Vývoj na devizovém trhu v 10. týdnu (4.3.-8.3.2019)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 4. čtvrtletí 2018 vzrostla o 6,9 % r/r
DE - Nové průmyslové zakázky v lednu poklesly o 2,6 % m/m a 3,9 % r/r
EZ - Evropská centrální banka výrazně zhoršila makroekonomický výhled pro letošní rok
US - Míra nezaměstnanosti v únoru poklesla na 3,8 %
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Index spotřebitelských cen (únor), Průmyslová produkce (leden)
DE - Průmyslová produkce (leden)
EZ - Index spotřebitelských cen (únor)
US - Index spotřebitelských cen (únor)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Obchodování koruny vůči euru v tomto týdnu probíhalo především v okolí hladiny 25,60 CZK/EUR.
- Na důležité domácí makroekonomické statistiky byl bohatý závěr týdne, kdy byl konkrétně zveřejněn únorový podíl nezaměstnaných osob a vývoj mezd ve 4. čtvrtletí loňského roku. Podíl nezaměstnaných osob v únoru poklesl na 3,2 % z lednových 3,3 %. Situace na domácím pracovním trhu během února zůstává i nadále pozitivní, a to navzdory evidentnímu zpomalení aktivity ve zpracovatelském průmyslu a negativním signálům z německé ekonomiky. Jednoznačný převis poptávky po zaměstnancích nad jejich nabídkou ukázala i únorová čísla, i když tempo tvorby nových pracovních míst zpomalilo. Konkrétně v únoru dále vzrostla nabídka volných pracovních míst na 333,1 tis. z lednových 331,5 tis. Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne projevovat i do statistik trhu práce. V tuto chvíli je poměrně pravděpodobné, že se během jara postupně zastaví tvorba nových pracovních míst, jejichž počet však bude i nadále výrazně vyšší než počet nezaměstnaných.
- Se situací na pracovním trhu velmi úzce souvisí i vývoj mezd, když loňský rok byl ukázkovým příkladem toho, co způsobí velmi nízká nezaměstnanost, nedostatek volných pracovníků v ekonomice a zvyšování platů ve veřejném sektoru – pro podniky čtyřmi slovy: výrazné zvýšení mzdových nákladů. Ve 4. čtvrtletí loňského roku však tempo růstu mezd, respektive průměrné hrubé měsíční nominální mzdy, zpomalilo na 6,9 % r/r. V reálném vyjádření, tj. po odečtení inflace, mzdy vzrostly o 4,7 % r/r. To jsou sice na první pohled silná čísla, co by za ně dala Evropská centrální banka, avšak zvolnění mzdové dynamiky v závěru loňského roku je evidentní. Z velké části se na tom podepsal veřejný sektor, protože platy ve státní sféře pro rok 2018 byly zvýšeny už v listopadu 2017, zatímco pro rok 2019 se zvyšovalo až letos v lednu – máme zde tak ukázkový efekt silné statistické základny. Na druhou stranu mzdy zpomalily až na výjimky (zpracovatelský průmysl) i v soukromé sféře. V souhrnu za celý loňský rok mzdy vzrostly nominálně o 8,1 % a reálně o 5,9 %. I letos mzdy svižně porostou, avšak pravděpodobně jen něco mezi 5 až 6 % v nominálním vyjádření. Zpomalení ekonomické aktivity a pokles ziskovosti v podnikové sféře totiž zopakování loňského roku (z pohledu růstu mezd) nedovolí.
Vývoj USD/CZK
- Koruna vůči americkému dolaru v tomto týdnu výrazně oslabila, když katalyzátorem korunových ztrát bylo především čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Po něm koruna vůči dolaru zamířila až nad hladinu 22,90 CZK/USD a přiblížila se letošním minimům. Vzhledem k tomu, že kurz koruny k dolaru je silně svázán s vývojem na EURUSD, tak v případě dalších eurových ztrát nelze v nejbližších týdnech vyloučit posun koruny nad hladinu 23 CZK/USD. Tento komentář je psán ještě před dnešními statistkami z amerického trhu práce, které ještě s kurzem dolaru mohou v samém závěru týdne pořádně zahýbat.
