(Kurzy.cz)
Koruna rekordní sílu neudržela
Po rychlém až zběsilém posílení, které během pouhých tří týdnů stlačilo kurz koruny z EUR/CZK 25,44 až na sedm let neviděné hodnoty poblíž EUR/CZK 25,06, se dostavila námi očekávaná korekce. Ještě v minulém týdnu to přitom vypadalo, že se české měně poblíž rekordu zalíbilo. Vlivem pozitivních dat o německém i evropském sentimentu koruna vždy na krátký čas posílila, nicméně na trendu byl už vidět posun spíše směrem ke slabším hladinám. K tomuto pohybu zároveň docházelo i u polské či maďarské měny a trhy tak zřejmě pomalu střízlivěly z předchozího nadšení pro rizikovější investice. To se potvrdilo v pondělí ráno, kdy stačilo, aby německý IFO index očekávání za leden dopadl pod předpoklady a středoevropské měny rázem pokračovaly ve sčítání ztrát.
I v nadcházejícím týdnu budou podle nás hybateli kurzu koruny indicie z evropské ekonomiky. Ta se momentálně nachází ve fázi (možného) obratu v trendu, kdy by se mohla odrazit ode dna směrem k robustnějšímu růstu. Právě tato část hospodářského cyklu je nicméně tradičně nepředvídatelná a tržní sentiment se tak poněkud stádovitě přelévá mezi nadšením z přicházející konjunktury a panikou z prohloubení ekonomické mizérie. Klíčovou informací týdne tak zřejmě bude výsledek průzkumu ekonomické důvěry mezi evropskými průmyslníky. Průmysl, nemocný sektor starého kontinentu, je pro českou ekonomiku stěžejní z několika důvodů. Jednak do značné míry ovlivňuje celé evropské hospodářství, jehož kondice má přímý dopad i na českou prosperitu. Zároveň se jedná o odvětví se silným tuzemským zastoupením a navíc jeho produkty tvoří významnou část přeshraničního obchodu, na němž je Česko bytostně závislé. Lze tedy očekávat, že pokud se evropský sentiment výrazněji odchýlí od tržních očekávání jedním nebo druhým směrem, bude opět následovat i rychlá reakce v kurzu koruny. I v absenci výraznějších překvapení ovšem předpokládáme, že korekce bude v horizontu měsíců pokračovat a koruna bude první čtvrtletí končit v blízkosti EUR/CZK 25,40.
Po zasedání ECB, jež proběhlo minulý týden, nás ve středu čeká totéž od amerického Fedu. Podobně jako v Evropě, ani za oceánem trhy nepředpokládají změnu v nastavení měnové politiky. Na rozdíl od ECB se ovšem Fed pravděpodobně bude ve své rétorice držet suchých ekonomických faktů a zkonstatuje, že data o americkém trhu práce i ostatních sektorech v tuto chvíli nenaznačují potřebu zásahu. Nepředpokládáme tedy, že by se Jerome Powell po vzoru Christine Lagardeové vyjadřoval například ke změnám klimatu.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select