Rozbřesk: Inflace se odpoutala od horní hranice tolerančního pásma ČNB
Na výsost spokojená může být centrální banka s vývojem inflace v dubnu. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil ze tří procent na 2,8 % a byl tak o jednu desetinu procentního bodu pod nejnovější prognózou právě z dílny centrální banky. A dolů zamířila nejenom celková inflace cílovaná ČNB, ale i další indexy, kterým centrální bankéři věnují svoji pozornost. Korigovaná inflace alias jádrová inflace, která kulminovala na třech procentech už na začátku roku, nyní dosahuje 2,6 %, měnově-politická poklesla na 2,8 % a čistá dokonce už na 2,3 %. Všechny sledované cenové indexy tak už mají kulminaci za sebou a ČNB proto může svoji prognózu (alespoň prozatím) považovat za naplňující se.
Znovu je možné konstatovat, že za českou inflací stojí v první řadě rostoucí náklady na bydlení. Tato položka, která představuje více než čtvrtinu spotřebitelských výdajů, v letošním roce generuje více než polovinu celkové inflace. Rostou ceny nemovitostí, nájemné, nicméně nejsvižněji se mění ceny elektrické energie. Za tu si totiž spotřebitelé aktuálně – a samozřejmě v průměru – připlatí o téměř 12 % více než loni na jaře. Důvodem jsou především vysoké ceny silové elektřiny na zahraničních burzách, v nichž se odrážejí mj. i „zelená“ opatření přijatá v uplynulých letech. Naproti tomu slábnoucí dopad na inflaci můžeme aktuálně vysledovat u potravin a také u alkoholu. Levnější byly tentokrát oděvy a opět i telekomunikace.
Inflace má nejspíš to nejhorší už za sebou. V dalších měsících by mohla dál pozvolna klesat a přibližně na začátku příštího roku se dokonce vrátit na hranici cíle ČNB. Samozřejmě velkou neznámou budou představovat ceny potravin, respektive výsledky letošní úrody, a nejisté jsou více méně i nadále ceny energií. V každém případě inflace sama o sobě nenutí centrální banku rychle pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. A nakonec nejde jen o inflaci, ale také o celkovou kondici ekonomiky, vnější rizika a v neposlední řadě i o kurz koruny. I když někdy to vypadá, že v poslední řadě kurz až tak často nebývá. A v tomto směru má koruna stále co dohánět.
CZK a dluhopisy
Výsledek dubnové inflace koruně rozhodně sílu nedodal a ta se proto během dne posunula až nad hranici 25,75 EUR/CZK. Tentokrát v tom nebyla sama, protože tendenci slábnout měl jak polský zlotý, tak maďarský forint. To, že inflace skončila pod prognózou, dokázala ČNB vyargumentovat potravinami, a se všemi dalšími cenovými indexy tak mohla vyjádřit jen spokojenost. Inflace pravděpodobnost dřívějšího zvýšení sazeb nezvýšila, a tak koruna zatím může spoléhat jen na stávající – leč nemalý – úrokový diferenciál. Už ve středu však ČNB čeká další test aktuální prognózy, když bude zveřejněný bleskový odhad HDP. Od února centrální banka ubrala na optimismu, a čeká proto růst „jen“ 2,6 %, a do třetice přijdou na začátku června průměrné mzdy. Asi by to muselo dopadnout výrazně lépe, aby trhy začaly sázet na brzké zvýšení úrokových sazeb.
Zahraniční forex
Odvetná cla uvalená dodatečně Čínou na americké zboží v hodnotě 60 mld. USD nakonec neposunula eurodolar žádným směrem, byť jeden z členů vedení Fedu - Eric Rosengren - vyslal jasný signál o tom, že americká centrální banka může snížit úrokové sazby, pokud obchodní války způsobí zpomalení americké ekonomiky.
Dnes jsou na pořadu data spíše druhé kategorie, kterým bude vévodit index podnikatelské nálady ZEW. Trh bude samozřejmě skrze pohyby akcií a dluhopisů sledovat i dění okolo obchodní války mezi USA a Čínou.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets