Nejen Čapí hnízdo a střet zájmů. Připomeňte si největší kauzy Babiše
Premiér Andrej Babiš musí hasit hned dva velké problémy najednou. Ty ho provází už od vstupu do politiky, ať už jde o údajný střet zájmů, podezření z ovlivňování médií nebo spolupráci s StB. Podívejte se na přehled největších kauz, kvůli kterým se o něj zajímá policie či různé úřady.
Možným střetem zájmů premiéra Babiše se zabývali v posledním roce auditoři Evropské komise. V pátek dorazila do Česka jejich zpráva, která má podle některých médií konflikt zájmů potvrzovat, a způsobila bouřlivou reakci opozice i veřejnosti.
Babiš má být podle kontrolorů konečným vlastníkem firmy Agrofert, přestože akcie dle zákona vložil do svěřenských fondů. Podle auditorů ale holding nadále ovládá, protože má vliv na klíčové osoby a také přímý zájem na jeho úspěchu.
Jako premiér ale může mít vliv také na rozdělování dotací Evropské unie, což je protizákonné. Stovky milionů korun, které z Bruselu pro Agrofert proudily, tak byly zřejmě uděleny nesprávně. Auditní zprávu zatím úřady nezveřejnily, Evropská komise podle nich požádala o důvěrné zacházení.
Kauza Čapí hnízdo je druhou, která v posledních dnech může Babišovi dělat starosti. Ve středu totiž nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl o obnově trestního stíhání premiéra a jeho expertky na dotace Jany Mayerové. Babišova rodina znovu obviněná není.
Babiš o obnově trestního stíhání mluvil v Televizních novinách:
Policie případ vyšetřovala od roku 2015 kvůli podezření, že skupina obviněných neoprávněně čerpala dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Peníze měly být určeny pro malé a střední podniky, ještě v roce 2007 přitom Farma patřila do holdingu Agrofert.
O rok později byla ze struktury vyčleněna a přešla do rukou akcionářů. Až poté zažádala o evropskou dotaci. Panovalo tedy podezření, že byla vyjmuta účelově, aby finance získala. Policie vypracovala obvinění a postoupila případ státnímu zastupitelství, které v září stíhání zastavilo. Zeman ho teď obnovil.
Údajný únos syna
V souvislosti s kauzou Čapí hnízdo začala policie vyšetřovat také možný únos Babišova syna na Krym. Ten loni v reportáži portálu Seznam Zprávy uvedl, že ho na Krym proti jeho vůli odvezl jeho "pečovatel" a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov na premiérův pokyn.
Andrej Babiš mladší byl totiž jedním z vyšetřovaných v kauze Čapí hnízdo. Politička a lékařka Dita Protopopová (manželka Protopopova) ale vypracovala posudek, podle kterého se Babiš junior nemůže účastnit výslechů. Následně odjel na Krym, odkud o svém "únosu" také napsal policii.
Premiér jakékoliv spekulace o únosu syna odmítá, na Krymu byl podle něj dobrovolně. Andrej mladší podle něj trpí schizofrenií a musí se léčit. V současnosti žije s matkou ve Švýcarsku a stále je trestně stíhán, protože jeho osoba byla z hlavního vyšetřování kvůli pobytu v zahraničí vyčleněna.
Spolupráce s StB
Dokumenty, které zveřejnil slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), poukazují na to, že byl Andrej Babiš od listopadu 1980 evidován jako důvěrník Státní bezpečnosti. O dva roky později se měl stát agentem. StB ho vedla pod krycím jménem Bureš až do roku 1985, kdy byl vyslán do Maroka.
Sám Babiš spolupráci s StB opakovaně odmítl a ÚPN několikrát žaloval. Případ skončil až u slovenského ústavního soudu, který zrušil rozhodnutí soudů nižší instance s tím, že Babiš neměl žalovat ÚPN. Zpochybnil také věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří vypovídali v Babišův prospěch.
Před týdnem ale slovenský ústavní soud stížnosti premiéra částečně vyhověl, soudy podle něj porušily právo na spravedlivý proces. Případ se tak vrací k bratislavskému krajskému soudu, který by ho měl znovu otevřít. Babiš v minulosti uvedl, že se kvůli evidenci ve složkách StB bude "soudit celý život".
Reklama na Čapím hnízdě
Farma Čapí hnízdo mezi lety 2009 a 2013 inkasovala za poskytnutí reklamy a organizaci kongresů zhruba 280 milionů korun. Všechnu propagaci si přitom zadaly firmy z holdingu Agrofert. Podle znaleckých posudků měl být zisk z reklamy ale daleko menší.
Policie případ vyšetřuje od začátku roku a v polovině července vyhodnotila zjištění jako vážná a zahájila úkony trestního řízení. Existuje podle ní podezření, že Farma Čapí hnízdo pomáhala Agrofertu obejít daně pomocí reklamy.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI