Stovky milionů lidí, kteří dříve neinvestovali, nyní začnou nakupovat, čínský penzijní systém v hledáčku západních správců
Jedno z nejvýřečnějších čísel, které ukazuje na mohutný ekonomický vzestup Číny, se týká cementu. Během tří let ho totiž tato země spotřebovala více než Spojené státy v celém dvacátém století. Thomas Hale z FTAlphaville se ale domnívá, že k něčemu podobnému nakonec dojde i ve financích. Inspiroval jej k tomu šéf investičního giganta, společnosti BlackRock, Larry Fink. Ten totiž v rozhovoru pro FT uvedl, že jeho firma aktivně spolupracuje s čínskými regulátory a snaží se koupit jednu z čínských investičních skupin.
Hale píše, že v roce 2018 dosahovala celková aktiva v čínském penzijním systému menší hodnoty než aktiva stejného druhu ve Finsku, jehož populace je dvěstěkrát menší. Čínská penzijní aktiva také představovala jen 1,5 % domácího produktu, zatímco například ve Velké Británii dosahují asi 100 % produktu a ve Spojených státech dokonce 121 % produktu. Růst čínských aktiv ale zároveň vykazuje silnou dynamiku a podle analýzy Willis Towers Watson se pohybuje na 22 %.
Relevantní jsou také úvahy o tom, jaké by takový vývoj měl dopady na ceny globálních investičních aktiv. Pokud totiž čínské úspory zamíří pod správu velkých investičních společností, mohou být použity k nákupu aktiv po celém světě. Jinak řečeno, „jestliže stovky milionů lidí, kteří dříve nic nekupovali, nyní nakupovat začnou, co to asi znamená pro ty, kteří nakupují již nyní?“
Fink ve zmíněném rozhovoru poukázal na současné zpomalení čínské ekonomiky a obchodní spory Číny s USA. I přesto však podle svých slov vnímá rostoucí poptávku po „více diverzifikovaných a dlouhodobých investičních řešeních“. Polovina pětiletého globálního růstu aktiv spravovaných investičními společnostmi pak bude podle něj generována asijskými zeměmi a zejména Čínou. Na vyspělých trzích přitom podle něj správci aktiv čelí rostoucí konkurenci, která je nutí ke snižování poplatků a „zaměření se na hodnotu“. Podle jeho názoru jsou lidé „stále více frustrováni se současnou kulturou investování a strukturou finančních trhů“. Panuje totiž příliš velký důraz na rychlost, „chybí ale podstata“ a nemluví se dostatečně o dlouhodobých cílech a výsledcích.
Zdroj: FTAlphaville
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna