Molinder: Lidé a stroje - poučení z elektrifikace Švédska
Historie ukazuje, že nové technologie mohou ve společnosti vyvolávat velké tenze. Je tak namístě se ptát, zda současný proces automatizace nepřinese podobné problémy a neohrozí střední třídu ve chvíli, kdy její pracovní místa začnou přebírat stroje. Ekonomové Jakob Molinder, Tobias Karlsson a Kerstin Enflo se snaží toto téma uchopit tím, že analyzují vývoj ve Švédsku na počátku dvacátého století. Tedy v době, kdy probíhala intenzivní elektrifikace a měnila pracovní podmínky řady lidí.
Uvedení ekonomové nejdříve zmiňují, že například podle studie, kterou v roce 2017 zpracovali Frey a Osborne, by mohlo být v USA během několika desetiletí nahrazeno stroji 48 % zaměstnanců. Podle jiných studií je na tento vývoj nejvíce citlivá střední třída a podle některých vědců se to začíná projevovat již nyní. A obavy z dopadu nových technologií na trh práce mohou stát i za politickými změnami a výsledky některých voleb.
Relevantním příkladem může být právě období, kdy docházelo k intenzivní motorizaci a elektrifikaci. Ekonomové shromáždili data týkající se stávek proběhlých v tomto období ve Švédsku a rozdělili je do dvou skupin. Do první z nich patřily stávky zaměřené na růst mezd, do druhé protesty proti horším pracovním podmínkám a poklesu mezd. Celkově přitom Švédsko patřilo mezi země, ve kterých v době elektrifikace probíhalo nejvíce stávek, tudíž může být dobrou případovou studií pro situace, kdy nové technologie skutečně představují hrozbu pro stávající pracovní místa.
Oblasti, kde elektrifikace probíhala, byly zároveň těmi, kde probíhalo více stávek. Jenže se zároveň ukazuje, že tyto stávky byly častější v sektorech, kde rostl počet nových pracovních míst, a ne tam, kde elektrická energie a motorizace pracovní místa spíše ničila. Stávky pak byly zejména ty, během nichž byl požadován růst mezd. Takže stávky nebyly nástrojem, který měl zastavit či brzdit technologické změny, ale tím, co mělo zajistit vyšší mzdy, uvádějí ekonomové. Podle jejich názoru tyto „ofenzivní stávky“ mohly být v minulosti mnohem častější než stávky „defenzivní“. Tedy ty, které měly sloužit k zachování daného stavu.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Molinder: Lidé a stroje - poučení z elektrifikace Švédska
- Člověk, člověku, člověkem , IČO 22866655 - data ze statistického úřadu
- Člověk, člověku, člověkem - Zdroje dat
- Člověk, člověku, člověkem - diskuse, názory
- Člověk, člověku, člověkem , Brno IČO 22866655 - Obchodní rejstřík firem
- Člověk, člověku, člověkem - volná pracovní místa
- Člověk, člověku, člověkem - fyzické osoby, právnické osoby
- Člověk, člověku, člověkem - předměty podnikání
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory