Německý výrobní sektor opět dostává pod tlak euro
Další rána pro euro a evropské akciové indexy přišla podle očekávání z Německa a výhled pro růst tamní ekonomiky se zcela jistě do konce roku nezlepší. I ti největší optimisté již nepočítají s obnovením růstu v největší evropské ekonomice a útlum bude pravděpodobně přetrvávat i v příštím roce, kdy ECB možná sáhne ke snížení základní úrokové sazby.
ECB na svém posledním zasedání již začala jednat a ještě více uvolnila již tak uvolněnou monetární politiku, aby pomohla evropské ekonomice od hromadících se problémů. Konkrétněji spustila další kolo kvantitativního uvolňování a snížila depozitní sazbu na historická minima, aby podpořila banky v poskytování úvěrů. Inflaci se stále nedaří zrychlit a další kolo QE pravděpodobně nijak výrazně nepomůže, což bude mít za následek pouze další záplavu levných eur do evropské ekonomiky.
Stále však nikam nezmizely problémy jako Itálie, nebo Brexit, proti kterým ECB nic nezmůže. ECB se tak může soustředit především na Německo, kterému by pomoci mohla, ovšem problémy s horší poptávkou a růstem protekcionismu beztak nevyřeší.
Výrobní PMI opět klesá
Německé výrobní PMI, které je na poklesu od začátku roku 2018 včera kleslo na nejnižší úrovně od krize v roce 2009. Konkrétně na 41,4 bodů a opět výrazně podstřelilo konsenzus na 44 bodech. Výrobní sektor má největší problémy a lepší nálada v sektorech služeb a stavebnictví nemusí v dalších měsících stačit. Jak moc špatná je tato zpráva pro další vývoj evropské ekonomiky lze vysledovat z reakce finančních trhů, kdy například hlavní evropská měna na páru s americkým dolarem začala silně oslabovat až pod úroveň 1.10. Podobnou reakci šlo sledovat také na evropských akciových indexech.
Upozornění: Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.
BOSSA
Makléřský dům polské banky ochrany životního prostředí zabývající se obchodováním na devizových, komoditních a akciových trzích. Na českém trhu působí od roku 2012, kde nabízí 130 investičních nástrojů, měny, komodity a akciové indexy. Bossa podléhá dohledu České národní banky ale i polské KNF.
Více informací na: www.bossa.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?