První dny ve školce a nároky zaměstnance při péči o nemocné dítě
První dny ve školce aneb od září přijde změna
Nástup do školního zařízení vašeho dítěte jsou obrovským a významným milníkem v životě celé rodiny. Žena se po období plného přebalování, krmení, uspávání a hraní si s dítětem opět vrací do pracovního procesu. Najednou se to malé dítě ocitá v novém prostředí bez nejbližší rodiny a známých tváří. Jak to tedy co nejlépe ustát a na co všechno se připravit?
Určitě nic nenechávejte na poslední chvíli a vše si doma společně dopředu proberte a ujasněte. Už o prázdninách o školce s dítětem diskutujte, zkuste dát dítě občas na hlídání k babičce, rodinným příslušníkům či přátelům na tzv. zvykání. Vaše ratolest si užije hodně zábavy a vy tak zjistíte, že se vaše obavy mohou rozplynout. Mnohdy vás může překvapit, jak to dítě zvládá a je v pohodě. Mnoho rodičů pak lituje, že nedali dítě na hlídání mnohem dříve.
Nová školní výbava a podpora imunity
Pořiďte dítěti do školky nové přezůvky, batůžek a oblečení, tak se začnou těšit ještě více. Hlavně nedávejte najevo žádné negativní emoce či strach z vaší strany. Na první den ve školce si vyhraďte dostatek času, avšak odborníci (a koneckonců i zkušené maminky) nedoporučují příliš intenzivní a dlouhé loučení.
Myslete na to, že vaši nejmenší vstupují do kolektivu podobně starých jedinců. Je předem jasné, že se vaše dítě bude najednou setkávat s novými bacily, bakteriemi a nejrůznějšími dětskými nemocemi. Je tedy dobré dopředu podpořit imunitu dítěte, ať už nějakými vhodnými imunitními bakteriemi, probiotiky a vitaminem C. A začněte už o prázdninách! Dítě příliš nenavlékejte, otužujte a zvykejte ho na pobyt venku i v méně příznivém počasí. Bohužel se však i tak stane, že po pár dnech v práci budete muset zůstat doma s dítětem, protože onemocnění. Určitě se z toho nemusíte hroutit, k dětem to prostě patří a váš zaměstnavatel s tím většinou musí počítat.
Péče o dítě v době nemoci z pohledu sociálního odboru
V době nemoci nemůže dítě doma zůstat samo, to je jasné. Nejčastěji bývá s potomkem matka, ale může se jednat i o otce či jiného člena rodiny. Odbor sociální péče poskytuje šest dávek v českém systému nemocenského pojištění. Patří do nich peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, dlouhodobé ošetřovné, nemocenská a ošetřovné. Na poslední dávku, tedy na ošetřovné, má nárok zaměstnanec, jež ošetřuje nemocného člena domácnosti a nemůže tak sám chodit do zaměstnání.
Ošetřovaná osoba musí žít prokazatelně ve společné domácnosti s daným zaměstnancem, v dané situaci se ale jedná o matku a dítě, u níž to tak být nemusí. Ošetřovné (ve zkratce OČR) tak může čerpat jak otec, tak matka dítěte (či jiná osoba), ač jeden z nich nežije ve společné domácnosti, ale mají např. střídavou péči o dítě. OČR lze čerpat i v případě, kdy je dítě do 10 let sice zdravé, ale školské nebo jiné dětské zařízení se uzavře z důvodu nepředvídatelné události, havárie či epidemie.
Kdo má nárok na ošetřovné (OČR)?
Každý, kdo se účastní placení nemocenského pojištění. U všech zaměstnanců vzniká tato povinnost ze zákona počátkem prvního dne nástupu do zaměstnání a zaniká skončením zaměstnaneckého poměru. Hrazení nemocenského pojištění je tedy povinné a za zaměstnance je odvádí zaměstnavatel. Bohužel se ošetřovné netýká osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), a to i přesto, že se dobrovolně přihlásí k placení nemocenského pojištění. O nutnosti či potřebě ošetřování dítěte rozhoduje jeho ošetřující lékař (např. pediatr) a následně vystaví tzv. Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče). Zaměstnanec ho poté předá svému zaměstnavateli, ten pak pošle veškeré podklady pro výplatu dávky příslušné OSSZ.
Jaký je výpočet a výše dávky ošetřovného?
Základem pro výpočet ošetřovného je denní vyměřovací základ, tedy průměrný denní příjem za rozhodné období, které je za posledních 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla potřebná péče. Vyměřovací základ se dle zákona o nemocenském pojištění dále redukuje prostřednictvím tří redukčních hranic. Výše ošetřovného se počítá z tzv. redukovaného denního vyměřovacího základu a činí 60 % z této částky. Ošetřovné lze čerpat maximálně 9 dní, u samoživitelů je to až 16 dní. Rodiče mají právo se po tuto dobu jednou v ošetřování vystřídat. Dávku vyplácí OSSZ nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, v němž obdrží podklady.
Autorka: Ing. Romana Hubáčková, garantka rekvalifikačního kurzu Personalistika, který probíhá v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a dalších 15 městech po celé ČR. Můžete si přečíst i 304 recenzí kurzu.
https://orangeacademy.cz/kurzy-personalistiky/rekvalifikacni-kurz-personalistika
Editorka: Zuzana Klímová
Orange Academy
Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.
Více na https://orangeacademy.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Horní Přím 47, Dolní Přím, adresa v objektu Horní Přím 47, Dolní Přím na parcele st. 76 v KÚ Horní Přím, KÚ Horní Přím
- Sleva na dítě/děti v roce 2022: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč.
- Referent/Ka Památkové Péče Oddělení Památkové Péče Odboru Kultury A Památkové Péče, nejvyšší mzda - Volná pracovní místa
- Referent/Ka Památkové Péče Oddělení Památkové Péče Odboru Kultury A Památkové Péče - Volná místa
- Referent/ka památkové péče oddělení památkové péče odboru kultury a památkové péče, Brno - nabídka práce
- Regionální sdružení Remasias pro vzdělávání, pomoc seniorům, nemocným, chronicky nemocným a zdravotně postižených občanů - obchodní rejstřík, úplný výpis
- Regionální sdružení Remasias pro vzdělávání, pomoc seniorům, nemocným, chronicky nemocným a zdravotně postižených občanů - fyzické osoby, právnické osoby
- NÁROKY ČLENŮ OKRSKOVÝCH VOLEBNÍCH KOMISĺ A NÁROKY KANDIDÁTŮ, HLAVA VIII - Zákon o volbách do zastupitelstev krajů č. 130/2000 Sb.
- Horní Přím 33, Dolní Přím na parcele st. 35 v KÚ Horní Přím
- Horní Přím 39, Dolní Přím na parcele st. 43 v KÚ Horní Přím
- Akcie KB dnes již bez nároku na účast na VH a bez nároku na dividendu
- Horní Přím 2, Dolní Přím na parcele st. 2 v KÚ Horní Přím
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna