(Kurzy.cz)
ČEZ loni odvedl státu jen za vydobyté nerosty přes 421 mil. korun
Skupina ČEZ je vlastníkem nejen na těžbu uhlí zaměřených Severočeských dolů, ale má také majoritní 51 % podíl v Lomech Mořina. V těch se těží vápenec, a možno doplnit, že zbylý podíl v této firmě vlastní společnost Českomoravský cement, potažmo nadnárodní skupina HeidelbergCement.
Severočeské doly loni souhrnně odvedly státu téměř 822 mil. korun. Nadpoloviční většinu (414,5 mil. korun) tvořily ze zákona platby státnímu Českému báňskému úřadu za úhradu z vydobytých nerostů, tedy hnědého uhlí. Další významný podíl zamířil na finanční úřad, když samotná daň z příjmu právnických osob dosáhla 302 mil. korun. Další z odvodů pak byly například za úhradu z dobývacího prostoru, daň z pevných paliv či za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Posledně zmiňovaný úkon, potřebný pro další dobývání uhlí či kroky s tím související, přišly Severočeské doly na více než 49 mil. korun.
Podíváme-li se na zmiňované Lomy Mořina, tato firma odvedla v porovnání podstatně nižší částky. V souhrnu necelých 18 mil. korun, když do této částky je zahnut i podíl na zisku (přes 5 mil. korun) náležející státem ovládané skupině ČEZ. Jinak opět hlavní část ve výši 7 mil. korun tvořily úhrady za vydobyté nerosty, tedy vápence.
Lomy Mořina, resp. Lom Tetín (Zdroj: ČEZ)
Další insider prodej akcií ČEZ
Před více než dvěma měsíci jsme v článku „Zázrak v opčním programu ČEZ? První manažer, který získané akcie neprodal…“ naposledy informovali o tzv. insider obchodech u akcií společnosti ČEZ. Zmínit lze nyní aktuální. Vlastně po roce opět využil opční motivační program ředitel útvaru financování ČEZ Jan Brožík. Minulé úterý 26. března uplatnil opět svých možných 10 tisíc opcí, resp. získal tak 10 tisíc akcií ČEZ za kurz necelých 430 korun. Následně nejprve ve středu prodal 7 474 akcií, ve čtvrtek pak dalších 2 096 akcií ČEZ. Prodeje celkem tedy 9 570 akcií ČEZ se uskutečnily za průměrné ceny přes 543 korun, tzn. Brožík obratem vydělal přes 26 %. Ve finančním vyjádření se realizovaný hrubý zisk blíží 1,1 mil. korunám.
Brožík opět prodal téměř maximum možného. Připomenout totiž lze, že dle pravidel opčního motivačního programu musí držitel při uplatnění opcí následně nadále držet akcie ČEZ odpovídající alespoň 20 % možného realizovaného zisku. Ten se počítá z rozdílu tržního kurzu akcií ČEZ v den uplatnění programu a ceny opcí. Dle našeho výpočtu si Brožík musel ponechat 413 akcií, neprodal jich jen o 17 víc… Svou transakcí, kdy si ponechal koupené akcie za zhruba 185 tisíc korun, tedy opět přílišnou důvěru v budoucí vývoj akcií ČEZ vlastně neukázal…
Po lednových naopak „mírnějších“ prodejích akcií ČEZ ze strany šéfa Beneše (více také zde), budou investoři hledět zejména na kroky dalších TOP manažerů s větší opční odměnou. Tedy zejména na finančního ředitele Nováka, místopředsedu představenstva Tomáše Pleskače či členku představenstva Michaelu Chaloupkovou. U nich lze totiž spekulovat na využití v minulosti získaných opcí v nejbližších týdnech, resp. maximálně měsících.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?