Kam tržní vítr, tam sazební plášť aneb patologie Greenspana a spol.
Centrální banky v čele s americkým Fedem opět uvolňují měnovou politiku. Jakkoli to krátkodobě může pomoci výkonnosti některých běžných investic, typicky akcií nebo dluhopisů, podstatný je dlouhodobý horizont. A v něm znamenají měnové autority, které vedle svého standardního mandátu řeší i to, na co spekulují finanční trhy, velký problém.
Když jsou ceny akcií na historických maximech, kritice podmínek na trzích nebývá věnováno mnoho pozornosti. O tom, že centrální banky včetně té americké v posledních měsících začínají opět více podporovat ekonomiku, ačkoli v ní zatím žádná hluboká krize nebo recese nepanuje (jsou výjimky typu Německa, ovšem ani jeho pravděpodobná technická recese neukazuje na výrazné problémy), se ale mluví otevřeně.
Ano, dříve byly měnové autority kritizovány, že se svými opatřeními přicházejí pozdě. Připomeňme si však, že na světě nejsou jen centrální banky, ale také vlády a jejich fiskální nástroje. A pohled na aktuální i plánované schodky veřejných financí v USA i ve většině vyspělých zemí Evropy (v ČR to zažíváme na vlastní kůži) ukazuje, že politici v lepších časech na ty horší zkrátka příliš nemyslí.
Zůstaňme ale pro tentokrát v USA, konkrétně u Fedu. Americký dluhopisový trh v předchozích kvartálech vyslal signál, že nevěří ve světlé hospodářské zítřky. Obchodní válka jistě udělala své, křivka výnosů amerických vládních dluhopisů tak vykreslila obrázek, který mnozí četli jasně: Recese se blíží! A trh s futures začal velice rychle reagovat a indikovat, že by Fed měl z nastoupené trajektorie zvyšujících se sazeb ustoupit a začít úroky snižovat.
Není to ani zdaleka poprvé, kdy guvernéři Federálního rezervního systému (možná podvědomě, možná záměrně) ve svých rozhodnutích reagují na "poptávku" finančního trhu. Není to tak dávno, kdy Janet Yellenová a před ní Ben Bernanke otáleli s ukončením kvantitativního uvolňování, zkušenější investoři si pak jistě vzpomenou na Alana Greenspana, který šel trhu mnohdy doslova na ruku. Jeho filozofie by se dala zjednodušeně shrnout následovně:
- Nezklamat trhy.
- Dát trhu, co chce. Vše pak bude fungovat.
- Dát trhu jasně najevo, co centrální banka plánuje.
Nic z toho ale Fed (ani další centrální banky) nemá v popisu práce. Fed by měl svými nástroji zajišťovat:
- nízkou inflaci, respektive kontrolovanou inflaci;
- nízkou nezaměstnanost;
- přiměřené dlouhodobé úrokové sazby;
- nepřímo pak přispívat ke zdraví a stabilitě bankovního sektoru.
A ačkoli jistě vždy může být ještě lépe, všechny čtyři uvedené oblasti si nyní v USA zaslouží nálepku "v pořádku". Výnosová křivka již navíc není v inverzi, kdyby to někoho ještě zajímalo.
Takže proč uvolňovat měnovou politiku? Protože to chce trh, který tlačí ceny akcií na rekordy, výnosy dluhopisů na minima a ceny nemovitostí tak vysoko, že si je většina mladých Američanů již nemůže dovolit? No samozřejmě!
Opravdoví veteráni možná zatlačí slzu při vzpomínce na Paula Volckera a spíše již jen studenti starých časů třeba i na Williama Martina. Ti se totiž daleko pevněji drželi mandátu Fedu a nešermovali jím až ve chvíli, kdy bylo potřeba omluvit tu či onu chybu v měnové politice.
V současnosti se musíme připravit na pokračování prostředí nízkých úroků a výnosů. Rizika s tím spojená, třeba množství firem, které se jen a díky levným úvěrům ještě stále drží nad vodou, ačkoli jejich byznys je dlouhodobě neudržitelný, všichni znají. Píchnout do vosího hnízda a dovolit ekonomice očistný proces v podobě recese se ale nikomu nechce. Párty na steroidech nízkých sazeb se tak protáhne do dalšího rána. Slunce ale nakonec vyjde a všechny nepřipravené pořádně spálí.
Další článek: Akcie a dluhopisy: Sazby jako velká neznámá a (nejen) jejich dopady na investice
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- "Už tam budem?" - "Až tam budem, tak tam budem!" aneb Cestování s „mrňaty“
- Počasí: Očekávejte zesílení větru. Silný vítr hrozí po celém Česku
- Počasí: Velmi silný vítr 💨💨💨, silný vítr a povodňová bdělost. Nárazy mohou být krátkodobě až kolem 90 km/h ve středních, východních a jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině.
- Výstraha ČHMÚ na silný vítr V pondělí večer bude ve východní polovině území zesilovat vítr. V noci na úterý bude na východě a severu Moravy a ve Slezsku vát čerstvý jižní až jihovýchodní vítr s nárazy až 20 m/s (70
- Vítr vyvracel stromy. Východ Česka zasáhl silný vítr. Nejvíce výjezdů měli hasiči v oblasti v podhůří Beskyd. Většinou šlo o popadané stromy a větve. Situaci sleduje redaktor Marek Slavík, který momentálně natáčí v Čeladné
- Tomuto obchodu se raději vyhněte. Nejenže tam řádí myši, ale sýry tam "chladí" při 16 °C!
- Buffett: Akcie dávají smysl tam, kde jsou se sazbami tam, kde jsou
- TAM TAM, s.r.o. , Brno IČO 60706554 - Obchodní rejstřík firem
- Asociace TOM ČR, TOM 20205 Tam Tam , Podolí IČO 04173325 - Obchodní rejstřík firem
- TAM-TAM, z.s. , České Budějovice IČO 26649705 - Obchodní rejstřík firem
- TAM TAM, s.r.o. - obchodní rejstřík, úplný výpis
- TAM TAM, s.r.o. - předměty podnikání
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select