Extrémní počasí volá po snižování emisí, ropné společnosti ale plánují mohutný růst produkce
„Obavy z globálního oteplování sice rostou, ale velké energetické společnosti i tak plánují zvyšovat výrobu fosilních paliv. A nejvíce Exxon.“ Tvrdí to The Economist s tím, že ignorovat změny klimatu je těžké už i v USA, které jsou druhým největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Američané totiž stále častěji čelí extrémním výkyvům počasí, které přinášejí například rozsáhlé požáry či mimořádné mrazy v Chicagu. Podle Yale University se nyní 73 % Američanů domnívá, že změny klimatu jsou reálné. Levicové křídlo demokratů chce do voleb v roce 2020 vytáhnout s takzvanou Green New Deal, mění se i postoje soukromého sektoru, na zelenou energii sází také Warren Buffett, který určitě nepropadá módním trendům. Přes tohle vše ale zůstává faktem, že poptávka po ropě stále roste a ropné odvětví plánuje investovat biliony dolarů, aby ji uspokojilo.
The Economist tvrdí, že nejlépe je současná situace viditelná na společnosti Exxon, kterou „zelení aktivisté s velkou oblibou nenávidí“. Ta v roce 2025 plánuje produkovat o 25 % více ropy než v roce 2017. „I kdyby zbytek odvětví rostl jen mírně, dopady na klima by byly katastrofické,“ míní The Economist. Exxon tak podle něj ukazuje, že trh sám o sobě problém změny klimatu nevyřeší a je třeba razantního zásahu vlády. Není ale pravda, že by to sebou muselo nést nafouknutí vládního sektoru, jak se obávají pravicoví politici.
Velké ropné společnosti sice rády používají zelenou rétoriku, ale je třeba je posuzovat hlavně podle jejich činů. Exxon očekává, že globální poptávka po ropě a zemním plynu vzroste do roku 2030 o 13 %. Všechny velké ropné společnosti by měly podle očekávání svou produkci navýšit a všechny přímo či nepřímo lobují proti omezování emisí. Jenže mezivládní vědecká organizace IPCC tvrdí, že pokud nemá teplota vzrůst o více než 1,5 °C, musí spotřeba ropy a zemního plynu do roku 2030 klesnout o více než 20 %. A do roku 2050 o více než 55 %.
Bylo by chybou energetické společnosti automaticky očerňovat, protože ony jen reagují na signály ze společnosti, tvrdí The Economist. Návratnost ropy a zemního plynu je nyní vyšší než u zelených energií a tak se podle toho chovají. Globální poptávka po těchto palivech přitom roste asi o 1 – 2 % ročně, což odpovídá průměru posledních pěti desetiletí. Tyto společnosti jsou sice častými terči útoků klimatických válečníků, kteří sami jezdí v autech a létají letadly, ale maximalizace zisků není ničím protizákonným a dokonce ji vyžadují jejich akcionáři.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?