07.02. 18:52  Wtf ? (Standa)
Diskuse je uzavřena





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688