1. dubna: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Hlavní americké akciové indexy v pondělí shodně přidaly okolo 1,3 %. Trh potěšily průzkumy mezi americkými i čínskými manažery průmyslových firem, jejichž výsledky vyvolaly ústup obav o bezprostřední ekonomické zpomalení. Růst cen ropy podpořil energetické společnosti, výrazný nárůst výnosů dluhopisů americké vlády pomohl výše akciím bank.
Index Dow posílil o 1,27 % na 26 258,42 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,16 % na 2 867,19 bodu a technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,29 % na 7 828,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,90 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 2,49 % (mimochodem, 3měsíční pokladniční poukázky USA aktuálně vynášejí 2,38 %, inverze výnosové křivky tedy nyní není aktuální).
Nejlépe se dařilo finančnímu sektoru (Citigroup +3,39 %, JPMorgan +3,34 %), dobře si vedly i velké technologické firmy jako Alphabet (+1,88 %) nebo Netflix (+2,92 %). Jako jediný ztrácel sektor realit. Po pátečním úspěšném vstupu na burzu výrazně ztrácely akcie alternativní taxislužby Lyft (-11,83 %), které oslabily pod svou upisovací cenu.
INVESTIČNÍ TIPY NA DRUHÝ KVARTÁL
"Pozitivní vývoj na burzách neznamená, že jsou rizika zažehnána. Obchodní dohoda USA a Číny stále nebyla uzavřena, čínský fiskální podpůrný balíček nebude tak významný jako v letech 2009 nebo 2015 a zisky firem rostou pomaleji," upozornil Adrian Zuercher z UBS Global Wealth Management.
Americký dolar mírně oslaboval vůči euru. Na jeho kurz měla částečně negativní vliv zpráva o překvapivém meziměsíčním poklesu maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Výraznějšímu zpevňování eura nicméně bránily nečekaně slabé údaje o inflaci v eurozóně.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v únoru snížily o 0,2 %. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst 0,3 %. Americké domácnosti podle údajů ministerstva omezily výdaje na nábytek, oděvy, potraviny, elektroniku a domácí spotřebiče. Je ale potřeba zdůraznit, že lednová data byla revidována výrazně výše, což přispělo k meziměsíčně horšímu výsledku.
BUFFETT INVESTIČNÍ STRATEGII MĚNIT NEHODLÁ
Údaje statistického úřadu Eurostat ukázaly, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalilo na 1,4 % z únorových 1,5 %. Údaje tak podporují rozhodnutí Evropské centrální banky odložit plánované zpřísňování měnové politiky.
Ceny ropy rostly. Na straně poptávky jim pomáhaly příznivé čínské ekonomické statistiky a naděje na urovnání čínsko-amerického obchodního sporu. Na straně nabídky k růstu cen přispívají těžební škrty Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejíž produkce v březnu klesla na čtyřleté minimum.
Za první čtvrtletí si podle agentury Reuters oba hlavní druhy ropy (Brent, WTI) připsaly největší zisky za téměř deset let. Brent posílil v období od ledna do března o 27 % a WTI o 32 %. V pondělí se barel WTI obchodoval nejvýše za bezmála pět měsíců.
VÝNOSOVÁ KŘIVKA A RECESE: TENTOKRÁT TO JE MOŽNÁ JINÉ
Ropná produkce kartelu OPEC se v březnu podle průzkumu agentury Reuters ve srovnání s únorem snížila o 280 000 barelů na 30,40 milionu barelů denně. Byla tak nejslabší od roku 2015. Ještě méně ropy, než se původně zavázal, dodal na trh klíčový člen organizace, Saúdská Arábie, a méně ropy bylo nedobrovolně dodáno i z Venezuely, jejíž dodávky komplikují výpadky elektřiny.
Optimismus na poptávkové straně vzbudila v pondělí zveřejněná čínská statistika. Aktivita čínského zpracovatelského sektoru v březnu nečekaně obnovila růst po čtyři měsíce trvajícím poklesu. Podle analytiků se tak začíná projevovat dopad vládních opatření na povzbuzení čínské ekonomiky. O pokroku v jednání referují i čínští a američtí vyjednávači, kteří vedou rozhovory o chystané čínsko-americké obchodní dohodě.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PONDĚLNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?