Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  04.02.2020 09:13:55

Když (ne)shortovat, tak aussie?

Již dříve jsme si řekli, že australský dolar patří do skupiny komoditních měn, které v posledních dnech zatěžuje epidemie koronaviru ovlivňující čínskou komoditní poptávku. Vzhledem k tomu, že se Číně nedaří expanzi viru alespoň stabilizovat, lze očekávat, že se sentiment u „nakažených“ komoditních měn hned tak nezlepší. Podobně to vidí i fondy, které – navíc podpořené vidinou nižších australských sazeb – ještě více navýšily objem čistých short pozic u tzv. aussie.

Data CFTC zveřejněná se zpožděním k úterý 28. ledna ukázala, že fondy ještě více navýšily čisté shorty australského dolaru, a to o 8 tisíc pozic. Z hlediska celkových sázek na pokles je tak aussie v rámci skupiny měn G10 – po euru a japonském jenu – měna s třetí největší spekulativní pozicí (celkem 27 tisíc).

Důvody, proč fondy sázejí na oslabení australské měny, jsou mnohé. Začalo to eskalací obchodních sporů, která ovlivnila predikci australských sazeb. Tato oblast se sice díky americko-čínské dohodě ve fázi jedna částečně uklidnila, pomyslné otěže nejistoty však převzaly další proměnné. Mezi ně patří dopady požárů či epidemie koronaviru ovlivňující pro Austrálii klíčovou Čínu.

Vrátíme-li se zpět k otevřeným pozicím, je patrné, že poptávka spojená s koronavirem byla již k minulému úterý sice patrná, stále však nekorespondovala s hlavní vlnou strachu projevující se u spotových kurzů komoditních měn, potažmo z hlediska vnímání rizika jejich oponentů, tedy bezpečných přístavů (např. japonský jen). Potvrzuje se tak, že sentiment u australského dolaru byl o poznání horší ještě před koronavirem.

Aktuálně aussie oslabuje nejen vysoká beta, ale především provázanost s čínskou ekonomikou, kde prim hraje komoditní poptávka. Důraz je kladen na železnou rudu, která je australským největším vývozním artiklem. Vzhledem k tomu, že Čína drží zhruba 70% podíl na celosvětové poptávce po železné rudě, je očividné, kam komodita s australským původem putuje nejčastěji. Fakt, že cena železné rudy za poslední tři dny spadla o cca 11 %, tak pro kurz AUD nepředstavuje žádnou extra vzpruhu.

Na pozadí pak stojí spekulace ohledně australských sazeb. Trh stále očekává, že by do konce letošního roku měly být úroky sníženy minimálně jednou o 25 bazických bodů. Celkově futures ukazují očekávaný pokles o více než 40 bodů, dá se tak předpokládat, že predikce cutu je v kurzu australského dolaru započítána.

Odrazíme-li se od dat, prosincová čísla z trhu práce vyzněla poměrně robustně, byť potvrdila zpomalení tvorby pracovních míst. Otázkou je, jak moc se tento vývoj (ne)projeví na mzdách, jejichž tempo je dlouhodobě utlumené. V případě inflace, kde australská centrální banka (RBA) cíluje v průměru pásmo mezi 2 až 3 %, nevyznívá růst o 1,8 % meziročně za poslední v kvartál 2019 až tak uspokojivě. I přesto, že RBA hovoří o pozvolném zrychlení tempa růstu cen směrem ke 2 %, tržní inflační očekávání (měřená například zlomovou inflací) spíše oslabují, než rostou.

Australská centrální banka i přesto dnes rozhodla ponechat hlavní sazbu beze změny. Výhled ekonomického růstu pro letošek dosahuje 2,75 %, přičemž v roce dalším by měl zrychlit na 3 %. Dopady koronaviru a lesních požárů budou dle RBA krátkodobé. V průběhu času by měly být eliminovány nejen nízkými sazbami, ale i nedávnými vratkami daní, pokračujícími výdaji na infrastrukturu či lepším výhledem sektoru přírodních zdrojů pro pozdější fáze roku a nakonec i obnovou bytové výstavby.

I přesto, že trh letos očekává snížení australských sazeb, RBA hovoří o jejich stabilitě po delší dobu. Tomu nahrává i fakt, že se centrální banka bude chtít vyhnout případnému dosažení spodní hranice úrokové míry (na 0,25 %), byť k ní má poměrně daleko. Vzhledem k pomalosti transmisního mechanismu, kterou ostatně sama RBA zmiňuje, se totiž v souvislosti s Austrálií začalo spekulovat o možných nekonvenčních nástrojích měnové politiky, jako je například QE. Podle nás však jde o v tuto chvíli nepravděpodobný scénář. V případě potřeby podpory by centrální banka nejprve sáhla po ostatních nástrojích, jako je například forward guidance.

Ale zpět ke kurzu australského dolaru. Po dnešním zasedání RBA získal AUD podporu projevující se v jeho mírném posílení. Změna očekávání ohledně sazeb byla jen mírná, tudíž očekáváme, že se do hry velmi brzy vrátí hlavní proměnné, jako je koronavirus a jeho negativní dopad na komoditní měny.

I přesto, že sázka na short australského dolaru může vzhledem k letošnímu vývoji vypadat jako skok do již rozjetého vlaku, dokud bude tržní nálada poškozená koronavirem a jeho dopady ovlivní zejména komoditní trhy, bude AUD pod tlakem dalšího oslabení. V tomto směru stojí těsně před silnou rezistencí na hranici 1,4988 USDAUD.

Pokud se ukáže, že se koronavirus daří stabilizovat, australský dolar je zajímavou příležitostí levného nákupu spekulujícího na budoucí zpevnění spojené se zlepšením globální tržní nálady. S menším zpožděním by se pak měla projevit i obnova čínské komoditní poptávky umocňující potenciální zisky. V opačném scénáři, kdy bude boom viru pokračovat (v médiích již několikrát padlo slovo pandemie) a ještě více se rozroste počet nakažených (v Číně i mimo ni), sílící risk-of nálada by mohla australský dolar posunout nad rezistenci těsně pod 1,5000 USDAUD, a tedy na nové nejslabší hodnoty naposledy spatřené v roce 2009.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1051 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,91 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1025 do 1,1126 EURUSD.*

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,19 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,13 až 25,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,65 až 22,80 USDCZK.*

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Nový Kodiaq Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pá 20:17  Wall Street a dolar ustupují - Denní shrnutí X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688