15. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Způsobily to zvláště finanční společnosti, které oslabily v reakci na nevýrazné výsledky hospodaření některých velkých bank. Dolar na devizovém trhu víceméně stagnoval.
Index Dow oslabil o 0,10 % na 26 384,77 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,06 % na 2 905,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,10 % na 7 976,01 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,58 % na 12,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,56 %. Bitcoin a ethereum odepsaly okolo 2 %.
V prvním kvartálu vykázaly americké akcie nejlepší čtvrtletní výkon za téměř desetiletí. V dubnu však zatím spíše stagnují, protože investoři čekají na hospodářské výsledky za první tři měsíce roku. Analytici odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 2,1 %, což by byl první pokles od roku 2016. Nicméně z 33 společností, které zatím zveřejnily výsledky, jich 81,8 % překonalo očekávání.
NA AKCIOVÉM TRHU SE TO TŘPYTÍ ZLATÝMI KŘÍŽI
Z 11 dílčích sektorů indexu S&P 500 jich v pondělí šest skončilo ve ztrátě. Finanční společnosti ukončily růst, který trval tři seance, a oslabily v čele s bankou Goldman Sachs (-3,82 %), jejíž tržby za první čtvrtletí zaostaly za očekáváním. Výsledky zveřejnila také Citigroup (-0,06 %), která svým ziskem překonala odhady analytiků díky snížení nákladů.
Akcie Levi Strauss (+6,77 %) posílily díky novému doporučení na stupni "overweight" od JPMorgan. Horší doporučení (z neutrálního na prodejní) od Goldman Sachs naopak poslalo níže kurz akcií Nokie (-5,13 %). Akcie Waste Management (+2,42 %) posílily díky zprávě o chystané akvizici konkurenční Advanced Disposal Services (+17,87 %). Spotify Technology (-4,37 %) ztrácela po zprávě, že Amazon (+0,10 %) může brzy spustit vlastní službu na streamování hudby zdarma. A opět ztrácely také akcie Lyftu (-6,32 %) kvůli informaci, že firma kvůli problémům s brzdami svolává k opravě tisíce svých elektrických kol v New Yorku, Washingtonu a San Franciscu.
Investoři také stále sledují vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. Jak rozhovory pokračují, američtí vyjednávači zmírnili své požadavky na omezení průmyslových dotací, které byly jednou z podmínek dohody. To znamená ústup od základního cíle USA, napsala agentura Reuters.
Kurzy hlavních světových měn zůstaly téměř beze změny. Obchodníci vyčkávají na čtvrteční údaje o stavu zpracovatelského průmyslu v Evropě. Ty by podle analytiků měly potvrdit, že se ekonomická situace v regionu zlepšuje.
APPLE JAKO SÁZKA NA 5G
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, uzavřel beze změny na 96,92 bodu. Euro vůči dolaru mírně stouplo o 0,1 % na 1,1305 USD. Kurz jenu se téměř nezměnil, k dolaru se pohyboval kolem 111,99 JPY a vůči euru kolem 126,60 JPY.
"Tempo zhoršování kondice evropské ekonomiky začíná polevovat a já si myslím, že investoři čekají na konkrétnější náznaky, že to nejhorší již máme za sebou," řekl agentuře Reuters k situaci v Evropě analytik Mazen Issa z TD Securities. Lepší statistiky z Evropy by pravděpodobně podpořily chuť riskovat a zvedly ceny akcií. To by mělo negativní dopad na dolar, protože investoři by se poohlíželi po vyšších výnosech jinde.
JAMIE DIMON: NE SOCIALISMU
Ceny ropy po pátečním výstupu na pětiměsíční maximum klesaly. Přispěly k tomu náznaky, že by Rusko mohlo skončit s omezováním těžby suroviny. Výraznějšímu propadu cen ale brání klesající produkce ropy v Íránu a Venezuele, tedy v zemích, které čelí americkým sankcím.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci včetně Ruska se loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy na trh asi o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda byla sjednána na šest měsíců a v platnost vstoupila začátkem letošního ledna. O dalším postupu bude kartel se svými spojenci jednat na červnové schůzce.
Ruský ministr financí Anton Siluanov o víkendu uvedl, že se Rusko a OPEC mohou rozhodnout pro zvýšení produkce s cílem bojovat o tržní podíl se Spojenými státy. Ceny ropy by pak podle něj mohly klesnout až ke 40 dolarům za barel.
Spojené státy se dohody o omezení dodávek neúčastní a díky rychlému růstu těžby z břidlicových ložisek jsou nyní největším producentem ropy na světě. "Máme tu dilema. Co máme s OPEC dělat? Máme ztrácet trh, který obsazují Američané, nebo ukončit dohodu o omezení těžby?" poznamenal k situaci na trhu Siluanov.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PONDĚLNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?