(Kurzy.cz)
Okénko trhu: PMI indexy dále hledají svá minima
Podle dnes zveřejněného PMI indexu pokračovala německá ekonomika v září dalším poklesem. Průmyslový PMI se snížil o více než 2 body až na 41,4 a zaznamenal tak nejnižší hodnotu za posledních více než 10 let. Sektor služeb, který si až dosud vedl velmi dobře a vyvažoval nepříznivý stav v průmyslu, začal rovněž ztrácet dynamiku. Dosáhl pouze 52,5 bodu, což bylo o 2,3 bodu méně než v srpnu. Souhrnný kompozitní index se tak dostal poprvé od roku 2013 pod 50 bodů, když dosáhl hodnoty 49,1 bodu. Respondenti vnímají stále slábnoucí poptávku, což se projevuje v nižší tvorbě pracovních míst a dále podkopává důvěru v budoucí příznivější vývoj. Pokles výroby je rovněž doprovázen i nižšími cenovými tlaky, vstupní náklady dosáhly nejnižších úrovní za poslední tři roky. Nízké úrovně indikátorů jen zvětšují obavy ohledně vývoje v dalších čtvrtletích a srážejí investiční aktivitu firem. Opět byl zmíněn automobilový sektor jako odvětví, které se na poklesu významně podílelo.
Obdobné poklesy PMI ukazatelů jako v Německu byly zaznamenány v eurozóně. Zářiový kompozitní ukazatel se snížil na 50,4 bodu, což byla nejnižší úroveň od roku 2013. Přitom průmyslový PMI klesl na 46 bodů a ukazatel ze služeb dosáhl pouze 52 bodů. Překvapivá byla zejména rychlost, s jakou se indexy snižovaly. Podobně jako v případě Německa váznou nové objednávky ať už domácí nebo ze zahraničí. Geopolitické nejistoty, tedy obchodní války, Brexit a vzrůstající obavy ohledně slabého globálního hospodářského růstu, si tak vybírají svou daň. Zveřejněná data ukazují, že růst HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí bude jen velmi slabý a vyhlídky pro závěr roku se dále zhoršují.
Ve středu se koná měnové zasedání bankovní rady ČNB, které by nemělo podle našeho názoru znamenat změnu v nastavení úrokových sazeb. Ve stejném duchu se v nedávné době vyjádřilo několik radních, podle nichž by se sazby měly udržet na současné úrovni i během příštího roku. Inflace se sice nyní pohybuje blízko horní hranice tolerančního pásma inflačního cíle a tři desetiny procentního bodu nad prognózou ČNB, nicméně na horizontu měnové politiky ČNB očekává její návrat k dvouprocentnímu cíli. Nejistoty ohledně zahraničního ekonomického vývoje vyzývají rovněž ke zdrženlivosti.
Autor: Luboš Růžička, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?