Fúzí a akvizic celosvětově ubývá. V ČR nikoli
Druhé období po sobě zaznamenal globální trh fúzí a akvizic výrazný meziroční pokles. Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k uzavření zhruba 1 600 transakcí, přitom v letech 2014 až 2018 se toto číslo pohybovalo na úrovni 2 000. Vyplývá to z pravidelné zprávy Horizon od mezinárodní poradenské společnosti BDO. Propad zaznamenala většina světových regionů, nicméně více než 80 % poklesu je způsobeno oslabením aktivit USA a Číny. Významný pokles zaznamenávají také jihoevropské státy, kde se počet uzavřených obchodů i jejich hodnota meziročně snížily zhruba o 30 %. Naopak v České republice je trh stabilní.
V meziročním srovnání s druhým čtvrtletím roku 2018 zaznamenala nižší počet transakcí většina evropských zemí. Nižší aktivita se projevila ve všech sledovaných hospodářských sektorech.
Investoři si více vybírají. Nejvíce je láká průmysl
V první polovině roku byla aktivita na celosvětovém trhu fúzí a akvizic slabší přibližně o 20 % než v předchozích letech. Podle odborníků z poradenské společnosti BDO jde o krátkodobou ztrátu důvěry kvůli americko-čínské obchodní válce a nejasné situaci okolo brexitu. „Ve světle současných nejistot si strategičtí investoři více vybírají své cíle. I když mají na svých kontech dostatek kapitálu, pro realizaci dalších obchodů nenalézají vhodné příležitosti,“ vysvětluje partner poradenské společnosti BDO Petr Kymlička. Mírně optimistickým signálem může být oživení z hlediska globální hodnoty transakcí, která ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostla o více než 15 %. Dlouhodobě investory láká průmysl. „Finanční investoři se nejvíce soustředí na průmysl, a to především kvůli rozvoji robotizace a automatizace. Díky čtvrté průmyslové revoluci vidí v této oblasti velký potenciál,“ říká Kymlička.
Stabilita v Česku
Již delší dobu přetrvává stále větší zájem o prodeje firem. „Na tuzemském trhu fúzí a akvizic zaznamenáváme nárůst nabídky. Prodávající se začínají obávat, že nedokáží své společnosti v budoucnu prodat za tak výhodných podmínek,“ dodává Kymlička s odkazem na zpomalující ekonomiku. „Poptávka je přitom v Česku stabilní. Ve srovnání s minulým rokem jsme svědky nepatrného nárůstu obchodů o 7–10 %,“ uzavírá partner poradenské společnosti BDO. Zdejší aktivita na poli fúzí a akvizic je stále tažena generační výměnou v podnicích, které zakladatelé začali budovat a rozvíjet zejména na začátku 90. let.
BDO Česká republika
Síť BDO poskytuje služby v oblasti auditu, účetnictví, daní, finančního poradenství a znaleckých služeb v oboru ekonomika. Celosvětově BDO tvoří jednu z největších sítí auditorských a poradenských společností. Zaměstnává více jak 64 tisíc odborníků a působí ve 154 zemích. Díky své globální působnosti zajišťují společnosti BDO přístup k odborníkům dle potřeb klientů a lokalitě jejich podnikatelských aktivit.
Více informací na: http://www.bdo.cz/cs-cz/home
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?