Perly týdne: Vyvolávači recese, rekordní valuační spread a u nás hovězí panika
Ve světě…
Vyvolávači recese: Známý ekonom Robert Shiller v rozhovoru pro CNBC uvedl, že na akciovém trhu začíná fungovat sebenaplňující se proroctví, které by samo o sobě mohlo ukončit nejdelší býčí trh v historii. Podle něj sílí obavy z recese a ty mohou stačit na to, aby tuto recesi spustily dříve, než by nastala z jiných důvodů. Shiller konkrétně odhaduje, že její pravděpodobnost je nyní v USA v časovém horizontu 18 měsíců asi 50 %.
Vážným problémem je podle ekonoma zvyšující se rozpočtový deficit, který během fiskálního roku končícího v lednu vzrostl meziročně o 77 %. Podle Rozpočtové kanceláře kongresu se navíc bude dále prohlubovat a zatímco v minulém roce dosáhl 913 miliard dolarů, v roce 2022 by podle projekcí měl dosáhnout více než bilionu dolarů.
Rekordní valuační spread nahrává hodnotě: CNBC tvrdí, že „rozdíl mezi nejlevnějšími a nejdražšími akciemi na americkém trhu je největší za posledních 70 let“. Poukazuje na to analýza společnosti AB Bernstein s tím, že „hodnotová investiční strategie si obvykle vede nejlépe právě v době, kdy se rozdíl ve valuacích nejdražších a nejlevnějších akcií zvyšuje a zároveň dochází ke snižování očekávaných zisků obchodovaných společností“.
Následující graf ukazuje historický vývoj valuací nejdražších a nejlevnějších akcií. Zatímco PE druhé skupiny dlouhodobě stagnuje, valuace nejdražších akcií je mnohem volatilnější a nyní je to právě ona, co táhne celkovou valuaci trhu nahoru. AB Bernstein dodává, že tento stav nahrává právě levným titulům, protože zbytek trhu již je příliš drahý. Mezi konkrétní akcie, které nyní společnost doporučuje k nákupu, patří Imperial Brands, DuPont, Goldman Sachs a Micron Technology.
Za jedno pracovní místo šest nových: Obecně se tvrdí, že obchod mezi Spojenými státy a Čínou postupně přispěl k výraznému poklesu zaměstnanosti v americkém výrobním sektoru. Harald Hau, Difei Ouyang a Weidi Yuan ale na stránkách VoxEU poukazují na druhou stranu této mince – tvorbu pracovních míst v Číně. Podle jejich výzkumu na každé ztracené pracovní místo v USA vzniklo v letech 1999 – 2007 téměř šest nových pracovních míst v Číně. Mezinárodní obchod ale nepřispěl k růstu mezd v této zemi, namísto toho vedl k odlivu pracovní síly ze zemědělství do průmyslu.
Britský exodus: Eurostat přináší tento týden velmi jednoduchý graf. Ukazuje vývoj počtu Britů, kteří získali občanství v jiné zemi Evropské unie. Mezi lety 2008 a 2015 lze pozorovat jen poměrně mírný růst, ovšem situace se dramaticky mění v roce 2016 a v roce 2017 již číslo dosahuje zhruba šestinásobku čísla z roku 2015:
… a u nás doma
Hovězí panika: Idnes.cz tento týden píše, že lidé se bojí polského masa a „raději nakupují přímo na jatkách“. „Zájem denně roste, a to ani nemáme na jatkách žádnou prodejnu a neprodáváme třeba jen čtvrt kila, ale lidé musí koupit celý kus masa, třeba čtyři kilogramy,“ pochvaluje podle idnes.cz si předseda Zemědělské společnosti Kosova Hora Petr Krampera. Polsko ale „vnímá současná česká kontrolní opatření jako součást konkurenčního boje. Do ČR totiž dováží masa čím dál více. Třeba před pěti lety dovezli Poláci zmraženého hovězího masa za 21 milionů korun, což byla pátá nejsilnější dodávka po Irsku, Dánsku, Nizozemsku a Německu“.
Přibývá žádostí o azyl: Novinky.cz píší, že v loňském roce „chtělo azyl v ČR nejvíc lidí za posledních 10 let“. Konkrétně o něj požádalo 1702 cizinců, počty žadatelů překonaly i rok 2015, kdy Evropu zasáhla migrační krize. Ministerstvo vnitra ani odborníci prý však nepovažují situaci za dramatickou. „Podobně jako v minulých letech tak i v loňském roce o azyl nejčastěji žádali občané Ukrajiny...na druhém místě s velkým odstupem skončili žadatelé původem z Gruzie. Občané z této postsovětské republiky se do popředí zájemců o azyl dostali v posledních dvou letech. Podobně tomu je v případě třetích Kubánců“, píší Novinky.cz.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?