Hospodářské výsledky firem příznivá překvapení nepřichystaly
Vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy americkými a Čínou znovu podpořil akcie. Rostoucí jádrová inflace v České republice vrací do hry otázku zvýšení úroků ČNB.
Příležitosti:
- Prezident Trump podepsal dohodu mezi republikány a demokraty v Kongresu, která zajistila financování vládních úřadů po zbytek fiskální roku a odvrátila tak opětovnou hrozbu jejich uzavření.
- Vyjednávání o zahraničním obchodu mezi USA a Čínou se vyvíjela příznivě. Americký prezident Donald Trump odložil uvalení 25% cel na velkou část dovozů z Číny. Vyjednavačům se postupně daří blížit shodě v klíčových bodech dohody. Vše by tak mohlo dospět k podpisu nové dohody na summitu prezidentů obou zemí, který by se měl konat koncem března.
Hrozby:
- Odchod Británie z EU se blíží mílovými kroky a nejistá podoba brexitu vede již nyní ke zvýšené opatrnosti ve vzájemném česko-britském obchodě. Reálnou variantou je nadále odchod Spojeného království z EU bez jakékoliv dohody. V takovém případě se bude veškerý obchod s Británií považovat za obchod se třetí zemí. Vzniknou tak tarifní a netarifní překážky v podobě zavedení cel, posuzování původu dováženého zboží, kvůli zpřísnění hraničních kontrol i odlišných regulatorních požadavků na zboží se navýší administrativa a zpomalí logistika. Tuzemské firmy by v tom případě mohly přijít podle odhadu o cca 30 miliard Kč. Další desítky miliard by pak celá ekonomika ztratila kvůli nižším firemním investicím.
Česká ekonomika vykázala za celý rok 2018 růst HDP 3,0 %, zatímco maďarská zrychlila tempo růstu na 4,9 % a polská ekonomika vykázala růst HDP 5,1 %. Všechny tři ekonomiky byly v závěru loňského roku výrazně taženy čistými exporty, což je překvapivé zvláště ve světle slabého růstu eurozóny.
Ceny dluhopisů klesaly
Akciím pomohl i v únoru vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. S&P 500 si připsal 3 % a technologické a průmyslové tituly rostly o více než 6 %. Firmy aktivně reportovaly výsledky za čtvrtý kvartál roku 2018, pozitivní překvapení u zisků však bylo jen podprůměrné. Za letošní první kvartál již analytici čekají pokles zisků.
Evropské akcie zohlednily také optimismus ohledně obchodní politiky. Některé sektory navíc podpořil růst cen komodit. Odložení hlasování o brexitu na 12. březen prodloužilo nejistotu na trzích. V CEE skončilo Polsko (-2 %) a Maďarsko (-1,3 %) níže a stáhlo s sebou index CECEEUR do ztráty. Rumunsko si ale naopak po předchozích výprodejích spojených se sektorovými daněmi připsalo solidní růst 10,4 %.
Ceny vládních dluhopisů v Německu a USA mírně klesly. V eurozóně byl sentiment pod vlivem protichůdných faktorů v podobě slabšího růstu ekonomiky a pozitivního výkonu akciových trhů. Vývoj středoevropských trhů byl smíšený. Ceny českých dluhopisů v reakci na data o inflaci a na výroky představitelů ČNB výrazněji klesly.
Inflace v ČR v lednu vzrostla na 2,5 %, jádrová inflace dokonce na rovná 3 %, v obou případech tedy výrazně nad odhad ČNB. Ta v únoru nechala repo sazbu beze změny na úrovni 1,75 %. Komentáře členů bankovní rady ale naznačují, že růst cenových tlaků může vést ke zvýšení sazeb již v nejbližších měsících. Proti spěchu naopak hovoří slabý hospodářský růst v eurozóně.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?