Regulatorní strasti technologických titánů
„Jak jste zkrachovali?... Nejprve pozvolna a pak rychle.“ Tento citát z románu Enesta Hemingwaye zná mnoho podnikatelů v technologiích. A často z praxe. Tato slova ale v poslední době nabyla nového významu. Po letech, kdy technologičtí titáni nemohli nic pokazit, jsou nyní vtahováni do víru regulatorních problémů, které skoro denně plní titulky novin. Velké technologické firmy se zatím drží. Ale vyjdou z toho bez újmy?
Poslední výbuch antimonopolní regulace přišel v pátek z Austrálie. Australská vláda chce zpřísnit regulaci technologických společností. Vytvoří zvláštní sekci Australského výboru pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC), jejímž úkolem bude mimo jiné zkoumat, jak společnosti používají algoritmy pro porovnávání reklam se zájmy uživatelů, jakož i jejich opatření na ochranu spotřebitele. Chce tak dohlížet na škody, které velké digitální platformy přinášejí podnikům, spotřebitelům a médiím. "Tyto společnosti patří k nejmocnějším a nejhodnotnějším na světě," řekl australský ministr financí Josh Frydenberg. "Je třeba, aby jejich aktivity byly transparentnější a aby za ně odpovídaly," dodal ministr.
Dva dny předtím americká Federální obchodní komise (FTC) rozjela vyšetřování Facebooku. Tato zpráva přišla poté, co FTC vydala dlouho očekávané vyrovnání kvůli politice soukromí. Tato sociální síť zaplatí za porušení předchozího ujednání s regulátorem pokutu 5 miliard. Facebook souhlasil s tím, že své procesy ohledně soukromí zformalizuje. Například tím, že vytvoří zvláštní komisi ve vedení a zvolí vedoucí pro compliance. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg bude také muset compliance své firmy stvrdit, což jej učiní právně zodpovědným, pokud Facebook při zefektivnění neuspěje.
Americké ministerstvo spravedlnosti den předtím ohlásilo, že prošetří, jak velké online platformy své tržní síly dosáhly a zda ji nezneužívají. Ministerstvo nesdělilo, které firmy má na mysli, ale mohl by to být Google. Právníci ministerstva se údajně na vyšetřování už připravují.
Vymahatelé kartelového práva na druhé straně Atlantiku, kteří již v posledních letech pokutovali Google více než 8,2 miliardami eur, také neusínají na vavřínech. Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, ohlásila, že zahajuje vyšetřování, zda Amazon nezneužívá data tržeb prodejců, která na svých stránkách sbírá, k tomu, aby protlačil své vlastní produkty. Očekává se, že dalším cílem EU bude Apple, který je obviněný ze zneužívání svého obchodu s aplikacemi na iPhonech pro vlastní služby, zejména Apple Music.
To vše značí, že technologičtí titáni mají problém jak v Evropě, tak v Americe. Někteří demokraté, kteří kandidují na prezidenta, volají po jejich rozvratu. William Barr, právník pro mediální a telekomunikační firmy, který se stal v únoru ministrem spravedlnosti, strávil roky tím, že proti těmto firmám bojoval. Během jednoho slyšení souhlasil se senátorem, který prohlásil, že „dominantní firmy ze Silicon Valley by mohly zneužívat své tržní síly…, aby diskriminovaly konkurenční produkty, služby nebo stanoviska“.
A právě tento bod trápí republikány. Ti se na tyto giganty dívají jako na liberální baštu, která ve snaze zbavit své platformy extrémního a nenávistného obsahu diskriminuje pravicové názory. Tento měsíc prezident Trump vedl „Social Media Summit“, kde pravicoví bloggeři vyjadřovali své stížnosti. Na důkaz toho, kam až mohou kritici zajít, spekuloval nedávno Peter Thiel, úspěšný investor do technologií a kdysi Trumpův obhájce, že Google byl infiltrován čínskými zpravodajskými službami (i přes Trumpův tweet, ve kterém slíbil „podívat se na to“, jeho administrativa tuto myšlenku zavrhla).
Uvidí se, zda se nejedná o výhrůžky před prezidentskými volbami. Pokud má být vyrovnání Facebooku s FTC jakýmkoli vodítkem, mohly by z toho velké technologie vyjít povětšinou bez šrámu. Navzdory velké pokutě a nové byrokracie ohledně soukromí nebude muset Facebook měnit své praktiky sběru dat a vyvázl i z dalších nároků, které porušovaly předchozí ujednání s FTC.
Na druhou stranu Microsoft, nejhodnotnější veřejně obchodovaná firma na světě s tržní kapitalizací přes 1 bilion dolarů, se rostoucímu silnému odporu proti rostoucí síle technologických firem úspěšně vyhýbá. Ze začátku století se od regulátorů naučil tvrdou lekci: že se nemá zaměřovat pouze na svou dojnou krávu (Windows), že se chamtivost nevyplácí a že má spolupracovat s regulátory. Další, méně známý citát od Hemingwaye zní: „Svět zlomí každého, a mnoho jich je pak silných na místech, kde je zlomil.“
Zdroj: The Economist, Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?