Počet hlášených nežádoucích účinků očkování byl v roce 2019 nejnižší za posledních 5 let.
V roce 2019 zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv celkem 689 hlášení nežádoucích účinků po vakcinaci. V roce 2015 bylo přitom celkově od pacientů i lékařů nahlášeno na SÚKL celkem 1156 nežádoucích účinků. Za pět let tedy klesl počet těchto případů skoro na polovinu.
Závažnost nežádoucích účinků je u vakcín posuzována jinak než u ostatních léčivých přípravků. Je to z toho důvodu, že vakcíny jsou aplikovány jako prevence zdravé populaci. Proto jsou požadavky na jejich bezpečnost přísnější než na ostatní léky a jako závažné se hlásí i reakce, které jsou u jiných léčivých přípravků klasifikovány jako nezávažné, např. horečka.
"Je proto potřeba si uvědomit, že uvedená čísla představují pouze prostý počet nahlášení nežádoucích účinků, nikoliv kauzální souvislost mezi reakcí a očkováním. Jinak řečeno, počet hlášení se nerovná počtu skutečných nežádoucích účinků," vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Malý CSc., senátor a lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové.
V roce 2018 bylo nahlášeno 815 nežádoucích účinků vakcín, z toho závažných 538. 576 z nich hlásili přímo zdravotníci, 239 pak samotní pacienti. Podle typů vakcíny se v hlášeních na prvním místě drží hexavalentní vakcíny, těch bylo 226. Více než stovku případů zaznamenaly také kombinované vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli (144 hlášení) a kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (132 hlášení).
Zhruba poloviční množství komplikací vyvolaly vakcíny proti pneumokokovým infekcím (62 případů). Nejméně problematické se z hlediska hlášení jeví vakcíny proti tetanu (47 hlášení), vakcíny proti klíšťové encefalitidě (38 hlášení) a kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně (38 hlášení). Za rok 2019 nejsou zatím detailní údaje k dispozici.
"Skutečně závažných nežádoucích účinků vedoucích k dlouhodobému nebo trvalému poškození zdraví je mnohem méně, řádově jednotky ročně. Vakcín se přitom jen u dětí spotřebuju okolo milionu ročně," doplňuje odborník.
Senát ve středu vrátil do Poslanecké sněmovny zákon o odškodnění poškozených po očkování s tím, že navrhuje poškozeným hradit i bolestné a ušlou mzdu. "Právě pro výjimečné případy vážně poškozených je férové zavést odškodnění, a to včetně bolestného a ušlé mzdy,“ vysvětluje Jaroslav Malý. Když stát něco nařizuje, podle něj by měl nést i patřičnou odpovědnost.
Ministerstvo zatím počítá s tím, že odškodňovat bude ročně kolem 10 případů a že se celková částka bude pohybovat do 100 milionů korun. Podmínkou bude podání žádosti o odškodnění do 3 let od vzniku újmy. Kvůli složitému prokazování nebude ministerstvo vyžadovat důkaz příčinné souvislosti.
„Klíčové pro fungování zákona v praxi bude schopnost státu posuzovat, které nežádoucí účinky mají být odškodněny a které nikoliv,“ vysvětlil Jaroslav Malý. Rozhodne odborné posouzení konkrétní situace. Odškodnění se vztahuje pouze na povinné, nikoliv dobrovolné očkování.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?