Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  07.10.2019 15:11:31

Eurostat: České nemovitosti stále zdražují více než dvojnásobným tempem v porovnání s EU


Růst cen nemovitostí v ČR ve druhém letošním čtvrtletí podle Eurostatu zmírnil. Meziroční tempo růstu zvolnilo z 9,6 procenta v prvním kvartále na 8,7 procenta. Česko se ruku v ruce s tím zároveň propadlo v pomyslném žebříčku Eurostatu dle právě tempa zdražování nemovitostí.

V prvních třech měsících letošního roku zdražovaly tuzemské reality druhým nejrychlejším tempem v celé EU, rychlejší růst vykazovalo jedině Maďarsko. Ve druhém čtvrtletí však Českou republiku předběhlo kromě Maďarska také Lucembursko, Chorvatsko, Portugalsko a Lotyšsko. Česká republika se tak ocitá až na šestém místě v rámci EU, což však stále odpovídá více než dvojnásobnému růstu cen nemovitostí v porovnání s vývojem cen realit v Evropské unii jako celku. V celé EU totiž ve druhém kvartále meziroční tempo růstu cen nemovitostí zrychlilo na 4,2 procenta.

Klíčovým důvodem citelně nadprůměrného růstu cen nemovitostí v ČR je omezená nabídka bydlení při pokračující silné poptávce, dané obecnou prosperitou české ekonomiky a znatelným růstem kupní síly obyvatelstva. Nabídku omezuje zejména nedostatečná výstavba. Ta plyne z dlouhých stavebních řízení a také z toho, že stavebnictví v současnosti v ČR naráží na svá kapacitní omezení. Například počet zahájených bytů je letos za období od ledna do srpna nejvyšší od roku 2009, když dosahuje hodnoty takřka 25 500. Kapacity stavebních firem jsou tím však do značné míry již vyčerpány, kvůli předchozím takřka deseti dosti hubeným létům, jimiž stavebnictví prošlo. Na současný „nášup“ z poptávkové strany zkrátka stavebnictví není připraveno.

Nedostává se mu například vhodné pracovní síly, kterou mu ve velkém „odčerpal“ průmysl. Nyní však dochází k postupnému nárůstu počtu zaměstnanců ve stavebnictví, takže se zdá, že stavebnictví přece jenom zpomalujícímu průmyslu „přetahuje“ pracovníky, které lze využít v obou segmentech, například manuálně pracující dělníky. V průmyslu totiž, na rozdíl od stavebnictví, dochází po celý letošní rok k setrvalému meziročnímu poklesu počtu zaměstnanců, který se navíc postupem roku dále prohlubuje.

Tlak na růst cen nemovitostí v ČR bude z výše uvedených faktorů pokračovat i v příštích čtvrtletích. S očekávaným zpomalením české ekonomiky však tento tlak zmírní. Zejména nemovitosti v lukrativních oblastech, jako jsou centra krajských měst, budou ovšem dále zdražovat. Mírnou korekci cen lze v případě zásadnějšího útlumu české ekonomiky očekávat v méně atraktivních lokalitách, jako jsou například periférie měst či strukturálně zasažené regiony typu Ústeckého nebo Moravskoslezského kraje.


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND
07.10. 15:41  Cože meziročně o 9%? (aaa)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Et 14:46  Harmonizovaná inflace v Německu beze změny ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Et 11:08  Třetí čtvrtletí v české ekonomice prostě zklamalo (Ozvěny trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688