Rozbřesk: Italská vláda v recesi těžko splní rozpočtové cíle
Podnikatelská nálada v eurozóně se v únoru pravděpodobně odrazila od svého dna. Má to ovšem svá ale. Za prvé nálada v průmyslu, který je zdrojem největších obav, šla dál dolů. A za druhé, první čísla naznačují, že situace v Itálii se dál zhoršuje (index bez zahrnutí Francie a Itálie dál padá). To dříve nebo později může Itálii vrátit do centra vyostřených bruselských debat.
V prosinci uzavřel Brusel s Římem složitě vybojovaný kompromis ohledně rozpočtu, který rozhodně nejde považovat za ideální. Itálie se v návrhu zavázala ušetřit především na výdajích na univerzální příjem. I tak ale vláda se zavedením univerzálního příjmu, rovné daně a vyššího věku pro odchod do důchodu dál počítá…, pouze v prosinci se zavázala k nižšímu deficitu (2,04 % HDP na místo 2,4 % HDP). A tady se rýsuje hlavní problém. Evropská komise sama v prosinci počítala s růstem italské ekonomiky o 1,2 %. Realita ale asi bude podle posledních čísel výrazně horší. Itálie upadla ke konci roku 2018 do recese a podnikatelské nálady zatím neukazují na rychlý obrat. Podle agentury Reuters Evropská komise sníží na letošek odhad italského růstu na 0,2 %. Pokud by to měla být pravda, bude se držet italské vládě rozpočet na uzdě jen těžce.
Italský hospodářský propad paradoxně na rozdíl od Německa není dán tolik obavami z brexitu, obchodních válek nebo mimořádnou situací automobilek (expozice Itálie vůči globální ekonomice je nižší). Jedná se do značné míry o reakci na vyšší finanční napětí na italských trzích způsobené primárně politickým napětím - podzimním střetem s Bruselem. To v jinak stále křehkém italském finančním systému rychle omezilo dostupnost úvěrů a zchladilo investice. Nezbývá než si přát, aby další debaty mezi Římem a Bruselem probíhaly hladčeji (pravděpodobně od května). Více než na výši deficitu by se měly diskuze soustředit na strukturu rozpočtu. Další eskalace politického napětí by v prvé řadě poškodila Itálii samotnou.
TRHY
CZK a dluhopisy
Stabilizace podnikatelský nálad v eurozóně lehce pomohla koruně k posunu pod 25,70 EUR/CZK. Bez zásadnějších nových impulsů ale s výraznějšími zisky zatím nepočítáme. Těch se z domova nedočkáme a i v zahraničí pravděpodobně Ifo a vystoupení centrálních bankéřů nic revolučního nepřinesou.
Zahraniční forex
Eurodolar včera zareagoval lehce pozitivně na fakt, že indexy podnikatelských nálad v eurozóně (resp. kompozitní index PMI) zřejmě našly své lokální dno. Naopak z USA, odmyslíme-li si týdenní statistiky z trhu práce, přišla série horších makroekonomických dat.
Dnes bude trh zvědav na výsledky německého indexu Ifo, které se v posledních měsících stále zhoršovalo a ani včera zveřejněný index PMI z německého průmyslu nenaznačoval něco jiného. Překvapení tedy může přijít z obou stran. Odpoledne pak promluví série vlivných centrálních bankéřů v čele s prezidentem ECB M. Draghim.
Ropa
Ropa Brent ke konci týdne mírné ztrácí pod tlakem nejnovějších čísel americké EIA. Ta totiž nejenže potvrdila další růst zásob surové ropy (a to již pátý týden v řadě), ale také ukázala, že americká produkce překonala poprvé v historii hranici 12 mil. barelů denně. K tomu je navíc potřeba připočíst rekordní růst exportů ropy až na 3,6 mil. barelů denně, který jen dokresluje obrázek proměny amerického ropného průmyslu v důsledku břidlicové revoluce.
Posledním důležitým číslem tohoto týdne bude dnešní aktivita amerických těžařů. Ta v posledních týdnech překvapuje svou stabilitou, která by mohla i tentokrát nahrát ropným medvědům.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?