(Kurzy.cz)
E-cigarety v nemilosti – televize ruší reklamy
Na elektronické cigarety, resp. vaping se v posledních letech zaměřili také i tradiční výrobci cigaret ve snaze působit na spotřebitele zdravějším produktem a samozřejmě otevřít si další cesty v byznysu. Navíc vznikly také nové společnosti, jako například americký Juul, zaměřené na daný produkt. Vaping si zkrátka poměrně rychle skutečně dokázal najít své místo na trhu, nicméně stále více se ukazuje, že vše není tak růžové, jak se prezentovalo.
Vapingu jsou alespoň přičítány množící se onemocnění dýchacích cest a dokonce i několik úmrtí. Prokazatelná spojitost nicméně zůstává nejasná. V posledních týdnech u několika úmrtí uživatelů vapingu v USA je totiž ve spojitosti zmiňováno také pomocí e-cigaret inhalované THC. Záhadná plicní onemocnění, která lékaři vystopovali zpět k vapingu, se má podobat lipoidní pneumonii, což je specifický typ pneumonie, ke kterému dochází při vstupu oleje do plic.
Tak jako tak, více do popředí se nyní dostávají hlasy odborníků a závěry řady dřívějších studií zmiňující různorodá rizika škodlivosti řady látek vznikající při vapingu, resp. dokonce i v případě pasivního kouření. V reakci na zmiňovaná úmrtí došlo v posledních dnech dokonce k zákazu prodeje e-cigaret v USA ve státech Michigan a New York.
A k „boji“ se přidala hned i média. Po prvotní CNN se v tomto týdnu k ukončení reklam přidali další velcí mediální hráči jako CBS, WarnerMedia a Viacom. Všichni dle vyjádření monitorují situaci a jsou připraveni v případě nových „pozitivních“ zjištění k vapingu svůj postoj přehodnotit.
Stopka v Indii
Vaping má svůj původ v Asii, resp. v Číně, kde byla elektronická cigareta vyvinuta a v roce 2006 patentována. Vzhledem k počtu obyvatel je pro e-cigarety Čína vůbec největším trhem. Následuje Indie, která nyní tvrdě zareagovala nejspíše také především v kontextu zpráv z USA. Vládní kabinet rozhodl o zákazu výroby, dovozu a prodeje elektronických cigaret s tím, že představují zdravotní riziko. Za porušení hrozí nejen pokuta až 100 tisíc rupií (cca 33 tis. korun), ale až rok vězení. Při opakovaném porušení zákazu se navíc pokuta může vyšplhat až na 500 tisíc rupií, resp. pobyt za mřížemi až na tři roky. Samotné používání elektronických cigaret přitom ale nemá být postihováno.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025