Vývoj PLN/CZK
- Koruna se vůči polskému zlotému v tomto týdnu pohybovala v širším okolí hladiny 5,95 CZKPLN.
- Klíčovou makroekonomickou událostí v Polsku bylo zasedání tamní centrální banky (NBP), které podle očekávání žádné významnější změny nepřineslo. Hlavní úroková sazba zůstala beze změny na úrovni 1,50 % a ze slov členů NBP celkem jasně vyplývá, že v letošním roce se sazby zvyšovat nebudou. Ostatně ekonomické zpomalení v eurozóně a čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) v kombinaci se slabou spotřebitelskou inflací v Polsku jsou silnými argumenty pro NBP, aby sazby neupravovala. Mírné změny byly patrné v nové makroekonomické prognóze, ve které NBP počítá s pomalejším růstem inflace a mírně rychlejším růstem HDP. Co se týká HDP, tak důvodem jeho vyššího předpokládaného růstu budou pravděpodobně oznámené vyšší vládní výdaje (fiskální expanze) současné vládní strany PiS před podzimními parlamentními volbami v Polsku.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnové páru se v tomto týdnu nedařilo euru, které vůči americkému dolaru nejprve oslabilo k úrovni 1,13 USD/EUR a po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky (ECB) zamířilo až pod hladinu 1,12 USD/EUR, tj. na letošní minimum a nejslabší hodnoty od června 2017. V pátek zkraje odpoledne se kurz nacházel těsně nad hladinou 1,12 USD/EUR. Tento komentář je psán ještě před dnešními statistkami z amerického trhu práce, které ještě s eurodolarem mohou v samém závěru týdne pořádně zahýbat.
- Stěžejní událostí pro euro bylo v tomto týdnu čtvrteční zasedání ECB. ECB byla ještě na začátku letošního roku poměrně optimistická ohledně hospodářského vývoje v eurozóně. Na březnovém zasedání ECB však veškerý zbylý optimismus vyprchal. V nové prognóze ECB výrazně zhoršila výhled na letošní růst HDP (1,1 % oproti prosincovému odhadu 1,7 %) a spotřebitelské inflace (1,2 % oproti 1,6 %). V souladu se zhoršením prognózy ECB oznámila, že úrokové sazby zůstanou beze změny nejméně do konce letošního roku. A do třetice ECB zároveň překvapila, že již v březnu oznámila spuštění programu TLTRO 3 od letošního září (TLTRO 3 dodává likviditu evropským bankám). V žargonu centrálních bankéřů lze říci, že zasedání ECB bylo opravdu hodně holubičí.
- Co ze čtvrtečního zasedání ECB vyplývá pro euro? Především to, že zbylé naděje na sbližování měnové politiky mezi ECB a Fedem (Americká centrální banka) jsou pro letošek passé. V roce 2017 to byla totiž právě ECB, respektive M. Draghi, který svým projevem signalizoval pozvolné ukončení velmi uvolněné měnové politiky v eurozóně a začátek nové cesty v podobě normalizace úrokových sazeb. A po včerejšku je zřejmé, že na onu „normalizaci“ si od ECB budeme muset počkat nejdříve na rok 2020. S ohledem na výrazné zpomalení ekonomické aktivity v eurozóně se navíc začínají častěji objevovat spekulace, že ECB bude nucena opět spustit program kvantitativního uvolňování (ukončila ho teprve v závěru loňského roku). Zatímco úvahy u opětovném rozjezdu QE jsou zatím jen spekulacemi, tak velmi opatrný aktuální postoj ECB je realitou. Nelze tudíž vůbec vyloučit, že si společná evropská měna vůči dolaru v nejbližších týdnech připíše další ztráty.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select