Ceny za alkohol či jídlo jsou v EU vysoké. Tahle dopadlo Česko
Češi za některé položky platí méně než lidé v ostatních zemích Evropské unie, vyplývá to z nové studie Eurostatu. Jedná se především o jídlo, alkohol nebo nemovitosti. Naopak pošta nebo mobilní operátoři nás stojí hodně. Oproti průměru EU za ně zaplatíme o 1,5 % více. Hůře jsou na tom však lidé na Islandu. Tam zaplatí za některé služby až o 70 % více než ostatní státy v EU.
Statistický úřad Evropské unie Eurostat vydal novou studii, ve které porovnával ceny za jednotlivé služby ve všech členských státech Evropské unie. A Česká republika na tom není tak špatně.
Za potraviny - jako je například chleba, zelenina, maso - platíme v obchodech o 16,8 % méně než je průměr Evropské unie. Nejlevněji jídlo pořídíte v Rumunsku, nejvíce za něj dáte pak ve Švýcarsku, a to až o 63,6 %.
Cena za alkohol a tabák je u nás levnější o 26,2 %. Nejlépe dopadlo Bulharsko, kde lidé zaplatí o 41,8 % méně oproti EU. Nejhůře jsou na tom Norové. Ti platí až o 26,1 % více. Za oblečení už Češi dají peněz víc, ale jen 0,2 %. Nejdražší mají oblečení na Islandu, a to až o 49,9 % než EU.
Nemovitosti se v Česku podle Eurostatu pohybují na vyšších cenách, avšak stále jsme o 37,3 % pod průměrem EU. Nejdražší bydlení mají ve Švýcarsku, kde lidé zaplatí až o 73,9 % více. Ideální je to pak v Bulharsku, kde lidé platí nejméně ze všech členských států.
Co se týče vybavení domácnosti, kam patří například nábytek nebo spotřebiče, jsme na to lépe než třeba Řecko, Německo nebo Litva. Češi zaplatí za vybavení 22,3 % méně než je průměr EU. Hůř jsou na tom Velká Británie, Norsko nebo Lucembursko, kde jsou ceny nejvyšší.
Za dopravní prostředky, jako je osobní auto nebo motorka, nemusí Češi tolik utrácet. Dáme za ně totiž o 15,3 % méně než v průměru EU. O hodně lépe jsou na tom Slováci, kteří platí ze všech členských států nejméně. Naopak Dánsko dá až o 40,5 % více.
Veřejná doprava je na tom u nás velmi dobře. Jsme v ní totiž předposlední z osmadvaceti států EU, takže platíme až o 52,8 % méně. Lépe pak dopadlo Bulharsko s 52,6 %. Prvenství drží Island, stejně jako u oblečení. Za veřejnou dopravu zaplatí lidé až o 44,5 % více.
Drahá je v České republice především komunikace. Mobilní operátoři nebo pošta nás stojí hodně. Oproti průměru EU zaplatíme za tyto služby o 1,5 % více. Za námi se pak umístilo například Německo, Slovensko nebo Polsko, kde jsou komunikacční služby nejlevnější. Nejvíce si za ně pak zaplatí ve Španělsku, Belgii nebo Řecku.
Další položkou ve statistíce je rekreace a kultura. Do ní Eurostat řadí dovolenou, poslech hudby, knihy nebo třeba domácí mazlíčky. Česko patří v této oblasti mezi země, kde jsou ceny levnější. Za rekreaci a kulturu dáme o 28,7 % méně než průměr EU. Nejhůře je na tom Island, kde lidé platí o 64,7 % více.
Jako poslední Eurostat vyhodnotil restaurace a ubytování, kam patří i bary, hostely nebo třeba kantýny. Opět jsme zemí, kde jsou tyto služby levnější. Zaplatíme za ně o 37,1 % méně, naopak na Islandu až o 76,1 % více.
Různé mzdy v Evropské unii
I když jsou v České republice ceny za výše zmíněné položky nižší než v ostatních zemích EU, důležité je však zdůraznit, že se v členských státech liší mzdy. Na základě toho se pak odvíjí i ceny za různé služby.
Průměrně v EU zaměstnanci dostanou za hodinu práce 22,8 eur, což je v přepočtu 585 korun. Oproti tomu Češi dostanou dvakrát méně, a to 233 korun.
Nejlépe je na tom Lucembursko, kde si lidé vydělají přes 1100 korun na hodinu. Nejméně pak dostanou Bulhaři, a to 121 korun. Údaje zveřejnil Eurostat v březnu letošního roku.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Alkohol - kalkulačka on-line
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Ceny za alkohol či jídlo jsou v EU vysoké. Tahle dopadlo Česko
- Ceny za alkohol či jídlo jsou v EU vysoké. Tahle dopadlo Česko - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- V EU nejvíc zdražil alkohol a tabák, za nimi jsou školy. PŘEHLED
- V ČR je alkohol čtvrtý nejlevnější v EU. Zůstane jedním z nejlevnějších i po letošním zvýšení daně z lihovin
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky