Proč se z ekonomiky stal systém „vítěz bere vše“?
„V roce 1980 představila švédská skupina Abba svou píseň The Winner Takes It All. V ten samý rok nastal obrat ve vývoji ekonomické nerovnosti. Od této chvíle šlo totiž více než 100 % růstu celkových příjmů směrem k 10 % nejbohatších domácností a neuvěřitelné dvě třetiny růstu příjmů šly k 1 % nejbohatších. Spodních 90 % naopak čelilo poklesu příjmů.“ Uvádějí to The New York Times na základě práce zesnulého profesora Alana B. Kruegera, který působil na Princeton University.
Proč se z ekonomiky stal systém „The Winner Takes It All“, neboli vítěz bere vše? Podle Kruegera to hodně vysvětluje fakt, jak funguje hudební průmysl. Ekonomii podnikatelských superhvězd se už na konci devatenáctého století věnoval Alfred Marshall. Podle něj hrál rozhodující roli telegraf, který umožnil podnikatelským géniům aplikovat jejich um a dovednosti na geograficky širší oblasti a kontinenty. Jinak řečeno, nové technologie rozšířily trh a to umožnilo tvorbu mimořádných příjmů.
Jako příklad odvětví, kde tento efekt působí jen velmi omezeně, považoval Marshall paradoxně hudební průmysl. Počet lidí, kteří mohou slyšet zpěváka či zpěvačku, byl totiž podle něj omezený, tudíž nebylo možno využít popsaného efektu rostoucího trhu bez ohledu na kvalitu zpěvu. Tím se ale dostáváme k druhé podmínce pro generování mimořádných příjmů – nenahraditelnost. Jinak řečeno, každá superhvězda musí mít svůj vlastní styl, své osobité dovednosti.
U jednotlivých písní a umělců funguje kvůli vysoké nabídce efekt vysoké popularity, kdy jen malý počet písní představuje většinu tržeb. Podobně to funguje třeba s nejoblíbenějšími videi na YouTube – i za nimi se stahují uživatelé díky tomu, že již jsou populární. Celý proces tak živí sám sebe. Otázkou nyní je, jak jsou tyto efekty relevantní pro celou ekonomiku.
Krueger tvrdil, že americká ekonomika skutečně jde stejným směrem jako hudební průmysl. Důkazem je zmíněný posun v rozdělení příjmů, který je podle ekonoma dán stejnými principy – technologiemi umožňujícími rozšíření trhu. Ti nejbohatší Američané totiž podnikají v technologiích, financích či masovém prodeji. Tedy v odvětvích, která jsou nejjednodušší rozšiřovat. K tomu se přidává efekt superhvězd – firmy jako Google, Apple či Amazon využívají inovace a úspory z rozsahu, přitahují ty nejlepší zaměstnance, kterým mohou dávat nejvyšší platy a podřadnější činnosti outsourcují. Změny jsou ale patrné i jinde. Velké nemocnice polykají ty menší, letecké společnosti konsolidují trh.
Krueger na závěr dodává, že celý proces je tažen nabídkou a poptávkou, ale zasahují do něj i politická rozhodnutí. Například ve státech, kde došlo ke zvednutí minimální mzdy, nastalo snížení příjmové nerovnosti a zvedly se příjmy nejchudších rodin.
Zdroj: The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus COVID-19 v USA, mapa koronaviru ve Spojených státech
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Proč se z ekonomiky stal systém „vítěz bere vše“?
- Proč se z ekonomiky stal systém „vítěz bere vše“?
- VoxEU: „Vítěz bere vše“ funguje možná v celé globální ekonomice
- Kde bere Islámský stát peníze? POPIS ekonomiky teroristů
- Spojené státy americké - ekonomika a finance Spojených států amerických
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI