Američtí výrobci léčiv zvedají ceny. Opět
„Pokud si myslíte, že cena vašich léků odradí lidi od toho, aby si je koupili, tak snižte ceny.“ Tak znělo upřímné varování pro globální farmaceutické giganty ze strany amerického ministra zdravotnictví Alexe Azara.
Podle zprávy investiční banky UBS daly Američané od roku 2012 do roku 2017 téměř dvě třetiny všech peněz, které se celosvětově utratily, na nové léky. 14. června přišla Bluebird Bio s novou genovou terapií na léčbu dědičné poruchy krve, kdy jedna léčba stojí téměř 1,8 milionů dolarů. Krátce předtím švýcarský gigant Novartis nacenil svou genovou terapii spinální svalové atrofie na 2,1 milionů dolarů, čímž se tato terapie stala nejdražší léčbou na světě.
Pobouření nad podobnými zprávami jen zřídkakdy spojuje prezidenta Donalda Trumpa a jeho kritiky ze strany demokratů. Mnozí z nich ale uvítali poslední snahu Trumpovy administrativy donutit výrobce léčiv k tomu, aby v televizních reklamách uvedli ceny svých léčiv.
14. června zasadily velké farmaceutické firmy protiúder. Amgen, Merck a Eli Lilly zažalovaly ministra Azara (který dříve pro Eli Lilly pracoval) a celé ministerstvo, aby toto pravidlo zablokoval. Tvrdí, že kupující zřídkakdy platí plnou cenu, protože pojišťovny a další prostředníci si vybojují značné (a často tajné) slevy.
Přijít na to, jak ziskoví jsou výrobci léčiv, není snadné. Jejich čistá marže ve výši 11 %, menší než u restaurací a pětinová oproti železniční dopravě, se nezdá nijak vydřidušská. Nicméně více vypovídající obrázek získáte, když odečtete náklady na úroky, nájemné a hlavně na výzkum a vývoj – investici, která se odepisuje v čase. Podle nedávné studie Aswatha Damodarana z fakulty Stern School of Business na Newyorské univerzitě jsou pak marže výrobců léčiv 24 %, tj. vyšší než u většiny ostatních sektorů.
Výrobci léčiv přichází s odpovědí, že výnosy z investic z výzkumu a vývoje nejsou už tak dobré, jak bývaly. Na nalezení molekul, které se budou prodávat, musí totiž vynakládat čím dál více. Alternativou je utratit obrovskou sumu za převzetí biotechnologických firem, které už tyto molekuly našly. 17. června Pfizer oznámil, že zaplatí 11,4 mld. USD za Array BioPharmu, která vyvíjí terapie na rakovinu. V dubnu schválil Bristol-Myers převzetí Celgene za 74 mld. USD.
Ať už je pravda o výnosech farmaceutických firem jakákoliv, tyto výnosy by mohly být ještě šťavnatější. Přestože se v minulých čtyřech letech výdaje pacientů a soukromých pojišťoven sotva pohnuly, výroční zpráva poradenské firmy PwC z 20. června předvídá, že znovu porostou. Většina tohoto nárůstu bude právě následkem vyšších cen.
Peter Bach z renomované nemocnice specializující se na léčbu rakoviny Memorial Sloan Kettering se domnívá, že milionové cenovky jsou neospravedlnitelné. Novartis si podle něj vybral pouze takové zdravotně-ekonomické studie, které jeho cenovku podporují. V roce 2012 jeho nemocnice odmítla nabízet pacientům nové léky na léčbu rakoviny od Sanogi poté, co analýza odhalila, že vyšší cena těchto léků není vyvážena lepšími výsledky. Tato francouzská firma je nakonec snížila – ostatně tak, jak radil ministr Azar.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?