Makroekonomika  |  23.05.2019 16:21:25

Okénko trhu: Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě

Průmysl v Německu zůstává i v květnu hluboko ve fázi kontrakce. Předběžný odhad indexu nákupních manažerů v průmyslu se v květnu o desetinu snížil na 44,3 bodu, čímž o půl bodu zaostal za tržními očekáváními. I přesto, že poklesy v produkci již nejsou tak výrazné jako v předchozích měsících, slabší hodnota indikátoru odrážela zejména negativní vliv zaměstnanosti i objemů nákupů a dodávek. Nové zakázky v květnu znovu poklesly poté, co jejich růst v dubnu vzbudil jistou míru optimismu. Přitom na nižší poptávce se velkou měrou podílel automobilový průmysl, což je negativní zpráva i pro tuzemskou ekonomiku. Celkový PMI index si naopak mírně polepšil na 52,4 bodu. Nadále se tedy pohybuje v pásmu expanze, což naznačuje, že německá ekonomika by si i ve druhém čtvrtletí měla připsat pozitivní hospodářský růst. Zlepšení celkového indexu bylo dáno sektorem služeb, jehož produkce pokračovala v poměrně robustním růstu, nicméně ten byl v květnu nižší ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Dnes byl rovněž zveřejněn německý Ifo index. Ukazatel odrážející aktuální ekonomickou situaci i ukazatel podnikatelského sentimentu si proti předpokladům výrazně pohoršily. Naproti tomu Ifo index očekávání se lehce zvýšil.

Předběžný kompozitní PMI pro eurozónu v květnu dosáhl 51,6 bodu (z 51,5 v dubnu). Podobně jako v Německu, je ekonomický růst eurozóny utlumený a to zejména v důsledku stagnující poptávky. Vlivem klesajících prodejů firmy postupně přehodnocují své plány do budoucna a přestávají vytvářet nová pracovní místa. Nižší zakázky pak negativně ovlivňují úroveň exportů. Rovněž očekávání ohledně budoucího vývoje poklesla. Přestože se služby podle PMI indexu nadále drží v pásmu expanze, ukazatel očekávání tohoto sektoru dosáhl nejnižší hodnoty od roku 2014. V průmyslu očekávání klesla dokonce na minima z roku 2012.

Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě, jak premiérka T. Mayová původně navrhovala. Snaha prosadit dohodu o odchodu z EU v parlamentu pomocí prováděcího zákona způsobila tento týden další rozkol v britském kabinetu (odchod A. Leadsomové). Poté co premiérka tento týden představila změny v textu smlouvy, které obsahovaly i možnost referenda o brexitové dohodě se počet jejich odpůrců mezi poslanci ještě zvýšil. Její dny ve funkci premiérky jsou tak zřejmě sečteny, což potvrzují i britské deníky, které informovaly o možnosti její zítřejší rezignace. Ve světle těchto událostí zůstává způsob odchodu Británie z EU, plánovaný na konec října, stále nejasný. Britská libra postupně ztrácí.

Autor: Luboš Růžička, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688