Další zvyšování sazeb v USA? V nejbližší době téměř vyloučeno
Akcie se otočily k růstu. Díky příznivější obchodní politice, cenám komodit i výsledkům společností. Další zvyšování úrokových sazeb v USA je v nejbližších měsících téměř vyloučené.
Příležitosti:
- Americká centrální banka (FED) de facto ukončila normalizaci úrokových sazeb a prezentovala neutrální výhled do budoucna. Další zvyšování úrokových sazeb je tak v nejbližších měsících téměř vyloučené. Vzrostla pravděpodobnost, že nynější základní úrokové sazby FEDu 2,25 až 2,50 % budou představovat i konec současného cyklu. FED navíc deklaroval svou ochotu využívat bilance v situacích, kdy dojde k vyčerpání prostoru pro stimulaci ekonomiky skrze snižování úrokových sazeb.
- Tzv. shutdown, během něhož byla řada institucí v USA zavřená, dosáhl historického rekordu 35 dní. Důvodem byl spor prezidenta Donalda Trumpa s demokraty o financování zdi na hranicích s Mexikem.
Hrozby:
- Za celý rok 2018 vykázalo HDP eurozóny růst 1,8 % (oproti růstu o 2,4 % za rok 2017). Předstihové ukazatele ekonomické aktivity eurozóny indikují zpomalení mezičtvrtletního růstu HDP na 0,1 %. Kompozitní PMI indikátor (výrobní index nákupních manažerů sledující změny ekonomických podmínek v průmyslovém sektoru) v lednu klesl na rovných 51 bodů a je tak nejníže od července 2013. Pro letošní rok čekáme růst HDP eurozóny kolem 1,2 %.
Vyjednávání o obchodě a ochraně vlastnických práv mezi USA a Čínou zatím ke svému konci nedospěla, i přes několik vstřícných kroků z čínské strany (příslib nákupů amerických produktů, návrhy legislativy zlepšující ochranu duševního vlastnictví). Nenastane-li dohoda, dojde od dubna ke zvýšení cel na většinu dovozů z Číny z nynějších 10 na 25 %. Byly to právě zprávy z Číny, které dodaly další prorůstový impuls světovým trhům.
Ceny dluhopisů rostly
Americké indexy si za leden 2019 připsaly přes 7 %. Pomohl jim průmyslový sektor, podpořený obchodní politikou, a energetické tituly rostoucí díky vyšší ceně ropy. Až 71 % z reportujících společností svými zisky v začínající výsledkové sezóně pozitivně překvapilo.Hlavní evropský index posílil o 6,2 %, když ho ovlivnily především zprávy z USA. Očekávání růstu zisků se v Evropě oproti počátku roku snížilo. V CEE (+5,6 %) jsme pozorovali návrat k růstu akcií po prosincovém propadu, výjimkou bylo Rumunsko.
Ceny vládních dluhopisů v Německu a USA dále rostly. Na trh působily náznaky FEDu, že se růst jeho úroků zmírní. Vliv ale měly i obavy o ekonomickou kondici eurozóny. I středoevropské vládní dluhopisy vykázaly pozitivní výkon, čemuž napomohla nižší celková inflace a ve většině případů i výhled měnové politiky.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Co jsou to solid-state baterie a jak mění budoucnost elektromobility?
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku