Fed potěšil dolarové medvědy. Ale na jak dlouho?
Nervozita před zasedáním americké centrální banky byla patrná po většinu týdne. Výstup ze čtvrtečního setkání měnového výboru Fedu byl nakonec nad očekávání holubičí, což potěšilo především dolarové medvědy sázející na slabší americkou měnu. Otázkou však je, jak dlouho toto potěšení potrvá.
Fed se na svém březnovém zasedání rozhodl ponechat sazby beze změny v pásmu 2,25-2,5 %. To bylo trhem všeobecně očekáváno. Co však očekáváno nebylo, byla revize mediánu odhadovaného počtu kol navyšování sazeb v letošním roce z prosincových dvou na žádné. V příštím roce by pak mělo dojít na zhruba jedno zvýšení. Vedle toho centrální banka pro letošek snížila odhad růstu, byť, jak uvedl guvernér Powell, zůstane dle odhadů nadále solidní, stejně tak i inflace, u které byl kladen důraz na nižší inflační očekávání pohybující se pod cílem na 2 %.
Odhadovaná neutrální sazba dosahuje dle Fedu 2,8 %, což by naznačovalo další hiky v horizontu let 2020 a 2021. Trh však s tímto pohledem nesouhlasí. Naopak při pohledu na americkou výnosovou křivku je patrné, že se do hry čím dál více dostávají sázky na snížení úrokových sazeb. Například Fed Fund Futures naznačují téměř 50% pravděpodobnost snížení amerických sazeb, a to na začátku roku 2020. Z naší perspektivy je toto očekávání spíše přehnané. Pravda, v návaznosti na aktualizovanou prognózu se z původního odhadu jednoho navýšení sazeb ve druhé polovině roku přiklánímek ponechání úroků beze změny, na druhou stranu ale (zatím) nevidíme důvody k tomu, aby Fed přikročil k jejich snížení.
Každopádně platí, že další vývoj bude primárně určen daty přicházejícími z americké ekonomiky, přičemž, jak vyplynulo z rétoriky šéfa Fedu Powella, silnou roli v revizi sehrálo zahraniční dění a rizika, od brexitu přes obchodní spory až po zpomalování globální ekonomiky.
Co se týče vývoje dolaru, aktuálně plesají dolaroví medvědi. Dolarový index se posunul těsně nad 200denní klouzavý průměr, přičemž jeho proražení by bylo technicky považováno za medvědí signál. U eurodolaru pak při pohledu na třídenní graf pozorujeme, jak se 50denní klouzavý průměr zespodu přibližuje k 200dennímu, což lze považovat naopak za býčí signál naznačující další zisky eura.
Pokud bychom se na dolar zaměřili z fundamentálního a dlouhodobějšího pohledu, přikláníme se k možnosti jeho dalšího posílení v tenoru zhruba šesti měsíců. Potenciální zisky však považujeme za omezené, a to zhruba úrovněmi 1,1100-1,1200 EURUSD. Hlavním argumentem by v tomto případě měla být výkonnost americké ekonomiky ve srovnání se zbytkem světa, především s Evropou, umocněná opatrným přístupem ostatních centrálních bank, kde nejvíce vybočuje právě ECB.
Holubičí Fed by každopádně mohl podpořit rizikovější aktiva, zejména měny rozvojových trhů. Zajímavou příležitostí by - nejen vzhledem k nízké volatilitě - mohla být strategie carry trade, kde bychom se však spíše než k dolarovým párům přikláněli k eurovým.
Co se týče dnešního dne, očekáváme určitou konsolidaci zisků eura. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1399 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1330 do 1,1378 EURUSD.*
Koruna se aktuálně posouvá k slabším hodnotám kolem 25,65 za euro. Podobný posun dnes ráno naznačují i ostatní měny regionu, tedy polský zlotý a maďarský forint.
Česká měna se aktuálně obchoduje v prostředí absence klíčových domácích dat. S postupně přibližujícím se březnovým zasedáním ČNB (čtvrtek 28. března) můžeme očekávat určitou úpravu pozic, a to zejména vzhledem k očekávání, že centrální banka ponechá sazby beze změny. Nevylučujeme zároveň, že při opatrnější rétorice guvernéra Rusnoka s lehce holubičím nádechem by se kurz mohl posunout na ještě slabší hodnoty kolem 25,70 za euro. Svou roli by samozřejmě mohlo sehrát i zahraniční dění, zejména co se týče brexitu.
Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,60 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,47 až 22,69 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna