Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
Obchodní nejistota měřená nový indexem z dílny Mezinárodního měnového fondu je na historických maximech (https://bit.ly/2lGJr0C). Je pravda, že časová řada je relativně krátká (od počátku devadesátých let). Hlavní zpráva je ovšem jasná, oproti posledním třiceti letům, kdy globalizace vládla světu a dveře obchodu se otevíraly, se situace v posledních dvou letech s brexitem a s eskalací obchodních válek diametrálně proměnila.
V souvislosti s tím zeslábly globální investiční výdaje a poprvé po deseti letech také meziročně padá objem světového obchodu. Nejzranitelnější paradoxně nejsou ti, kdo jsou v centru obchodních válek (např. USA), ale ti nejotevřenější, kteří v posledních dekádách z prohlubující se globalizace nejvíce těžili - na prvním místě mezi velkými hráči s Německem. A i proto je před dnes startujícím summitem z velkých evropských zemí kromě Británie především v zájmu Německa, aby se konečně dohoda o brexitu přijala. Zatím bohužel vyhlídky zůstávají spíše pesimistické.
I když se rýsuje kompromisní návrh mezi Borisem Johnsonem a Bruselem na určité formě celní unie v Irsku, severoirská unionistická strana DUP (tradiční spojenec Johnsona) je proti. A bez ní má dohoda pravděpodobně malou šanci uspět v britském Parlamentu. Klíčovou otázkou je, zda dnes i přes nejistou podporu v parlamentu Boris Johnson dá svůj podpis pod rýsující se dohodu o brexitu a hodí tím míč na stranu poslanců v parlamentu. A pokud by neuspěl, půjde do předčasných voleb s návrhem vyjednané výstupní smlouvy. Anebo jeho strategie bude jiná - nebude riskovat neúspěch v parlamentu a začne opět hrát tvrdší hru “lepší tvrdý brexit bez dohody než žádný”. V takovém případě by následující dny pro trhy byly hodně napínavé.
Tak jako tak, to co je dobré v tuto chvíli pro libru (dnes ráno pod tlakem) je dobré i pro největší evropskou ekonomiku - Německo. Jeho vývozy do Británie padají v posledních měsících dvouciferným tempem a přispívají tak nemalou dávkou k probíhající průmyslové recesi. Úlevu v obchodě s Británií by němečtí průmyslníci bezesporu přivítali.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
Relativně jestřábí komentáře některých členů bankovní rady, které nechávají ve hře růst českých sazeb, koruně v posledních dnech lehce pomohly. Na druhou stranu rostoucí nejistota spojená s brexitem by ji dnes měla držet v defenzivě a pokud nedojde k dohodě a napětí se přenese do víkendu, zaznamená pravděpodobně celá střední Evropa ztráty. Česká ekonomika je ostatně o poznání více exponována vůči rizikům a nejistotám spojených s brexitem než vůči probíhajícím obchodním válkám na frontě Čína, USA.
Zahraniční forex
Kurz eurodolaru díky euforii před summitem EU o brexitu a slabým americkým maloobchodním tržbám směřoval k hranici 1,11, na kterou zatím nedosáhl. Dolaru také nepomohla vystoupení amerických centrálních bankéřů, jež byla laděna lehce holubičím směrem (Bullard, Evans).
Dnes bude libra, ale i eurodolarový trh velmi bedlivě sledovat dění, kde se odpoledne sejdou lídři EU. Zde jim britský premiér Boris Johnson představí brexitový plán o kterém se bude následně jednat. EU by měla svoje stanovisko k politické dohodě říct zřejmě někdy později večer, čímž ovšem kauza zdaleka nekončí. Neboť v sobotu (!) se má sejít britský parlament a o dohodě znovu jednat. Poslední zprávy jsou však takové, že severoirští unionisté (DUP) dohodu tak jak je postavena odmítají, což by znamenalo, že B. Johnson by musel najít u opozice jiné hlasy, jež by schválení podpořily. Něco takového se samozřejmě dnes po ránu libře nelíbí.
Akcie
Po překonání odhadů analytiků včera narostly akcie Bank of America o 1,5 %. Z finančního sektoru se dařilo i Bank of New York Mellon, která stejně jako Bank of America překonala odhady analytiků a narostla o 1,1 %, tyto zisky ale nakonec umazala na konečných +0,2 %. Z indexu S&P 500 prozatím odreportovalo 43 firem a úctyhodných 86 % překonalo očekávání analytiků. Pod prodejním tlakem se nacházejí akcie Adobe, kterým Citigroup snížila doporučení. Pokles výrobce slavného programu Photoshop se nakonec zastavil na úrovni 2,3 %. Svůj odhad ročního zisku zvýšily United Airlines, které rostly o 2,1 %. Akcie McKesson, AmerisourceBergen a Cardinal Health narostly mezi 3 až 5 %. Automobilka General Motors narostla o 1,1 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?