Kurzy měn: Včerejší evropské obchodování na trhu eura s dolarem bylo poměrně klidné, euro se...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 13.9.2002    Kurz USD/EUR
   
- Včerejší evropské obchodování na trhu eura s dolarem bylo poměrně klidné, euro se pohybovalo v nepatrně oslabujícím trendu. Zatímco ranní kotace se ještě pohybovaly kolem 0,9770, krátce po poledni se již pod tlak dostala hladina 0,9740. Před důležitými americkými daty a klíčovými projevy Greenspana a Bushe však byla volatilita na trhu velmi nízká.
- Oznámená americká data byla pro trh překvapením a pro americkou měnu velkým zklamáním. Deficit běžného účtu platební bilance se ve druhém čtvrtletí prohloubil mnohem více než se očekávalo na historicky nejvyšší hodnotu 129,9mld USD a podle odhadů se pohybuje na úrovni 5% HDP. Právě vývoj běžného účtu platební bilance je klíčovým argumentem ve prospěch hypotézy nadhodnoceného dolaru.
- Negativní překvapení přinesla i data u trhu práce. Pravidelný týdenní počet uchazečů o podporu v nezaměstnanosti se oproti předchozímu týdnu zvýšil o 19 tisíc na celkových 426 tisíc, což představuje nejvyšší úroveň za poslední čtyři měsíce. Směrem vzhůru byl zároveň revidován údaj za předchozí týden (z 403 tisíc na 407 tisíc). Kurz bezprostředně na data nereagoval v očekávání projevů Greenspana a Bushe, nicméně postupně se negativní reakce dolaru dostavila, a to především díky pádu akciových indexů (DJIA -2,35%, Nasdaq -2,72).
- Prezident USA G.Bush vystoupil před OSN se zásadním projevem, ve kterém se snažil získat mnohem větší mezinárodní podporu pro útok na Irák a odstranění současného iráckého režimu. Projev je politology hodnocen spíše příznivě, v reakci na volání po větší mezinárodní koordinaci dokonce poklesly ceny ropy ze svého 17 měsíčního maxima.
- Prezident Fedu A.Greenspan se před rozpočtovým výborem poměrně ostře opřel oo současné fiskální politiky, deficitní financování je podle něj dlouhodobě neudržitelné a vytváří rizika vyšších úrokových sazeb a pomalejší dynamiky investic a růstu produktivity s celkově negativními dopady na hospodářský růst. Greenspan zároveň vyjádřil rizika nižší hospodářské výkonnosti, což může signalizovat možnost snížení sazeb.
- Dnes zveřejňovaná data zřejmě sentiment na trhu nezmění. Hráči na devizovém trhu budou čekat především na americké maloobchodní tržby. Oproti předcházejícímu měsíci se očekává výrazné snížení dynamiky, po očištění o prodej automobilů dokonce pokles. Důležitý bude i indikátor spotřebitelské důvěry University of Michigan. Po agresivním pádu v předchozím měsíci se očekává pouze nepatrné zvýšení. Vývoj na akciových trzích spotřebitelskou důvěru poškozuje. PPI by vliv na měnový kurz mít neměly. Očekává se mírný růst především díky cenám energií.
   
- Česká koruna včera práno proti euru poměrně razantně oslabila, když se kurz z otevírací úrovně 29,82 velmi rychle vyšplhal až k 29,97. Po agresivním posílení koruny v průběhu první poloviny týdne se jednalo především o technickou korekci, ke které přispěl i fakt, že se včera na pravidelném zasedání sešla bankovní rada. V souvislosti s tímto pohybem se však objevují spekulace, že za oslabením stála skrytá intervence ČNB.
- Ve zbytku dne se již nic významného nepřihodilo. Bankovní rada ČNB trhy nijak nepřekvapila a na zasedání, které neměno být měnové politice věnováno, také žádná měnově-politická rozhodnutí učiněna nebyla. Kurz se postupně v průběhu odpoledne stabilizoval pod hladinou 29,90. Na ranní zveřejnění srpnových PPI kurz nereagoval, data nepřekvapila, pouze potvrdila příznivý inflační obrázek. Včerejší zavírací kurz tak činil 29,87.
- Dnešek by již nic nového na trh přinést neměl, žádná důležitá data již oznámena nebudou. Očekáváme, že kurz se udrží mezi 29,65 a 30,05. Na jedné straně sice přetrvává pozitivní sentiment, na straně druhé je však hrozba zásahu proti koruně zcela reálná.
   
- Proti americkému dolaru včera koruna mírně ztratila, a to v souladu s vývojem na trhu CZK/USD především v ranních hodinách. To se totiž kurz posunul z ranní otevírací úrovně 30,55 k 30,65. Oslabení tedy nebylo nijak agresivní. Prakticky po celý den se kurz držel bez výrazného trendu v pásmu mezi 30,54 až 30,66. Před klíčovými projevy A.Greenspana a G.Bushe se investoři do obchodování příliš nehrnuli. Dolar nijak neovlivnilo ani zveřejnění historicky nejvyššího schodku běžného účtu platební bilance. Ten se za druhé čtvrtletí vyšplhal na -130mld USD. Koruna tak včerejší den zakončila na 30,57.
- Včerejší americká data znamenala potvrzení obav z dalšího vývoje americké ekonomiky, optimismem nehýřil ani šéf Fedu A.Greenspan. Tento sentiment zřejmě příliš nezmění ani dnes zveřejňovaná data. Oproti předchozímu měsíci by měly americké maloobchodní tržby svou růstovou dynamiku zpomalit, pouze nepatrný nárůst se očekává u indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan, která ovšem v předchozím měsíci agresivně oslabila. Česká koruna by mohla proti dolaru z tohoto sentimentu profitovat.
   
- Jen ve čtvrtek proti dolaru opět nepatrně posílil. Své obchodování zahájil jen na úrovni cca 120,21. Po zahájení obchodování japonská měna postupně posilovala až k hladině 119,80. V průběhu evropského obchodování ale otočila a oslabila až na hladinu 120,60. V závěru dne ale toto své oslabení korigovala. Své obchodování ukončila na úrovni cca 120,05.
- Jen včera proti dolaru nepatrně posílil. Za posílením stál pokles dolaru, který z větší části postupně reagoval na horší čísla běžného účtu za druhý kvartál. Deficit běžného účtu se zvýšil ještě razantněji a podle odhadů dosahuje cca 5% HDP. Projevy prezidenta G.W.Bushe, který volal po větší mezinárodní koordinaci postupu proti Iráku, a předsedy FEDu Alana Greenspana, který se opřel do deficitního hospodaření fiskální politiky, neměly výraznější dopad.
- Proti euru včera jen dále oslaboval. Na vině je stále neutěšená situace ohledně japonské ekonomiky. Ani poslední snahy a návrhy vládních představitelů totiž nepřesvědčily investory o tom, že by měly ekonomice pomoci. Spíše naopak, např. nákup akcií do portfolia penzijních fondů by mohl způsobit v budoucnu ještě další problémy.
- Dnes ráno byl zveřejněn vývoj bankrotů. Jejich počet se v srpnu zvýšil o 2,2% y/y. V minulém měsíci to bylo 11,9% y/y. Lépe skončila i finální čísla červencové průmyslové produkce. Oproti očekávanému poklesu meziměsíčně vzrostla o 0,1%. Meziroční růst tak dosáhl 3,8%.
   
- Ve čtvrtek libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na úrovni cca 1,5535. Od zahájení obchodování byla libra až do odpoledních klidnější a pouze nepatrně oslabovala. Odpoledne pak oslabila výrazněji, a to z hladiny cca 1,5550 k úrovním okolo 1,5600. Své obchodování libra ukončila na úrovni cca 1,5607.
- Libra včera opět sledovala trh euro-dolar. Dolar čekal na odpolední data běžného účtu a na projevy předsedy FEDu Alana Greenspana a prezidenta USA G.W.Bushe. Větší než očekávané prohloubení deficitu na běžném účtu dolar příliš neoslabilo, a to i přesto, že se podle odhadů deficit zvýšil již na cca 5% HDP. Investoři však vyčkávali pozdějších projevů významných představitelů. Teprve později se vyšší deficit prostřednictvím poklesu akciových trhů na dolaru projevil.
- Projev G.W.Bushe byl politology hodnocen spíše příznivě. Americký prezident volal po větší mezinárodní koordinaci. V návaznosti na tento projev dokonce klesly ceny ropy ze svého 17meěíčního maxima. Předseda americké centrální banky naznačil rizika pohybu úrokových sazeb na obě strany. Ve směru jejich zvýšení působí současná fiskální politika a její deficitní hospodaření. Naopak pro snížení úrokových sazeb hovoří rizika snížení dynamiky hospodářského růstu.
- Z domácí ekonomiky byl včera zveřejněn pouze červencový report ze stavebnictví. Nové zakázky se za poslední tři měsíce zvýšily meziročně o 8%. Naopak proti předchozímu třem měsícům se aktivita snížila o 4%.
   
- Ve čtvrtek zlotý proti dolaru oslabil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,1615. Po zahájení obchodování byl zlotý klidný, postupem času ale začal oslabovat. Odpoledne se dostal až nad hladinu 4,1900. Své obchodování ukončil zlotý na úrovni cca 4,1800.
- Zlotý včera oslabil. Po středeční aukci státních dluhopisů tak následoval částečný odchod některých investorů, kteří nebyli v aukci úspěšní. Včera oznámil ministr financí Grzegorz Kolodko, že ministerstvo financí zvyšuje svou prognózu růstu HDP z původních 1,0% y/y v roce 2002 na minimálně 1,2% y/y.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 13.11.2024
Natural 95 35.71 Kč | Nafta 34.28 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna