11. března: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Dařilo se hlavně technologickým společnostem, pokles ceny akcií výrobce letadel Boeing kvůli tragické nehodě v Etiopii ale omezil zisky indexu Dow.
Index Dow vzrostl o 0,79 % na 25 650,88 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,47 % na 2 783,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,02 % na 7 558,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,72 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,64 %. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly 1-2 %.
Akcie Boeingu oslabily o 5,33 % v reakci na zprávu, že mnoho leteckých společností zastavilo lety novým letadlem 737 MAX 8 po druhé tragické nehodě letadla za pět měsíců. Boeingu se však podařilo smazat velkou část počátečních ztrát (krátce po otevření trhů ztrácel 13,5 %), což nakonec pomohlo i k růstu celého průmyslového sektoru o 0,9 %.
Posílily všechny hlavní dílčí sektory indexu S&P 500 v čele s technologickými společnostmi. Ty podpořila zpráva, že se výrobce čipů NVIDIA (+6,97 %) dohodl na koupi izraelské firmy Mellanox Technologies (na Nasdaqu +7,78 %). Akcie Applu (+3,46 %) posílily v reakci na nové nákupní doporučení od Bank of America Merrill Lynch. Akcie Facebooku (+1,46 %) posílily také díky novému nákupnímu doporučení, tentokrát z dílny Nomury.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA v lednu nečekaně vzrostly. Pomohly jim nákupy stavebního materiálu a výdaje spotřebitelů za zbytné zboží. V prosinci však byly tržby mnohem nižší, než se původně uvádělo. Klesly o 1,6 %, což byl nejhlubší pokles za devět let.
AKCIE: PONAUČENÍ Z PÁDU NA DNO
Americký dolar po nejednoznačné statistice z USA mírně oslabil vůči koši hlavních světových měn. Před důležitým hlasováním o brexitové dohodě v britském parlamentu, na kterém by se mohlo rozhodnout o podmínkách odchodu Británie z EU, naopak posiluje britská libra. Ta v uplynulých osmi seancích oslabovala vůči dolaru. K jejímu pondělnímu růstu přispělo zmírnění obav, že by Británie opustila EU bez dohody.
Britský parlament bude v úterý opět hlasovat o dohodě o odchodu Británie z EU. Poslanci již dohodu jednou odmítli kvůli takzvané irské pojistce. Pokud v úterý brexitovou smlouvu domluvenou s Bruselem nepodpoří, což je podle komentátorů téměř jisté, mají se ve středu vyslovit k tomu, zda si přejí brexit bez dohody. Pokud by ani tato varianta neprošla, má následovat hlasování o odkladu brexitu, který je zatím stále plánován na 29. března. Britské libře pomáhají vzhůru hlavně spekulace, že brexit bude odložen, a Británie se tak vyhne tomu, že by opustila unii bez dohody.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 97,19 bodu. Vůči euru oslabil o 0,1 % na 1,1245 USD, k jenu však vzrostl o 0,1 % na 111,24 JPY. Britská libra vůči dolaru vzrostla o 0,9 % na 1,3138 USD a k euru o 0,8 % na 0,8559 GBP.
Ceny ropy v úvodu týdne vzrostly o více než procento. Podpořilo je hlavně sdělení Saúdské Arábie, že ukončení dohody o snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců není do června pravděpodobné.
Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli agentuře Reuters řekl, že je příliš brzy na to, aby se dohoda OPEC, Ruska a dalších zemí před červnovou schůzkou této takzvané skupiny OPEC+ měnila. Těžební škrty, na nichž se OPEC+ dohodl, podporují ceny ropy od začátku roku. O situaci bude OPEC+ jednat 17. až 18. dubna a pak 25. až 26. června.
"Fálihovy komentáře ukázaly více než jasně, že Saúdská Arábie a kartel OPEC to s omezováním nabídky na trhu myslí vážně," poznamenal analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures.
BŘIDLICOVÝ BOOM POŽÍRÁ SÁM SEBE
Kromě toho Saúdská Arábie oznámila, že plánuje v dubnu snížit vývoz ropy pod sedm milionů barelů denně. Cenám ropy ale pomohla i zpráva o snížení počtu aktivních vrtů v USA v minulém týdnu o devět na 834.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale ve výhledu na příštích pět let v pondělí uvedla, že těžba ropy v USA se do roku 2024 zvýší na 13,7 milionu barelů denně z téměř 11 milionů loni. Spojené státy se podle IEA díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PONDĚLNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?