Fatás: Libra, Facebook a nepravdivé mýty o současných penězích
Společnost Facebook představila svou kryptoměnu pojmenovanou Libra. Podle firmy by měla být „stabilní“ a její uživatelé by podle prezentovaného dokumentu „měli vědět, že budoucí hodnota měny bude podobná té současné“. Jak na svém populárním blogu podotýká profesor ekonomie Antonio Fatás, Facebook chce stabilitu zajistit za pomoci aktiva nazvaného „Library Reserve“ a tento mechanismus by měl připomínat fungování systémů pevného měnového kurzu. Ekonom ovšem tvrdí, že koncept představený Facebookem je matoucí a zavádějící.
„Je překvapivé, že s tím, kolik toho známe o systému pevných měnových kurzů, dokument Facebooku neposkytuje detailnější popis toho, jak chce Libru spravovat. Zaměňuje také systém pevného měnového kurzu s tím, že měna je kryta nějakými aktivy. A vše namísto toho zaštiťuje mýtem o tom, že tradiční fiat měny nejsou kryty žádnými aktivy,“ píše ekonom.
Fatás vysvětluje, že u běžných měn funguje základní pravidlo „aktiva = pasiva“. To znamená, že tyto měny jsou plně kryty hodnotou aktiv, která drží centrální banka ve své rozvaze. Jinak řečeno, každá centrální banka, která vydává svou měnu, má aktiva, jejichž hodnota se rovná hodnotě závazků. To ale samo o sobě není žádnou garancí stability této měny. Tato stabilita se odvíjí od monetární politiky, kterou centrální banka sleduje. Tedy od toho, zda tato politika zajistí, aby hodnota měny byla stabilní relativně k hodnotě zboží a služeb a tudíž aby inflace byla stabilní a nízká.
Fatás říká, že Facebook zatím žádný takový závazek ohledně Libry neučinil, jen obecně tvrdí, že její hodnota bude stabilní vůči koši měn. Pokud se nezaváže k intervencím, pak se pohybuje ve světě flexibilních kurzů, kde je stabilita daná nastavením a dodržováním inflačního cíle. Jestliže se k intervencím zaváže, může podobně jako některé centrální banky čelit obavám z toho, že svůj závazek nebude schopen dodržet. Stává se tak v případech, kdy centrální banka nemá dostatek zahraničních aktiv, který by mohla na udržení pevného kurzu využít. U Libry se o něčem takovém nehovoří a Fatás se domnívá, že by musela být kryta právě zmíněným košem měn, na který by byl její kurz navázán. To by ale podle něj byl neobvyklý a zmatený systém.
Pokud nebude existovat jasně nastavený systém, jak držet kurz Libry na stabilní úrovni, jde ve skutečnosti přes všechny deklarace o systém flexibilního kurzu. Jeho stabilita pak bude záviset na důvěře. Ne na tom, že je k dispozici dost aktiv na krytí hodnoty této měny. To platí jak o Libře, tak o každé centrální bance, která vydává své vlastní peníze, uzavírá ekonom.
Zdroj: Blog Antonia Fatáse
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 26.12.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.88 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory