11. března: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Dařilo se hlavně technologickým společnostem, pokles ceny akcií výrobce letadel Boeing kvůli tragické nehodě v Etiopii ale omezil zisky indexu Dow.
Index Dow vzrostl o 0,79 % na 25 650,88 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,47 % na 2 783,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,02 % na 7 558,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,72 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,64 %. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly 1-2 %.
Akcie Boeingu oslabily o 5,33 % v reakci na zprávu, že mnoho leteckých společností zastavilo lety novým letadlem 737 MAX 8 po druhé tragické nehodě letadla za pět měsíců. Boeingu se však podařilo smazat velkou část počátečních ztrát (krátce po otevření trhů ztrácel 13,5 %), což nakonec pomohlo i k růstu celého průmyslového sektoru o 0,9 %.
Posílily všechny hlavní dílčí sektory indexu S&P 500 v čele s technologickými společnostmi. Ty podpořila zpráva, že se výrobce čipů NVIDIA (+6,97 %) dohodl na koupi izraelské firmy Mellanox Technologies (na Nasdaqu +7,78 %). Akcie Applu (+3,46 %) posílily v reakci na nové nákupní doporučení od Bank of America Merrill Lynch. Akcie Facebooku (+1,46 %) posílily také díky novému nákupnímu doporučení, tentokrát z dílny Nomury.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA v lednu nečekaně vzrostly. Pomohly jim nákupy stavebního materiálu a výdaje spotřebitelů za zbytné zboží. V prosinci však byly tržby mnohem nižší, než se původně uvádělo. Klesly o 1,6 %, což byl nejhlubší pokles za devět let.
AKCIE: PONAUČENÍ Z PÁDU NA DNO
Americký dolar po nejednoznačné statistice z USA mírně oslabil vůči koši hlavních světových měn. Před důležitým hlasováním o brexitové dohodě v britském parlamentu, na kterém by se mohlo rozhodnout o podmínkách odchodu Británie z EU, naopak posiluje britská libra. Ta v uplynulých osmi seancích oslabovala vůči dolaru. K jejímu pondělnímu růstu přispělo zmírnění obav, že by Británie opustila EU bez dohody.
Britský parlament bude v úterý opět hlasovat o dohodě o odchodu Británie z EU. Poslanci již dohodu jednou odmítli kvůli takzvané irské pojistce. Pokud v úterý brexitovou smlouvu domluvenou s Bruselem nepodpoří, což je podle komentátorů téměř jisté, mají se ve středu vyslovit k tomu, zda si přejí brexit bez dohody. Pokud by ani tato varianta neprošla, má následovat hlasování o odkladu brexitu, který je zatím stále plánován na 29. března. Britské libře pomáhají vzhůru hlavně spekulace, že brexit bude odložen, a Británie se tak vyhne tomu, že by opustila unii bez dohody.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 97,19 bodu. Vůči euru oslabil o 0,1 % na 1,1245 USD, k jenu však vzrostl o 0,1 % na 111,24 JPY. Britská libra vůči dolaru vzrostla o 0,9 % na 1,3138 USD a k euru o 0,8 % na 0,8559 GBP.
Ceny ropy v úvodu týdne vzrostly o více než procento. Podpořilo je hlavně sdělení Saúdské Arábie, že ukončení dohody o snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců není do června pravděpodobné.
Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli agentuře Reuters řekl, že je příliš brzy na to, aby se dohoda OPEC, Ruska a dalších zemí před červnovou schůzkou této takzvané skupiny OPEC+ měnila. Těžební škrty, na nichž se OPEC+ dohodl, podporují ceny ropy od začátku roku. O situaci bude OPEC+ jednat 17. až 18. dubna a pak 25. až 26. června.
"Fálihovy komentáře ukázaly více než jasně, že Saúdská Arábie a kartel OPEC to s omezováním nabídky na trhu myslí vážně," poznamenal analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures.
BŘIDLICOVÝ BOOM POŽÍRÁ SÁM SEBE
Kromě toho Saúdská Arábie oznámila, že plánuje v dubnu snížit vývoz ropy pod sedm milionů barelů denně. Cenám ropy ale pomohla i zpráva o snížení počtu aktivních vrtů v USA v minulém týdnu o devět na 834.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale ve výhledu na příštích pět let v pondělí uvedla, že těžba ropy v USA se do roku 2024 zvýší na 13,7 milionu barelů denně z téměř 11 milionů loni. Spojené státy se podle IEA díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PONDĚLNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?