Rozbřesk: Fed vyčkává, IKEA, Starbucks a Apple zavírají své prodejny v Číně kvůli koronaviru
Tisková konference šéfa Fedu J. Powella po zasedání FOMC se tentokrát nesla v poněkud jiném duchu než obvykle. Tradiční salonní debata o bilanci makroekonomických rizik či připravované revizi měnové strategie Fedu byla totiž tentokrát vystřídána daleko techničtějším povídáním o tom, jak optimálně nastavit úroveň bankovních rezerv v systému. Něco, co nikdo přesně neví, ale co má velmi důležité implikace pro finanční trhy, neboť je velký rozdíl jestli Fed (například nákupy aktiv) zajistí nadbytek či naopak nedostatek bankovních rezerv.
Pokud jde přitom o samotný makroekonomický komentář k rozhodnutí FOMC, tak jeho miniaturní změny tentokrát skutečně není třeba vůbec komentovat. Nepočítáme-li technické detaily, tak významově se uvnitř komentáře změnila dvě slova a tyto úpravy skutečně nestojí za hlubší rozbor.
Pokud však jde o psaný text, tak to podstatné se tentokrát odehrálo až ve “vysvětlivkách” ke komentáři Fedu. Ty indikují, že americká centrální banka hodlá pokračovat v nákupech pokladničních poukázek a to minimálně do druhého čtvrtletí, resp. v dodávání likvidity skrze masivní repo operace minimálně do dubna (včetně). V důsledku toho by tudíž volné bankovní rezervy ve finančním systému USA neměly klesnout pod úroveň ze září 2019. Šéf Fedu Powell dokonce přesně specifikoval hladinu bankovních rezerv, pod kterou by neměly propadnout - specificky by to měla být úroveň 1,5 bilionu dolarů (nyní je to 1,62 bilionu). To by mělo Fedu zajistit, aby jeho hlavní úroková sazba zůstala uvnitř cíleného intervalu 1,50-1,75 %. No, uvidíme. Ladění optimální velikosti bilance se zatím Fedu příliš nedaří a centrální banka se pohybuje ode zdi ke zdi, když nejprve sáhne k přehnané expanzi (bilance) a následně k její prudké kontrakci.
Poslední zasedání Fedu tedy nepřineslo měnovou akci, ale spíše signály trhu, že by centrální banka s “měkkou” verzí kvantitativního uvolňování za pár měsíců ráda skončila. Samozřejmě, že nutný předpokladem k tomuto “normalizačnímu” kroku je to (a tom se také J. Powell zmínil), že opatrné oživení viditelné v podnikatelských náladách bude globálně pokračovat a nebude torpédováno něčím takovým, jako je třeba koronavirus z Číně.
TRHY
CZK a dluhopisy
Koruna se i včera dál držela nad hranicí 25,20 EUR/CZK v důsledku přetrvávajících zvýšených rizik na zahraničních finančních trzích. Stále je zhruba o procento silnější oproti dosud platné prognóze ČNB, nicméně už příští týden přijde centrální banka s novým výhledem, o němž se dosud neví vůbec nic. Viceguvernér Nidetzký ve středu nicméně naznačil, že nebude zřejmě dramaticky odlišná od té současné. Navíc se – jako další v řadě – zcela jasně přiklonil ke stabilitě úrokových sazeb. Případní zastánci zvýšení sazeb by tak i v únoru měli zůstat v menšině. Viceguvernér rovněž připustil, že stabilní sazby jsou z jeho pohledu nejpravděpodobnějším scénářem i pro zbytek roku. S ohledem na počínající týden mlčení centrálních bankéřů se již dalších informací z ČNB trh v nejbližších dnech nedočkáme a korunu dál bude řídit nálada na zahraničních trzích ovlivňovaná zejména zprávami z Číny.
Zahraniční forex
Včerejší zasedání Fedu sice poslalo výnosy a úrokové sazby v USA níže, ale eurodolar z toho příliš nedokázal těžit. V situaci, kdy se Čínou rychle šíří koronavirus a zítra nastane brexit, netahá euro za delší konec (a to přesto, že jde o nízko úročenou měnu).
Dnes odpoledne je sice na pořadu zveřejnění výsledku amerického HDP za první kvartál, ale toto číslo může být snadno ignorováno, pokud zvítězí strach z šířícího se koronaviru, který přinutil nejen letecké společnosti, ale i velké nadnárodní řetězce, aby omezily svoji činnost v Číně.
Nárůst averze k riziku nebude hrát do karet nejen komoditním měnám jako např. rubl, ale zřejmě i forintu a zlotému - tedy měnám, jež mají vlastní problémy s vysokou inflací a centrálními bankami, které s ní zatím odmítají bojovat.
Ropa
Ropa Brent dnes ráno opět mírně ztrácí a její cena klesá k hranici 59 dolarů za barel. Důvodem je jednak pokračující šíření čínského koronaviru, na které během včerejšího dne reagovaly také nejvýznamnější letecké společnosti, které buď zcela ruší, nebo výrazně omezují spoje s pevninskou Čínou. Z druhé strany pak ropu tlačí k nižším cenovým úrovním také nad očekávání silný nárůst zásob surové ropy ve Spojených státech (+3,5 mil. barelů), který reportovala americká EIA.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Rozbřesk: Fed vyčkává, IKEA, Starbucks a Apple zavírají své prodejny v Číně kvůli koronaviru
- Ranní komentář: Apple kvůli koronaviru nedodrží svůj výhled na toto čtvrtletí
- Dopady koronaviru na Starbucks, Apple, FB a Toyotu. První uzavře 2000 poboček
- Starbucks uzavře 2 000 poboček kvůli koronaviru
- Stát kvůli šíření koronaviru zakázal kulturní, sportovní a společenské akce s účastí nad 100 osob, zavírají se školy
- Apple varoval ohledně výhledu tržeb pro 1Q20 kvůli čínskému koronaviru
- Apple (-3,6 %) kvůli koronaviru nesplní výhled
- 12.h - evropské trhy a ropa klesají kvůli Číně, měny vyčkávají, BCPP také oslabuje
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory