Economonitor: Sýrii dovedlo k válce hlavně plýtvání vodou
V polovině března 2011 mezinárodní odborníci tvrdili, že Sýrie je stabilní zemí, které se nedotýká arabské jaro. Za pár dní tu propukla občanská válka, která stále pokračuje, píše Economonitor a ptá se, kde udělali odborníci chybu. „Řada z nich se obvykle dívá na ideologické, náboženské či politické faktory. Jenže to nestačí. Přehlíží se totiž hrubé chyby spáchané v oblasti práce s přírodními zdroji, které tuto zemi dovedly k válce,“ píše Economonitor.
Portál uvádí, že syrské zemědělství se zaměřovalo na bavlnu a obilniny, které jsou náročné na vodu. Zavlažovací systémy pak nepracovaly na principu postřiku, ale zaplavování půdy vodu, což vedlo k rozsáhlému plýtvání. Většina lidí v zemi kvůli tomu čelila nedostatku vody, zatímco privilegované elity jej necítily. Polovina vody používané v zavlažovacích systémech totiž pocházela z podzemních zdrojů, které byly příliš zatíženy a hladina vody v nich soustavně klesala.
Plýtvání přírodními zdroji postihlo zejména severovýchod země. Ten je historicky chudý a vládou byl zanedbáván. Jeho naděje se v minulosti upínaly k tomu, že mu vláda pomůže díky vyšším příjmům z ropy. A poté k pomoci založené na rozvoji vodního hospodářství, ke kterému došlo právě v této oblasti. Jenže vláda použila tyto vodní zdroje opět způsobem, který vyhovoval zejména privilegovaným. Výsledkem byl i rostoucí nedostatek potravin.
Konflikt v této zemi tak vznikl kvůli tomu, že lidé byli stále nespokojenější s tím, že se jejich vláda nestará o zajištění základních potřeb a namísto toho plýtvá nenahraditelnými zdroji. Pokud by pak mezinárodní společenství chtělo této zemi efektivně pomoci, nemělo by se zaměřovat na to, jak konflikt utišit, ale na zajištění základních potřeb a odolnosti ekonomiky a společnosti vůči negativním šokům.
Ekonom Larry Summers i Mezinárodní měnový fond tvrdí, že každý dolar investovaný do veřejné infrastruktury přináší v podobných případech tři dolary na produktu. V tomto smyslu jde o pravý oběd zadarmo a v případě Sýrie by to u investic do hospodaření s vodou a zemědělství mohlo platit dvojnásob.
Zdroj: Economonitor
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?