Rozbřesk: Příběh iránských sankcí, aneb ropná troika v akci
Zatímco v minulých týdnech trápil ropný trh eskalující konflikt v Libyi, nejnověji poutá pozornost situace kolem Íránu. Americká administrativa se totiž rozhodla neprodloužit výjimky na import íránské ropy (celkem osmi zemím), což povede k významnému zpřísnění sankcí vůči Teheránu. Takto razantní krok, jenž má íránský režim odstřihnout od klíčového zdroje příjmů, se bezprostředně odráží v cenách ropy, které atakují hranici 75 USD/barel.
Hlavním důvodem zpřísnění sankcí je fakt, že jejich dosavadní efekt má do původně proklamovaných „nejtvrdších sankcí v historii“ poměrně daleko. Naznačuje to minimálně srovnání s „obamovými“ sankcemi z let 2012-2015, jež za totožné období vedly k podobnému propadu íránských exportů (přibližně 1 mil. barelů denně). Přestože lze nyní očekávat další pokles, tzv. nulový cíl se nezdá příliš reálný. Na jednu stranu totiž nelze čekat, že dovozy íránské ropy zcela omezí všechny státy (např. Čína, Indie nebo Turecko), na druhou pak bude ropa zřejmě i nadále z Íránu vyvážena neoficiální cestou (odhadem až stovky tisíc barelů denně).
Případné výpadky íránských dodávek by dle prezidenta Trumpa měla nahradit především vyšší produkce ze Saúdské Arábie. Je však otázkou, jak rychle a do jaké míry budou Saúdové ochotni dohodu s USA plnit, zvlášť po zkušenosti z minulého roku, kdy podobný scénář vedl až ke kolapsu cen. Na druhou stranu, Saúdská Arábie nebude čelit jen tlaku Donalda Trumpa, ale zdá se, že významnější růst cen si nepřeje ani její klíčový spojenec Rusko. To se totiž obává negativní odezvy ze strany spotřebitelů (zejména rozvíjejících se trhů) a v neposlední řadě také nechce pobízet americké těžaře břidlicové ropy k další expanzi.
Jasněji o dalším vývoji bude již v červnu, kdy budou jednat státy OPEC+. Vzhledem k aktuálnímu vývoji stoupá pravděpodobnost rozvolnění těžebních limitů, což by mělo ve finále snížit napětí na trhu. Dohoda mezi Spojenými státy a Saúdy však vnáší na ropný trh nový rozměr, jenž mění zaběhlé pořádky. Klíčová rozhodnutí se totiž již zcela zjevně netvoří uvnitř kartelu OPEC či jeho rozšířené verzi OPEC+, nýbrž mezi ropnou trojkou Saúdská Arábie-Rusko-USA.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna včera dál zvolna slábla a usídlila se v okolí 25,75 EUR/CZK. Nelíbí se jí pravděpodobně lehké napětí ve střední Evropě, která má problém se slábnoucí lirou před zasedáním turecké centrální banky - naplánováno na čtvrtek. Na domácí scéně je jinak v tomto týdnu klid a trhy mohou teoreticky reagovat na výroky členů bankovní rady před blížícím se květnovým zasedáním.
Zahraniční forex
Nová historická maxima na Wall Street pomohla globálně dolaru, takže eurodolar se přiblížil k hranici 1,12. Dnes bude trh sledovat, kterak dopadnou podnikatelské nálady ve Francii a především v Německu (Ifo). Půjde fakticky o to, zdali se potvrdí mizerný výsledek dubnových PMI.
Ropa
Cena ropy setrvává v blízkosti hranice 75 USD/barel, kde vstřebává zpřísnění amerických sankcí vůči Íránu (viz úvodník). Dnes bude pozornost trhu upřena především na čísla k zásobám z dílny EIA, která naznačí, jak významně se kartelu OPEC+ daří utahovat ropný trh.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?