Keywood: Kdy a proč začala východní Evropa zaostávat za tou západní
Evropské unii nyní hrozí dezintegrace, a to nejen kvůli rozdílům mezi její západní a jižní částí, ale také kvůli sporům mezi Západem a Východem. Některé euroskeptické politické strany v zemích, jako je Polsko či Maďarsko, totiž získávají významnou podporu voličů a podle některých názorů v tom hraje roli i strach z toho, že tyto země ztratí svou mladou vzdělanou generaci, která by mohla odejít na západ. Thomas Keywood a Jörg Baten na stránkách VoxEU tvrdí, že horší životní standard na východě Evropy již v některých zemích vedl k poklesu populace o více než 20 %. A většinu z těchto migrantů skutečně tvoří mladí vzdělaní lidé. Keywood a jeho kolega se následně ptají, kdy vlastně začal Východ ekonomicky zaostávat za Západem a jaká byla příčina tohoto rozdělení.
Podle některých názorů mohla odtržení Západu od Východu způsobit vyšší kvalita institucí na Západě. Jiní ale tvrdí, že instituce jsou endogenní a tudíž nepředstavují prvotní příčinu. Keywood se v této souvislosti zaměřuje na vzdělanost elit na straně jedné a míru násilí v dané zemi na straně druhé. Pracoval přitom s daty týkajícími se posledních 1 500 let a došel k následujícímu závěru: Absence násilí hraje významnou roli v ekonomickém rozvoji díky tomu, že přispívá ke vzniku rozsáhlé skupiny vzdělaných elit.
Následující graf ukazuje trendy růstu vzdělanosti elit ve střední Evropě (CE), východní Evropě (EE), severozápadní Evropě (NW), jihovýchodní Evropě (SE) a jihozápadní Evropě (SW). Ekonom poukazuje na to, že kolem roku 1400 se již vytvořila znatelná propast mezi vzdělaností na Východě a na Západě a ta se uzavřela až v devatenáctém století.
Na těchto případech je zřejmé, že země, které tomuto násilí čelily, postihl úpadek vzdělanosti elit a navíc musely své instituce orientovat tak, aby jejich primárním cílem byla obrana a ne ekonomický rozvoj. Tento efekt se pak projevoval ještě dlouho poté, co hrozba nájezdníků opadla. To, jakou roli hraje násilí, vzdělanost elit a nastavení institucí při ekonomickém rozvoji, by pak měli podle Keywooda brát na zřetel i současní populističtí politici v Evropě.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?