Dalio: Svět se zbláznil a systém je rozbitý
Centrální banky investorům rozdávaly a rozdávají levné peníze, které končí ve společnostech, které často nevykazují zisk a nepřispívají k ekonomickému růstu. Systém, který má distribuovat výhody kapitalismu pro co největší okruh lidí, je rozbitý. Myslí si to miliardář a manažer hedgeových fondů Ray Dalio.
„Ve stejné chvíli, kdy jsou peníze v podstatě zadarmo pro ty, kteří mají peníze a bonitu, jsou v nedostupné pro ty, kteří peníze ani bonitu nemají, což vede k rostoucí majetkové, příležitostní a politické nerovnosti,“ myslí si Dalio. Podle finančníka se bohatí kapitalisté stále častěji stěhují do míst, kde jsou rozdíly v bohatství a konflikty méně viditelné, což povede vládní představitele ztrácející tyto velké plátce daní ke snaze nalézt způsob, jak jejich pohyb omezit.
Extrémně levnými penězi netrpí podle investora pouze společnost, ale také jednotlivé firmy, jejichž efektivita přebytkem kapitálu trpí. „V některých případech tlačí investoři venture kapitálu peníze do start-upů, které jich již mají přebytek a o další nestojí. Investoři je ale ohrožují tím, že svou obrovskou podporu poskytnou jejich konkurentům, pokud společnosti nabídku investice nepřijmou.“
Zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates to nedávno napsal v příspěvku s názvem „Svět se zbláznil a systém je rozbitý“. Kromě obrovských objemů hotovosti s extrémně nízkým úročením přitékajícím do kapes majetných investorů se Dalio v článku opřel také do nafukujícího se amerického dluhu.
My below piece “The World Has Gone Mad and the System is Broken” explains some of the crazy things that are happening, why they are happening and why I believe that they are unsustainable. I’d be interested in knowing what you think about them. https://t.co/daUdsw0XLy
— Ray Dalio (@RayDalio) 5. listopadu 2019
„Vysoké vládní schodky existují a téměř jistě se budou podstatně zvyšovat, což bude vyžadovat, aby vlády pořádaly další prodeje velkého množství dluhů – objemů, které nemohou být přirozeně absorbovány bez tlaku na zvýšení úrokových sazeb, a to ve chvíli, kdy by navýšení úrokových sazeb bylo devastující pro trhy a ekonomiku, protože je svět tak moc zapákován v long pozici“, napsal Dalio.
Schodek amerického rozpočtu ve fiskálním roku 2019 dosáhl 984 miliard dolarů, což představuje oproti předchozímu roku 26% nárůst, a byl nejvyšší za posledních 7 let.
Dalio článek zveřejnil jen pár dní poté, co americký Fed již po třetí v tomto roce snížil sazby, aby ochránil USA před zpomalující světovou ekonomikou a pokračující čínsko-americkou obchodní válkou. Dalio naznačuje, že úkol nákupu nových dluhů připadne právě na centrální banky, které kvůli tomu uchýlí k dalším kolům kvantitativního uvolňování.
„Celá tato dynamika, kdy je solidní finančnictví vyhazováno z okna, bude pokračovat a pravděpodobně ještě zrychlí,“ píše Dalio.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, LinkedIn
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?