Akcie se nehnou, dokud nebude jasněji ohledně zisků
Investiční společnost Pictet představila před několika dny svůj nový investiční výhled. V jeho úvodu píše, že při současných valuacích akciového trhu zůstává opatrná co se týče jeho dalšího potenciálu. Společnost tak „čeká, až se vyjasní situace kolem ekonomického růstu a růstu korporátních zisků“, a až pak případně změní svůj současný neutrální pohled na akciové trhy.
Základní hraniční scénáře dalšího vývoje v USA jsou podle mne následující: Přijde znatelný útlum, či recese a současný cyklus tak v podstatě skončí tak, jako většina předchozích (přispět by k tomu musel zejména Fed). Akcie si pak projdou slušnou korekcí, taženou jak poklesem valuací, tak ziskovou recesí. Druhým extrémem je opětovný náběh na boom, který ale v současné situaci vyžaduje nejen silnou poptávku, ale i expanzi nabídkové strany ekonomiky. Tedy nějaký znatelný a rychlý posun na straně investic, produktivity, implementací nových technologií. Tento scénář má podle mne relativně malou pravděpodobnost, ale ani ona recese není jistá. Pictet pak v podstatě zvolil zlatou střední cestu s tím, že se počká a uvidí.
Celkově ale jeho komentář nevyznívá negativně. Hovoří totiž o pozitivních zprávách týkajících se oživení úvěrového růstu v Číně, pokroku v jednáních mezi Čínou a USA a možném zastavení poklesu rozvahy Fedu v letošním roce. Lehce se pak asi řada z nás s Pictetem shodne na jednom: Pokud se má akciový trh vydat jednoznačně nahoru, musí dojít ke stabilizaci u očekávání dalšího vývoje ziskovosti obchodovaných společností v letošním roce. Jinak řečeno, pokud nebude jasno, zda a nakolik se růst zisků po prvním čtvrtletí zvedne, vše ostatní bude mít relativně malou důležitost.
Společnost čeká, že centrální banky budou i nadále poskytovat trhům podporu, marginálně by ekonomickému růstu měla pomoci i fiskální stimulace v Evropě. Trhu korporátních obligací sice pomáhá monetární politika, ale pokles tempa růstu kombinovaný s hrozbou vyšší inflace vede Pictet k negativnímu pohledu na tuto část kapitálových trhů s tím, že nejlépe by si měly vést ty nejkvalitnější obligace. Atraktivní jsou pak podle společnosti nelikvidní aktiva jako reality a private equity.
Zmíním také jednu zajímavost, kterou ale běžný investor asi moc nevyužije. Z alternativních investic doporučuje Pictet nemovitosti ve formě evropských logistických center využívaných internetovými obchody. Tuto tezi podporuje i následujícím grafem, který srovnává objem evropského maloobchodního obratu u kamenných a internetových obchodů. Zatímco ty první by podle projekcí Pictetu měly v roce 2021 být ve srovnání s rokem 2015 asi o 14 % výše, ty druhé o více než 70 %:
Přílišný optimismus plynoucí třeba z oné podpory centrálních bank ale krotí jiná analýza Pictetu, ve které na základě posledního vývoje PMI globálního výrobního sektoru snižuje svůj odhad globálního růstu. Ten je zobrazen v následujícím grafu. Takže tu podporu je dobré vnímat právě v tomto kontextu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI