ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám
V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě procenta v první polovině letošního roku. Ve druhé pak snížit zpět na 1,75 a tam je nechat do konce roku 2020. CNB tak ve své prognóze nečeká, že by bankovní rada v dohledné době pokračovala v normalizaci a přibližovala úroveň sazeb k rovnovážné úrovni sazeb, kterou ČNB tipuje blízko tří procent.
Důvodem pro kvedlačku sazeb v letošním roce je koruna. Model prostě chce na slabší korunu reagovat, ale následně věří, že koruna dostane rozum a posílí. Podle prognózy ČNB posílí koruna vůči euru na 24,5 na konci tohoto a na 24,1 na konci příštího roku. Pokud koruna takto posílí, tak ČNB nebude muset zvyšovat sazby. A to i přes horší výhled na zahraniční ekonomiku.
A tím se dostáváme k citlivostním scénářům. První ukazuje, co by se stalo, kdyby koruna v první polovině letošního roku neposilovala a zůstala v blízkosti 25,6 CZK/EUR. Docela dost: ČNB by sazby zvýšila v letošním roce až na 2,5 procenta. A teprve pak by se postupně vracely k původní trajektorii. Ano, ČNB nám tady naznačuje, že přechodně slabší koruna o čtyřicet halířů přinutí bankovní radu ČNB zvýšit sazby o dalších padesát bodů.
Druhý citlivostní scénář ukazuje, co by se stalo s českou ekonomikou v případě tvrdého Brexitu. Růst HDP by se snížil ke dvěma procentům. Ale protože by koruna byla slabší o cca čtyřicetník na konci tohoto roku (24,9) a cca padesátník na konci příštího (24,6), tak by ČNB na tvrdý Brexit reagovala zvýšením sazeb až na 2,5 procenta. To není moc intuitivní a možným problémem je, že ČNB v tomto scénáři očekává vyšší PPI inflaci v EMU a vyšší sazby ECB než v základním scénáři.
Jinými slovy: pokud koruna „nedostane rozum“ a neposílí ani v letošním roce (i v případě tvrdého Brexitu), tak se připravte na další úrokovou smršť. Vypadá to, že v očích ČNB úrokové sazby v nejbližších letech do blízkosti rovnovážné úrovně dostane jen pohroma na britských ostrovech nebo slabá koruna.
Bez smajlíku: obě tato rizika (slabší koruna a neřízený Brexit) vnímá bankovní rada jako proinflační riziko. Proto guvernér Jiří Rusnok na tiskovce po zasedání řekl, že si umí představit, že sazby letos zůstanou stabilní, ale taky že může ČNB zvýšit sazby dvakrát. Zajímavé je, že bankovní rada také zmínila „nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodě“ jako „nejistotu“. Ale my už přece víme: nižší poptávka po českých vývozech by oslabila korunu, takže vyšší sazby.
Mimochodem: ve Zprávě o inflaci má ČNB speciální box „Obchodní vztahy ČR se Spojeným královstvím v posledních letech“, kde ukazuje, že vývozy do UK představují 205 mld. CZK. To jsou ale jen čísla o přímých vývozech do UK. My už před dvěma měsíci spočítali, že po započtení nepřímých vývozů se toto číslo zvýší o více než 50%. Takže potenciální šok plynoucí z velmi tvrdého Brexitu ČNB podhodnocuje.
David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku