Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  12.03.2019 10:01:20

Vývoj na devizovém trhu v 10. týdnu (4.3.-8.3.2019)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 4. čtvrtletí 2018 vzrostla o 6,9 % r/r
DE - Nové průmyslové zakázky v lednu poklesly o 2,6 % m/m a 3,9 % r/r
EZ - Evropská centrální banka výrazně zhoršila makroekonomický výhled pro letošní rok
US - Míra nezaměstnanosti v únoru poklesla na 3,8 %

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Index spotřebitelských cen (únor), Průmyslová produkce (leden)
DE - Průmyslová produkce (leden)
EZ - Index spotřebitelských cen (únor)
US - Index spotřebitelských cen (únor)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

  • Obchodování koruny vůči euru v tomto týdnu probíhalo především v okolí hladiny 25,60 CZK/EUR.
  • Na důležité domácí makroekonomické statistiky byl bohatý závěr týdne, kdy byl konkrétně zveřejněn únorový podíl nezaměstnaných osob a vývoj mezd ve 4. čtvrtletí loňského roku. Podíl nezaměstnaných osob v únoru poklesl na 3,2 % z lednových 3,3 %. Situace na domácím pracovním trhu během února zůstává i nadále pozitivní, a to navzdory evidentnímu zpomalení aktivity ve zpracovatelském průmyslu a negativním signálům z německé ekonomiky. Jednoznačný převis poptávky po zaměstnancích nad jejich nabídkou ukázala i únorová čísla, i když tempo tvorby nových pracovních míst zpomalilo. Konkrétně v únoru dále vzrostla nabídka volných pracovních míst na 333,1 tis. z lednových 331,5 tis. Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne projevovat i do statistik trhu práce. V tuto chvíli je poměrně pravděpodobné, že se během jara postupně zastaví tvorba nových pracovních míst, jejichž počet však bude i nadále výrazně vyšší než počet nezaměstnaných.
  • Se situací na pracovním trhu velmi úzce souvisí i vývoj mezd, když loňský rok byl ukázkovým příkladem toho, co způsobí velmi nízká nezaměstnanost, nedostatek volných pracovníků v ekonomice a zvyšování platů ve veřejném sektoru – pro podniky čtyřmi slovy: výrazné zvýšení mzdových nákladů. Ve 4. čtvrtletí loňského roku však tempo růstu mezd, respektive průměrné hrubé měsíční nominální mzdy, zpomalilo na 6,9 % r/r. V reálném vyjádření, tj. po odečtení inflace, mzdy vzrostly o 4,7 % r/r. To jsou sice na první pohled silná čísla, co by za ně dala Evropská centrální banka, avšak zvolnění mzdové dynamiky v závěru loňského roku je evidentní. Z velké části se na tom podepsal veřejný sektor, protože platy ve státní sféře pro rok 2018 byly zvýšeny už v listopadu 2017, zatímco pro rok 2019 se zvyšovalo až letos v lednu – máme zde tak ukázkový efekt silné statistické základny. Na druhou stranu mzdy zpomalily až na výjimky (zpracovatelský průmysl) i v soukromé sféře. V souhrnu za celý loňský rok mzdy vzrostly nominálně o 8,1 % a reálně o 5,9 %. I letos mzdy svižně porostou, avšak pravděpodobně jen něco mezi 5 až 6 % v nominálním vyjádření. Zpomalení ekonomické aktivity a pokles ziskovosti v podnikové sféře totiž zopakování loňského roku (z pohledu růstu mezd) nedovolí.

Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK


Vývoj EUR/USD

  • Na hlavním měnové páru se v tomto týdnu nedařilo euru, které vůči americkému dolaru nejprve oslabilo k úrovni 1,13 USD/EUR a po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky (ECB) zamířilo až pod hladinu 1,12 USD/EUR, tj. na letošní minimum a nejslabší hodnoty od června 2017. V pátek zkraje odpoledne se kurz nacházel těsně nad hladinou 1,12 USD/EUR. Tento komentář je psán ještě před dnešními statistkami z amerického trhu práce, které ještě s eurodolarem mohou v samém závěru týdne pořádně zahýbat.
  • Stěžejní událostí pro euro bylo v tomto týdnu čtvrteční zasedání ECB. ECB byla ještě na začátku letošního roku poměrně optimistická ohledně hospodářského vývoje v eurozóně. Na březnovém zasedání ECB však veškerý zbylý optimismus vyprchal. V nové prognóze ECB výrazně zhoršila výhled na letošní růst HDP (1,1 % oproti prosincovému odhadu 1,7 %) a spotřebitelské inflace (1,2 % oproti 1,6 %). V souladu se zhoršením prognózy ECB oznámila, že úrokové sazby zůstanou beze změny nejméně do konce letošního roku. A do třetice ECB zároveň překvapila, že již v březnu oznámila spuštění programu TLTRO 3 od letošního září (TLTRO 3 dodává likviditu evropským bankám). V žargonu centrálních bankéřů lze říci, že zasedání ECB bylo opravdu hodně holubičí.
  • Co ze čtvrtečního zasedání ECB vyplývá pro euro? Především to, že zbylé naděje na sbližování měnové politiky mezi ECB a Fedem (Americká centrální banka) jsou pro letošek passé. V roce 2017 to byla totiž právě ECB, respektive M. Draghi, který svým projevem signalizoval pozvolné ukončení velmi uvolněné měnové politiky v eurozóně a začátek nové cesty v podobě normalizace úrokových sazeb. A po včerejšku je zřejmé, že na onu „normalizaci“ si od ECB budeme muset počkat nejdříve na rok 2020. S ohledem na výrazné zpomalení ekonomické aktivity v eurozóně se navíc začínají častěji objevovat spekulace, že ECB bude nucena opět spustit program kvantitativního uvolňování (ukončila ho teprve v závěru loňského roku). Zatímco úvahy u opětovném rozjezdu QE jsou zatím jen spekulacemi, tak velmi opatrný aktuální postoj ECB je realitou. Nelze tudíž vůbec vyloučit, že si společná evropská měna vůči dolaru v nejbližších týdnech připíše další ztráty.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 13:16  Koruna zůstává po slabých PMI v eurozóně pod tlakem ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Po 11:42  47. týden na trhu pohonných hmot ČMKB - nafta v průměru za 16,95 Kč/litr ČMKB (Českomoravská komoditní burza )







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688