Jedna z nejúspěšnějších firem na trhu posledních deseti let
O společnosti Domino’s Pizza a jejích akciích už v prosinci na CNBC psali jako o jedné z úplně nejúspěšnějších v posledním desetiletí. I já jsem jí tu poté chtěl věnovat prostor. Jenže úvaha o ní mě nejdříve přivedla k Fiskarsu, ten k Husqvarně, ta k dlouhověkosti firem a pokračoval jsem u firem nejdéle vyplácejících dividendy. Nyní bych se konečně vrátil na začátek tohoto výletu, tedy k Domino’s Pizza.
CNBC psala o tom, že když se pan Patrick Doyle dostal v roce 2010 do čela společnosti, začal provádět změny, které „zlepšily chuť pizzy“, mimo to investoval do online objednávek a prodeje, což se následně projevilo i na prudkém růstu cen akcií firmy. RBC Capital Markets odhaduje, že nyní má Domino’s asi 30 % podíl na rozvozech pizzy v USA a téměř 70 % podíl na objednávkách online. Což z ní prý dělá „technologickou firmu, která se zrovna specializuje na pizzu“.
Mně osobně příběh této firmy zaujal v podstatě z opačného důvodu: Pizza tu je již hodně dlouho, podobně jako sekerky. Ale podobně jako Fiskars dovedla i tato firma najít způsob, jak staletí starý produkt „doladit“ tak, že jej posunula někam dál (slovo pizza bylo prý poprvé zdokumentováno v roce 997). Že cena akcie za posledních deset let posiluje o více než 3400 % je pak jen důsledek toho, že tu nehovoříme o krátkodobém nafukování zisků, ale dlouhodobém rozvoji a strategii tam, kde by se na první pohled mohlo zdát, že není mnoho co zlepšovat. Tato strategie se pak podle Morningstar projevuje tím, že i nyní má společnost ve vysoce konkurenčním odvětví výhodu ve formě silné značky a i na straně nákladů.
Vše to vypadá zajímavě, ale radost může zkazit téma, na které poukazuje zmíněný článek na Fool.com. Ten se totiž zabývá odkupy a jejich dopadem na již tak relativně vysoké zadlužení firmy. Nejde ani tak o to, že firma má záporné účetní vlastní jmění. Ale její dluhy jsou dost vysoko k reálným ukazatelům jako je EBITDA, či právě volný tok hotovosti. Už v posledních letech firma navíc na odkupech (a dividendách) vyplácela dohromady znatelně více, než vydělávala. A podle nově schváleného plánu chce odkoupit další akcie za 1 miliardu dolarů.
Poměr provozního zisku EBIT k úrokovým nákladům se nyní nachází na hodnotě 4,1 (S&P Global Market Intelligence) a jsou i firmy z odvětví, které jej mají pouze mezi 2 – 3. Firma na tom ve srovnání s konkurencí není nijak dramaticky ani při pohledu na poměr EBITDA očištěné o investice k úrokovým nákladům. Po oněch odkupech se ale tato měřítka posunou a ve mě toto téma opět vyvolává úvahy o tom, kdy odkupy vlastně pomáhají a kdy už škodí. Jisté je v této diskusi jedno:
Z fundamentálního hlediska určitě neplatí obecně přijímaná „pravda“, že odkupy automaticky zvyšují hodnotu díky tomu, že sníží počet akcií. Důvod je prostý: S poklesem počtu akcií se mohou automaticky zvýšit zisky na akcii (E). Jenže zrovna tak automaticky by mělo klesnout PE (tedy násobek ceny a zisků), protože akcie se stanou rizikovější. Výsledný efekt (jak moc se navzájem eliminuje růst E a pokles PE) pak závisí na konkrétní situaci a firmě.
* Pro zajímavost: S&P Global Market Intelligence nabízí i svou vlastní valuaci, ve které používá znatelně vyšší očekávané růsty než je oněch 1,6 %. Nicméně přesto nedochází k závěru, že by cena akcie byla výrazně pod její hodnotou. Naopak tvrdí, že je nyní zhruba na férové hodnotě.
Tato „nesrovnalost“ mezi tímto závěrem a tím, co píšu já, je dána tím, že S&P Global Market Intelligence používá vyšší betu a znatelně vyšší diskontní sazbu, přesněji řečeno bezrizikové výnosy (jejich zdroj jsem nedopátral). Já na jejich místě používám výnosy desetiletých amerických vládních obligací. A betu (ukazatel systematického rizika) ve výši 0,48 (zdrojem této „historické“ bety je Zacks). Určitý rozdíl pak může pramenit i z toho, že já v těchto svých jednoduchých výpočtech předpokládám, že v budoucnu se bude volný tok hotovosti FCF rovnat volnému toku hotovosti na vlastní jmění FCFE.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Firma Rivalenti s.r.o. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Jedna z nejúspěšnějších firem na trhu posledních deseti let
- Finanční majetek na jednu osobu se v České republice za posledních deset let zdvojnásobil
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA